Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εκτός σχεδίου εντός ΓΠΣ. Τι σημαίνει ΓΠΣ;


Recommended Posts

Εχω στα χέρια μου ένα συμβόλαιο για ένα ακίνητο που είναι εκτός σχεδίου.

Μέσα σ' αυτό αναφέρεται ότι το γήπεδο με βάση το τελευταίο τοπογραφικό είναι εκτός σχεδίου και εντός Γ.Π.Σ, δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο. (δεν είναι οξύμωρο αυτό..; )

Τι σημαίνει η παραπάνω πρόταση;

 

-Το γήπεδο είναι περίπου 2 στρ.

 

Κάθε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί οξύμωρο?

Μια χαρά είναι...

Πληρώστε και κανέναν μηχανικό να λύνονται οι απορίες σας...

 

Να είσαι καλά φίλε!

Σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Εύχομαι κάποια στιγμή να σε βοηθήσουν ανάλογα...

Link to comment
Share on other sites

Από το πρώτο σου post σ' αυτό το forum φαίνεται ότι αγνοείς βασικά πράγματα δηλαδή είναι απίθανο να είσαι μηχανικός.

Εδώ είναι ένας τόπος που απευθύνεται σε ανταλλαγή απόψεων για επαγγελματικά θέματα που μας απασχολούν.

Αν δεις τις δημοσιεύσεις μου θα καταλάβεις αν βοηθώ ή όχι.

Αλλά αντί να ψάχνεις εδώ ''δωρεάν'' πληροφορίες για το θέμα που σε απασχολεί γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο κατ' ευθείαν σ' αυτόν που συνέταξε το τοπογραφικό να σου εξηγήσει γιατί γράφει αυτό που γράφει? κι' αυτό ''δωρεάν'' είναι. Εκτός κι αν υπάρχουν συγκεκριμένοι λόγοι που δεν το κάνεις οπότε αν τους εξηγήσεις το συζητάμε.

Δεν είναι πρόβλημα το να μοιραστούμε την γνώση-εμπειρία με άλλους.

Αλλά μην προσπαθείς να υποκαταστήσεις τον επιστήμονα που έχεις δίπλα σου με κάποιον που δεν γνωρίζεις (όπως εγώ πχ) και που μπορεί να σου πω πράγματα που ίσως δεν ισχύουν στην περίπτωσή σου με αποτέλεσμα να δημιουργήσω πρόβλημα σε σένα και στον μηχανικό που συνέταξε το τοπογραφικό.

Όταν χρειάζομαι ιατρική ή νομική συμβουλή ρωτάω πρώτα τους αντίστοιχους επιστήμονες που έχω φίλους, γνωστούς, συντοπίτες κλπ. και δεν ψάχνω από την πρώτη στιγμή σε fora για λύσεις, σε ζητήματα τα οποία επείδη δεν γνωρίζω είναι και δύσκολο να τα κατανοήσω σωστά και άμεσα από τα γραφόμενα κάποιου ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ηρεμειστε λιγο , ορεξη που την εχετε καλοκαιριατικα...

 

istagonis

 

Με απλα λογια χωρις να μπαινουμε σε πολλες τεχνικες και νομικες λεπτομερειες ,τo ΓενικοΠολεοδομικοΣχεδιο ειναι το πρωτο βημα πριν ενταχθει σε σχεδιο πολης μια περιοχη. Καθοριζει ουσιαστικα τα γεωγραφικα πλαισια μεσα στα οποια μπορει να γινει μελλοντικα αν ποτε γινει μια ενταξη σε σχεδιο πολης. Πιθανον επισης να καθοριζει χρησεις γης και να μειωνει τους ανωτατους συντελεστες δομησης.

 

Μεχρι λοιπον να ενταχθεις καποτε σε σχεδιο εισαι εντος ΓΠΣ , παραμενεις εκτος σχεδιου και εξακολουθουν να ισχυουν οι εκτος σχεδιου οροι δομησης της περιοχης στο βαθμο που αυτοι δεν αντικεινται σε αλλους που πιθανον να εχει καθορισει το ΓΠΣ.

