Μετάβαση στο περιεχόμενο

6ο Εθνικό Συνέδριο Μεταλλικών Κατασκευών


iovo

Recommended Posts

Μετριότατο.

 

Οι περισσότερες παρουσιάσεις εντελώς ακαδημαικου ενδιαφέροντος, και μάλιστα σε επίπεδο προπτυχιακών εργασιών και κάποιες(ελαχιστες) διδακτορικών..

Πολύ μικρή παρουσία σοβαρών μελετητικών ή κατασκευαστικών θεμάτων που να βοηθήσουν το μηχανικό της πράξης.

 

Κακή οργάνωση..ούτε καν στυλό + χαρτί για να κρατήσεις σημειώσεις.

 

Πολύ απογοητευμένος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και από εμένα !! Καταρχήν να πώ ότι χάρηκα που γνωριστήκαμε με pano και ΑΡΗ ΧΑΝΙΑ από κοντά παρόλο που τα τσίπουρα στην λίμνη δεν τα ήπιαμε λόγω ...τεχνικών προβλημάτων. Ωστόσο ανταλλάξαμε κάποιες απόψεις στα διαλείμματα και μεταξύ του υπόλοιπου..socializing :smile:. Ειδικά με τον pano επικεντρωθήκαμε στα κοινά ιδιαίτερα μας χαρακτηριστικά (ράστα μαλλιά κλπ) με προτροπή του ΑΡΗ ΧΑΝΙΑ χεχεχε.

Δυστυχώς κατάλαβα ότι ήταν και άλλα μέλη του forum εκεί που δεν βρεθήκαμε ... ραντεβού στην Αθήνα παιδιά!!! Και επειδή καταλαβαίνω ότι θα είμαστε πάρα πολλοί να κλείσουμε καμμια αίθουσα!!

 

Για το συνέδριο τώρα! Εγώ προσωπικά έχω πολλά παράπονα και θα αρχίσω με τα περιθώρια βελτίωσης.

1. Η οργάνωση δεν δικαιολογούσε σε καμμία περίπτωση τα 200€ συμμετοχή. Αφενός δεν ενδιαφέρει κανέναν η ποιότητα του χαρτιού των πρακτικών, αν είναι να κατέβει το κόστος ας το κάνουν με απλό χαρτί. Αφετέρου θα μπορούσε να υπάρχει η δυνατότητα ηλεκτρονικής διανομής σε cd και ανάλογη αφαίρεση του κόστους της εκτύπωσης από την εγγραφή.

2. Ενώ πολλοί κατέβαλαν τα 200€ για να πάρουν τα πρακτικά δεν υπήρχε επάρκεια του υλικού, και η διοργανώτρια εταιρεία ανέλαβε να τα στείλει με ταχυδρομείο. Παρόλα αυτά θα είμαι καλοπροαίρετος και θα δεχθώ την διπλή και ειλικρινή συγνώμη του Προέδρου της ΕΕΜΕ.

3.Μπορεί να γίνω κακός αλλά το ΤΕΕ δεν ήταν εκεί, δεν ξέρω αν βοήθησε οικονομικά ή όχι, εγώ πάντως δεν ένιωσα την παρουσία του ώς συνδιοργανώτρια αρχή παρά στην αρχή και στο κλείσιμο του συνεδρίου.

4.Κάποιες εργασίες ήταν κάτω του αναμενόμενου επιπέδου. Πχ δεν μπορεί να παρακολουθούμε εργασία η οποία διερευνά το ενδεχόμενο τοπικού λυγισμού κιβωτιοειδούς διατομής από Ο/Σ με ανάλυση ισοδύναμης διατομής χάλυβα στο ABAQUS και μάλιστα μόνο στον ελαστικό κλάδο!!!

5. Υπήρχε πολύ μεγάλος προσανατολισμός σε άκρως επιστημονικά θέματα.

6. Σε πολλές συνεδρίες δεν τηρήθηκε καθόλου το χρονοδιάγραμμα.

7. Δεν δημιουργήθηκαν πολλές συζητήσεις αποτέλεσμα της μη αυστηρής

τήρησης των χρονοδιαγραμμάτων.

 

Ας πάμε στα καλά τώρα.

 

1.Είδαμε ενδιαφέρουσες εργασίες που έχουν πρακτικό ενδιαφέρον. Για μελέτες, για σχεδιασμό σε πυροπροστασία , για ανάλυση (αναφορές στο δίρροπο, γραμμικά μεταβλητές διατομές, αναλύσεις με dogbone διατομές νέες υβριδικές μέθοδοι ανάλυσης, αποσυναρμολόγηση, ιστοί και πολλά άλλα).

