Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτός σχεδίου εντός ΓΠΣ. Τι σημαίνει ΓΠΣ;


Recommended Posts

Πρόσφατα που το είχα δει το Λιτόχωρο έχει μόνο θεσμοθετημένη ΖΟΕ

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwi0xMTa7JzWAhXO0RoKHZHwANUQFggmMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.et.gr%2Fidocs-nph%2Fsearch%2FpdfViewerForm.html%3Fargs%3D5C7QrtC22wFWwnXHUzxPWXdtvSoClrL8-SrPzKAEPjjtIl9LGdkF5wrUjviLHGZgyqxSQYNuqAGCF0IfB9HI6hq6ZkZV96FI4XyIkQCYnxbRV44uN7dypmbl85SBNB-lblJm9SerL_w.&usg=AFQjCNEQPyvrb19_ITT4CxQlR7RMsdW0qA

 

 

Δε νομίζω στο μεταξύ να εγκρίθηκε τίποτα. Το ΓΠΣ πριν κανένα επτάμηνο δεν είχε εγκριθεί.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ξεθάβω το θέμα για μια ερώτηση. Δεν μου χρειάζεται για κάτι συγκεκριμένο, απλή απορία.

Είμαι σε εκτός σχεδίου περιοχή όπου ισχύουν οι όροι δόμησης από 270Δ/85. Ταυτόχρονα είμαι όμως και εντός ΓΠΣ που ορίζει μέσο συντελεστή δόμησης για την περιοχή.

1. Τι ακριβώς εννοούν μέσος συντελεστής δόμησης; 

2. Ποιος συντελεστής δόμησης υπερισχύει; Αυτός του ΓΠΣ ή αυτός από το 270Δ/85;

 

Link to comment
Share on other sites

Ο δυσμενέστερος ισχύει, μέχρι την ένταξη στο σχέδιο. Προφανώς για να οριζεται ΜΣΔ, η περιοχή εχει επιλεγεί προς ένταξη.. κάποτε..

Π.χ. αν θες να κανεις βιομηχανια με 0.9 ΣΔ και έχεις μέσο συντελεστή 0,8 θα πας με 0,8

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Polytexnitis said:

2. Ποιος συντελεστής δόμησης υπερισχύει; Αυτός του ΓΠΣ ή αυτός από το 270Δ/85;

Όπως πολύ σωστά προανέφερε ο netmin909 

Παρ 8 άρθρ. 4 Ν. 2508/97 (απόσπασμα)

8. Απαγορεύεται η χορήγηση οικοδομικών αδειών για την ανέγερση κτιρίων μη συμβιβαζομένων προς τη χρήση που τυχόν προβλέπει το εγκεκριμένο Γενικό Πολεοδομικό Σχέδιο (ΓΠΣ) για τη συγκεκριμένη θέση. Μετά την έγκριση του ΓΠΣ και μέχρι την αναθεώρηση του σχεδίου πόλεως της περιοχής και την προσαρμογή του προς το ΓΠΣ, δεν επιτρέπεται η έκδοση οικοδομικών αδειών με βάση συντελεστή δόμησης ανώτερο από το μέσο συντελεστή που ορίζεται στο Γενικό Πολεοδομικό Σχέδιο. (...)

Εγγρ-7065/15 (ΔΠΣ) απόσπασμα
Εφαρμογή μέσου συντελεστή δόμησης (ΜΣΔ), μετά την ισχύ του Ν-4269/14 
(Χρήσεις γης που έχουν καθορισθεί από ΓΠΣ ή ΣΧΟΟΑΠ με τις διατάξεις 
του Ν-1337/83 ή του Ν-2508/97 μετά τις 13-6-97 είναι δεσμευτικές) 
(...)  
Τέλος όσον αφορά σε περιοχές στις οποίες ισχύουν Γενικά Πολεοδομικά Σχέδια που έχουν εγκριθεί σύμφωνα με τις διατάξεις των παρ.8 και παρ.9 του Αρθ-4   του Ν-2508/97 μέχρι την έγκριση πολεοδομικής μελέτης απαγορεύεται η έκδοση οικοδομικών αδειών με συντελεστή δόμησης μεγαλύτερο από το μέσο συντελεστή δόμησης που προβλέπεται από το ΓΠΣ. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω γήπεδο 5.000 τ.μ. εκτός σχεδίου, εντός Γ.Π.Σ.