 

Αυτη ειναι η εννοια του "εντος ΓΠΣ εκτος σχεδιου , μη αρτιο και μη οικοδομησιμο".

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Και για να συμπληρώσω αυτά που λέει ο συνάδελφος avgoust , πέρα πολλών άλλων που πρέπει να ισχύουν, το κυριότερο για να είναι ένα οικόπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο όταν είναι εκτός σχεδίου είναι να έχει τουλάχιστον εμβαδό 4.000 m2 (εκτός κάποιων περιπτώσεων που είναι εκτός σχεδίου σε περιοχές όπου έχουν χαρακτηριστεί Ζώνες Οικιστικού Ελέγχου (ΖΟΕ) όπου και εκεί τα πράγματα διαφοροποιούνται και ως προς το εμβαδό).

Στη διάθεσή σου (μέσω του forum εννοείται) για όποιες απορίες σου, εάν μπορώ να βοηθήσω φίλε istagonis.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ηρεμειστε λιγο , ορεξη που την εχετε καλοκαιριατικα...

 

istagonis

 

Με απλα λογια χωρις να μπαινουμε σε πολλες τεχνικες και νομικες λεπτομερειες ,τo ΓενικοΠολεοδομικοΣχεδιο ειναι το πρωτο βημα πριν ενταχθει σε σχεδιο πολης μια περιοχη. Καθοριζει ουσιαστικα τα γεωγραφικα πλαισια μεσα στα οποια μπορει να γινει μελλοντικα αν ποτε γινει μια ενταξη σε σχεδιο πολης. Πιθανον επισης να καθοριζει χρησεις γης και να μειωνει τους ανωτατους συντελεστες δομησης.

 

Μεχρι λοιπον να ενταχθεις καποτε σε σχεδιο εισαι εντος ΓΠΣ , παραμενεις εκτος σχεδιου και εξακολουθουν να ισχυουν οι εκτος σχεδιου οροι δομησης της περιοχης στο βαθμο που αυτοι δεν αντικεινται σε αλλους που πιθανον να εχει καθορισει το ΓΠΣ.

 

Αυτη ειναι η εννοια του "εντος ΓΠΣ εκτος σχεδιου , μη αρτιο και μη οικοδομησιμο".

 

Σε ευχαριστώ! Η συγκεκριμένη περιοχή ήταν κάποτε εντος σχεδίου, αλλά το ΣτΕ ακύρωσε το σχέδιο πόλης. Προφανώς θα έγινε κάποια νέα νομοθετική ρύθμιση, για να ξαναμπεί.

Μία τελευταία ερώτηση:

Ίσχύει αυτό που έχω ακούσει ότι για να έιναι άρτιο ένα αγροτεμάχιο πρέπει να έιναι μεγαλυτερο από 4 στρ. ;

Link to comment
Share on other sites

Και για να συμπληρώσω αυτά που λέει ο συνάδελφος avgoust , πέρα πολλών άλλων που πρέπει να ισχύουν, το κυριότερο για να είναι ένα οικόπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο όταν είναι εκτός σχεδίου είναι να έχει τουλάχιστον εμβαδό 4.000 m2 (εκτός κάποιων περιπτώσεων που είναι εκτός σχεδίου σε περιοχές όπου έχουν χαρακτηριστεί Ζώνες Οικιστικού Ελέγχου (ΖΟΕ) όπου και εκεί τα πράγματα διαφοροποιούνται και ως προς το εμβαδό).

Στη διάθεσή σου (μέσω του forum εννοείται) για όποιες απορίες σου, εάν μπορώ να βοηθήσω φίλε istagonis.

 

 

:D Με πρόλαβες!!! thanks

Link to comment
Share on other sites

Και για να μη παραξηγηθώ και εγώ συνάδελφος είμαι,

μηχ/γος μηχ/κος, που δεν γνωρίζει από θέματα πολεοδομίας.

 

Δε θέλω να προσβάλλω κανένα και ούτε να μειώσω κανένα...

 

geokasto, δε ζήτησα μελέτη τοπογραφικού, αλλά κάποιες χρηστικές πληροφορίες (για μένα) που για το αντικείμενό σας είναι αυτονόητες!

 

Ελπίζω να λυθεί η παρεξήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.