2. Πολύ καλή παρουσία των ιδιωτικών φορεων στον προθάλαμο του συνδεδρίου.

3.Ειδικά πολύ ενδιαφέρουσα έκτακτη παρουσίαση του Ιταλού καθηγητή αξιότιμου κου M. MAJOWIECKI (αν κάνω λάθος άς με διορθώσει κάποιος) για την φιλοσοφία μεταξύ ανάγκης για την αρχιτεκτονική πρωτοτυπία και την πρακτικότητα του δομικού συστήματος (KNOW HOW vs KNOW WHY).

4. Μεγάλη αριθμητικά συμμετοχή.

5. Καταπληκτική η πόλη φιλοξενίας, παρά την βροχή.

Link to comment
Share on other sites

Μετριο το βρηκα και εγω

Στα ασχημα:

Η αυταρεσκεια των ελληνων καθηγητων που κυκλοφορουσαν σαν καουμποηδες στις αιθουσες.

Ο προφεσορας Βαγιας που επιτεθηκε ανευ λογω σε μια κοπελα που παρουσιαζε μια αρκετα καλη εργασια ,λιγο ελλειψε να γινω το highlight του συνεδριου καθως καθομουν απο πισω του σε αποσταση σφαλιαρας.

Το ρεσιταλ αερολογιας απο μπουληδες διδακτορικους και παρατρεχαμενα βυσματα καθηγητων, μερικες εργασιες ηταν πραγματικα για γελια.

Στα καλα

Η παρουσιαση του στατικου συστηματος του ξενοδοχειου Grand Serai, πραγματικα εντυπωσιακο, φυτευτα υποστυλωματα 5 (νομίζω) οροφων πανω σε δοκους 20μ. ανοιγματος.

Η εργασια για την οικονομικοτητα των αναλυσεων που χρησιμοποιουμε.

Ολες οι εργασιες για την απομειωση της διατομης των δοκων.

Η εργασια για την ισοδυναμια συμμικτης διατομης με μεταλλικη.

Link to comment
Share on other sites

..........λιγο ελλειψε να γινω το highlight του συνεδριου καθως καθομουν απο πισω του σε αποσταση σφαλιαρας.

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Α ρε Barracuda δεν του την κοπανούσες να συνέλθει λίγο!!!! :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

XAXA! νομίζω κατάλαβα τι λες. ήταν εκει πέρα που η κοπέλα είχε κάνει ανάλυση του κόμβου χωρίς να έχει προσομοιάσει τις ενισχύσεις και ο Βάγιας το επισήμανε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι panos, δε νομιζω παντως οτι ειχε και καμια σημασια η προσομοιωση του κομβου με οτιδηποτε αφου αλλο θεμα ειχε η εργασια. Παντως σκεψου τον εαυτο σου στην θεση της, δεν ηταν πανω απο 23 -24 χρονων, να στη λεει καποιος καθηγητης μπροστα σε ενα μεγαλουτσικο ακροατηριο. Πραγματικα αν δεν εκανε στην ακρη βιαστικα η κοπελα θα γινοταν καυγας εκει μεσα. Μου γυρισε το στομαχι και αυτος και ο αλλος στο προεδρειο που κουνησε χαρουμενα την ουριτσα του και συμφωνησε με το Βαγια.

Evan δεν την εβρισε κιολας αλλα δεν θα ηθελες να εισαι στη θεση της.

Ηλια δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να χτυπαμε τους καθηγητες μας με το παραμικρο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω εγω στη θέση της θα αισθανόμουν πολύ άβολα. Συν το γεγονός οτι δεν ήταν μηχανικός ή κοπέλα αλλά μαθηματικός (εφαρμοσμένα). Πάντως αυτός στο προεδρείο καλά έκανε και τον σταμάτησε λέγοντας του οτι είναι εκτός θέματος του Βάγια γιατί όντως ήταν λίγο άσχημο το ύφος του. Α ρε barracuda δεν γνωριστήκαμε εκεί πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κριμα και εγω θα ηθελα να σας γνωρισω,δεν ειχα στο προγραμμα να παω, τελευταια στιγμη, παντως βλεπω το παραπανω μηνυμα του iovo για τα ραστα και δεν μπορω να θυμηθω κανεναν, δυο μαζι και να μην το παρατηρησω?

Link to comment
Share on other sites

χαχα πλάκα σου κάνει μας κοροιδεύει γιατί έχουμε το ακριβώς αντίθετο κούρεμα. Με τη ψιλή που λένε!! :lol: :lol: πάντως αν ειχα μαλλί ράστα θα το έκανα :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.