Βάσει Γ.Π.Σ. γράφει ότι επιτρέπεται κατοικία με μέγιστη εκμετάλλευση 200 τ.μ.

Δεν μπορώ να καταλάβω η επιφάνεια αυτή αν αναφέρεται στην κάλυψη ή στη δόμηση. Μάλλον μου πάει στη δόμηση.

Αλλά από την άλλη την κάλυψη πως θα την ελέγξεις ότι δεν υπερβαίνει τη μέγιστη επιτρεπόμενη;

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς;

Edited by tirbouson
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και στο ΦΕΚ 270 Δ άρθρο 6 αν δεις (έχει διευκρινιστεί και με έγγραφα αυτό) η επιτρεπόμενη κάλυψη δεν μπορεί να υπερβαίνει τη δόμηση των 200 τμ για ένα αγροτεμάχιο 4.000 τμ. Στο ΓΠΣ κάπου θα αναφέρει την ελάχιστη αρτιότητα και επιφάνεια κατάτμησης (λογικά από 4.000 τμ και άνω θα είναι) και μετά θα λέει για λοιπούς όρους δόμησης εφαρμόζεται το ΦΕΚ 270 Δ χωρίς τις παρεκκλίσεις (δηλ. χωρίς αυτές που αφορούν γήπεδα μικρότερα των 4.000 τμ).

Link to comment
Share on other sites

Αυτά γράφει:

Επίσης επιτρέπονται:

• Η χρήση της κατοικίας µε µέγιστη εκµετάλλευση 200 τ.µ.

• Υδατοδεξαµενές

Όριο κατάτµησης και αρτιότητας:

Ελάχιστο όριο κατάτµησης και αρτιότητας των γηπέδων ορίζεται σε τέσσερα (4) στρέµµατα.

Όροι δόµησης:

Μέγιστη εκµετάλλευση για κατοικία ορίζεται 200 τ.µ. και για γεωργικές αποθήκες 100 τ.µ. και κατά τα λοιπά ισχύει η εκτός σχεδίου δόµηση «Π.∆. της 24.5.1985 (ΦΕΚ 270∆΄/31.5.1985)».

 

Άντε να καταλάβεις τι εννοεί ο ποιητής...

Δηλαδή τα 5000 τ.μ. χτίζουν 200 τ.μ. κατοικία ή 200+(5000-4000)x0,02?

Edited by tirbouson
Link to comment
Share on other sites

Ναι εδώ το εξειδικεύει και δεν έχεις  συντελεστή δόμησης πλέον των 200 τμ. Όπου εκμετάλλευση είναι η επιτρεπόμενη δόμηση, ανεξαρτήτως επιφάνειας γεωτεμαχίου υπερβάλλοντος των 4.000 τμ. Δηλαδή και 8.000 τμ να έχεις πάλι σου επιτρέπει το μέγιστο 200 τμ και 4.000 τμ να έχεις πάλι 200 τμ. Άρα στο δικό σου έχεις επιτρεπόμενη δόμηση και επιτρεπόμενη κάλυψη 200 τμ.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι μου κάνει μεγάαααλη εντύπωση που ο συν. Triboyson δείχνει να απορεί με τα όσα γράφει το Π.Δ. 24.05.85.   

Είναι ενα  από τα βασικότερα διατάγματα για την εκτός σχεδίου δόμηση.

Το διάταγμα αυτό και εδώ στο φόρουμ, συζητήθηκε πάρα- πάρα πολύ.

 

Όταν έχεις ΓΠΣ η κατάτμηση μπορεί και να μην είναι 4000μ2. Και μάλλον δεν θα είναι, γιατί πρέπει να δεις το ΓΠΣ τι ορίζει για τις κατατμήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.