Μετάβαση στο περιεχόμενο

υπαγωγή στον 3843/2010 ή στον 4014/2011?


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν αναφερει πουθενα οτι υπογεια κτλ πρεπει να πανε υποχρεωτικα με τον 3843!

και λογω του οτι στον νεο νομο υπογεια και σοφιτες πανε με συντελεστη 0,5 και παιρνουν υπόψη και την παλαιοτητα στις περισοτερες περιπτωσεις το προστιμο για τον συγκεκριμενο χωρο βγαινει τραγικα μικροτερο.ακομα μαλιστα και αν δηλωσεις ξεμπαζωμα δηλαδη μια αυθαιρεσια με 500 ευρω επιπλεον παλι βγαινει μικροτερο. κατα την γνωμη μου μπορεις να επιλεξεις σε ποιον νομο θα υπαχθεις αναλογα με το τι σε συμφερει

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το βρίσκω πολύ τραβηγμένο να φοβόμαστε να δώσουμε βεβαιώσεις σε ακίνητα που έχει αλλάξει η εσωτερική διαρρύθμιση ΧΩΡΙΣ να έχει επηρεαστεί το περίγραμμα της οικοδομής, ο όγκος και η κάλυψη. Αν κάποιος έχει αντίθετη άποψη να το συζητήσουμε. Αλλά έχουν γίνει τέρατα και τέρατα, αυτό τώρα μου ακούγεται τραγικό. Και ναι, το κλιμακοστάσιο σαφώς και είναι χώρος κύριας χρήσης, σε κάθε επίπεδο δε χρεώνεται στο Σ.Δ.; (εκτός του τελευταίου ορόφου αν δε βγαίνει στο δώμα). Άρα είναι. Αν ήταν Β.Χ. δε θα έμπαινε και στη δόμηση.

 

Το κλιμακοστάσιο είναι χώρος βοηθητικής χρήσης. Δες κτιριοδομικό.

Αλλά δεν είναι Β.Χ. για τον 4014!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πελάτης έχει πληρώσει το πρόστιμο του 3843 /2010 για σοφίτα

 

Εχει όμως υπέρβαση ύψους κατα 1,5 μέτρο

 

Το πρόστιμο με το 4014 βγαίνει 1000 ευρώ μικρότερο.

 

Συμψηφισμός γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Πελάτης έχει πληρώσει το πρόστιμο του 3843 /2010 για σοφίτα

 

Εχει όμως υπέρβαση ύψους κατα 1,5 μέτρο

 

.......

 

Άρα δεν έπρεπε να το δηλώσει, άρα είναι παράνομος.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το βρίσκω πολύ τραβηγμένο να φοβόμαστε να δώσουμε βεβαιώσεις σε ακίνητα που έχει αλλάξει η εσωτερική διαρρύθμιση ΧΩΡΙΣ να έχει επηρεαστεί το περίγραμμα της οικοδομής, ο όγκος και η κάλυψη. Αν κάποιος έχει αντίθετη άποψη να το συζητήσουμε. Αλλά έχουν γίνει τέρατα και τέρατα, αυτό τώρα μου ακούγεται τραγικό. Και ναι, το κλιμακοστάσιο σαφώς και είναι χώρος κύριας χρήσης, σε κάθε επίπεδο δε χρεώνεται στο Σ.Δ.; (εκτός του τελευταίου ορόφου αν δε βγαίνει στο δώμα). Άρα είναι. Αν ήταν Β.Χ. δε θα έμπαινε και στη δόμηση.

 

Θελεις εσυ να δωσεις βεβαιωση νομιμοτητας για διαμερισμα που εχει μεγαλυτερο μπαλκονι απο το επιτρεπομενο?

Γιατι εγω ΔΕΝ δινω....

 

Ομως ουτε δομηση, ουτε καλυψη, ουτε υψος επηρεαζει...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι παράνομος? Αφού ο Ν3843 τακτοποιεί τους χώρους ανεξάρτητα του ύψους τους(δεν αναφέρεται βέβαια πουθενά και δεν διευκρινίζεται)..Τότε πιο το νόημα τακτοποίησης σοφιτών και παταριών? Ας τακτοποιούταν μόνο ΗΧ και υπόγεια...Αυτή είναι η γνώμη μου

Δεν ειναι μεσα στον κτιριακο ογκο. Οποτε δεν θα επρεπε να τακτοποιηθει με το νομο των η/χ.

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι....

 

Έχω ενάν ημιυπαίθριο 9τμ. και μία αρχιτεκνονική προεξοχή (40cm πλάτος) οπότε θα μπορούσα να κάνω 3843.Όμως αυτός εχει βγάλει την κουζίνα του προς τη βεράντα αλλους 60cm χ 1.80m. Το θέμα μου είναι....

 

1. Πρέπει να βάλω οπωσδήποτε αυτό το τμήμα 60χ180? η με καλύπτει κάποιος περιορισμός ώστε να αδιαφορήσω και να κανω μόνο τους Η.Χ?

 

2. Εάν πρέπει να την δηλώσω....με συμφέρει να κάνω τους Η.Χ με 3843 και το άλλο ξεχωριστά με τον 4014 ή να τα κάνω και τα 3 με τον 4014? Μηπως δεν αξίζει να κάνω 4014 μονο για 60cmx1.80m ....άδικα τα παράβολα θα πληρώσει ο άνθρωπος και την αμοιβή του μηχανικού....

 

Τι προτείνετε σαν πιό έμποιροι.?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

η αρχιτεκτονικη προεξοχη γιατι να δηλωθει? δλδ τα τζακια πουναι σε Α.Π ειναι παρανομα? αφου τις Α.Π τις δινει ο νομοθετης ακριβως για να μην ειναι τετραγωνα τα κτιρια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.