Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατασκευή στο δώμα


VSPIL7

Recommended Posts

Συνάδελφοι έχω ένα σύνθετο πρόβλημα το οποίο δν έχε να κάνει αμιγώς με το συγκεκριμένο νήμα ωστόσο, θα το γράψω εδώ αφενός για να μην ανοίγω 2 θέματα και αφετέρου για να έχετε ολοκληρωμένη άποψη επί του προβλήματος μου. Έχουν πραγματοποιηθεί 2 αυθαίρετα δωμάτια 20 τμ σε 1 δώμα 15 τμ. Το ένα από τα δύο δωμάτια είναι σε κοινόχρηστο χώρο και το άλλο σε ιδιόκτητη βεράντα σύμφωνα με το συμβόλαιο. Η πολεοδομία έκανε αυτοψία το 2003 και επέβαλε πρόστιμα τα οποία πληρώνονται μέχρι και σήμερα (στο υπόμνημα της η πολεοδομία αναφέρει πως δν μπορεί να υπολογίσει το χρόνο κατασκευής). Ο πελάτης μου αγόρασε το 2006 το εν λόγω δώμα από τον μέχρι πρότινος ιδιοκτήτη ο οποίος με την σειρά του το είχε αγοράσει το 2001. Στο συμβόλαιο του πελάτη μου ΔΕΝ αναφέρονται τα αυθαίρετα δωμάτια!!!!

 

Εμένα οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1. Τα συμβόλαια δν είναι κανονικά άκυρα σύμφωνα με τον 1337/83 και οι συμβαλλόμενοι δν αντιμετωπίζουν τις συνέπειες τις ψευδούς υ/δ??

2. Η πολεοδομία που έκανε την αυτοψία το 2003 δν έλεγξε τα συμβόλαια και για την καταπάτηση του κοινόχρηστου χώρου αλλά και για τα λάθος συμβόλαια???

3. Αυτά τα 2 δωμάτια θα τα τακτοποιήσω με τον νέο νόμο.Θα έχω κάποιο πρόβλημα εγώ σαν μηχανικός με τις παραπάνω παρατυπίες???? Θα μπορώ να τον τακτοποιήσω η θα κολλήσει ο φάκελος??? Χρόνο ανέγερσης τι θα βάζατε εσείς(εγω σκέφτομαι την ημερομηνία αυτοψίας από την πολεοδομία)???

4. Τα πρόστιμα σύμφωνα με το νέο νόμο αφαιρούνται από το νέο πρόστιμο. Μπορώ να αφαιρέσω τα πρόστιμα που είχε πληρώσει ο παλιός ιδιοκτήτης το 2003 με 2006 ή θα αφαιρέσω μονο αυτά που πλήρωσε ο πελάτης μου????

5. Η κατασκευή είναι πρόχειρη με φύλλα λαμαρίνας!!!!Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται ?? Υπάρχει περίπτωση η επιτροπή να με υποχρεώσει να το κατεδαφίσω ενώ ήδη έχω πληρώσει παράβολο +α δόση ή θα με υποχρεώσει να το επισκευάσω???Αν γίνετε το 2ο τότε και μόνο τότε έχει νόημα ο πελάτης μου να το προχωρήσει!!!

 

Σας παρακαλώ συνάδελφοι απαντήστε μου σε όσα περισσότερα ερωτήματα γνωρίζετε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.