Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εκτός σχεδίου εντός ΓΠΣ. Τι σημαίνει ΓΠΣ;


Recommended Posts

  • 2 months later...

Τι σημαινει το Γενικο Πολεοδομικο Σχεδιο (ΓΠΣ)?

Εννοει οτι οικοπεδο που πριν ηταν στα ορια των 500 μ απο τον οικισμο (και ηταν μη αρτιο 1στρ) οταν γινει το ΓΠΣ μπορει πλεον να οικοδομηθει?

 

Οπως για πχ αυτο

 

http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,dt=25.01.2008,id=72927568,61018992

 

 

Ρωταω τους ειδικους και ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Ρε παιδια ηρεμειστε λιγο , ορεξη που την εχετε καλοκαιριατικα...

 

istagonis

 

Με απλα λογια χωρις να μπαινουμε σε πολλες τεχνικες και νομικες λεπτομερειες ,τo ΓενικοΠολεοδομικοΣχεδιο ειναι το πρωτο βημα πριν ενταχθει σε σχεδιο πολης μια περιοχη. Καθοριζει ουσιαστικα τα γεωγραφικα πλαισια μεσα στα οποια μπορει να γινει μελλοντικα αν ποτε γινει μια ενταξη σε σχεδιο πολης. Πιθανον επισης να καθοριζει χρησεις γης και να μειωνει τους ανωτατους συντελεστες δομησης.

 

Μεχρι λοιπον να ενταχθεις καποτε σε σχεδιο εισαι εντος ΓΠΣ , παραμενεις εκτος σχεδιου και εξακολουθουν να ισχυουν οι εκτος σχεδιου οροι δομησης της περιοχης στο βαθμο που αυτοι δεν αντικεινται σε αλλους που πιθανον να εχει καθορισει το ΓΠΣ.

 

Αυτη ειναι η εννοια του "εντος ΓΠΣ εκτος σχεδιου , μη αρτιο και μη οικοδομησιμο".

Σε αυτή την περίπτωση, αν έχει πρόσφατα εγκριθεί Γ.Π.Σ. χωρίς πράξη εφαρμογής, υπάγεται στις διατάξεις του Ν.1337/83 είτε είναι εντός (σύμφωνα με τα αρχικά του όρια όπως αυτά ορίστηκαν με απόφαση Νομάρχη) είτε εκτός οικισμού;

 

Ευχαριστώ!

Edited by Christos Patronis
Link to comment
Share on other sites

Μην τα μπερδεύουμε πάλι. Το ΓΠΣ δεν ακολουθείται από πράξη εφαρμογής αλλά η πολεοδομική μελέτη.

Στις διατάξεις του 1337 υπάγεται ένα ακίνητο το οποίο βρίσκεται εντός των ορίων πολεοδομικής μελέτης η οποία εκπονήθηκε και εγκρίθηκε μετά το 1983. Αν το ΓΠΣ αναφέρει ότι κάποιος οικισμός θα πολεοδομηθεί ή θα υπάρξει κάποια επέκταση του σχεδίου πόλης τότε όταν θα εγκριθεί η πολεοδομική μελέτη θα υπόκειται στις διατάξεις του, με την επιφύλαξη ότι μπορεί να αναφέρεται στην πολεοδομική μελέτη ότι το πυκνοδομημένο τμήμα δεν θα υπάγεται στις ρυθμίσεις του νόμου.

Κατακλείδα ελέγχεις αν υπάρχει πολεοδομική μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανοίγω νέο θέμα, δεν αξίζει το κόπο προφανώς.

 

Περίπτωση: Σε αγροτεμάχιο δήμου όπου το 2000 ΔΕΝ υπήρχε ΓΠΣ, κατασκευάστηκε εμπορική αποθήκη, αποπερατώθηκε κτλ. (κανονικά με ΟΑ).

 

Το 2010 εγκρίθηκε ΓΠΣ, όπου χαρακτηρίζει την συγκεκριμμένη περιοχή της άνωθεν περίπτωσης "αγροτική γή".

 

Σήμερα, εφόσον μιλάμε για νομίμως υφιστάμενα, μπορεί αυτός να ζητήσει άδεια δόμησης προσθήκης; ή επειδή εγκρίθηκε ΓΠΣ και θέτει τη περιοχή ως αγροτική γή, οτι πρόλαβε πρόλαβε;

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου: Ό,τι πρόλαβε πρόλαβε. 

Κι εγώ έχω περίπτωση αυθαιρέτου που χτίστηκε το 1992 εντός αγροτεμαχίου 2 στρ.

Κανονικά θα τακτοποιούνταν με τον 4178/13, αλλά δεν το προχώρησα γιατί τον Φεβρουάριο του 1990 η περιοχή κηρύχθηκε ΖΟΕ με μόνα επιτρεπτά οικοδομήματα τις "αγροτικές αποθήκες".

Διπλανό αυθαίρετο, πολύ μεγαλύτερο, το τακτοποίησα γιατί βρήκα συμβόλαιο του Ιανουαρίου 1990 (!) που το περιέγραφε επαρκώς, άρα τον Ιαν 1990 το αυθαίρετο είχε ολοκληρωθεί.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Iούλιε, για να έχουμε επίσημη απάντηση, αρχικά αιτήθηκα τις σημερινές χρήσεις γής απ'τον οικείο Δήμο. Που φυσικά θα μου δώσουν το "αγροτική γή".

 

Για να είμαστε καλυμμένοι, είτε θετικά είτε αρνητικά, να κάνω ερώτηση στη πολεοδομία; αυτοί ούτως ή άλλως θα εγκρίνουν την άδεια δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή σκέψη, κάν' τους ερώτηση, αφού και αυτοί θα είναι συνυπεύθυνοι, αν και δεν νομίζω να σου πουν τίποτα διαφορετικό λόγω ευθυνοφοβίας.

Για εμένα είναι καθαρή η υπόθεση, απλώς λυπάσαι που θα πεις στον πελάτη δεν γίνεται και ψάχνεις παραθυράκια.

Όλοι μας έχουμε αισθανθεί έτσι.

Ενημέρωσέ μας πάντως για κάθε νέο.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

O πελάτης είναι φίλος, η δουλειά είναι αγγαρεία αλλά λυπάμαι περισσότερο που κάποιος θέλει να επενδύσει στη δουλειά του και δε μπορεί, παρά για τα Χ λεφτά (ελάχιστα ελέω αγγαρείας) που θα χάσω εγώ.

 

Ιδωμεν. Ευχαριστώ για την συνδρομή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.