Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σχετικά με τον υπολογισμό πρόστιμου αυθαιρέτου (διευκρινησεις - αποριες)


Recommended Posts

Inzaghi Δεν συμφωνώ. Απο την στιγμή που ο νομος λαμβανει υποψη μονο την δομηση και δεν ενδιαφερεται για υλικα κατασκευης εκτος και αν ειναι "προσωρινες κατασκευές" δεν χρειαζεται να προβληματιζόμαστε για τυχόν παρόμοιες "αδικίες" του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οχι ρε ολα με αναλυτικο....

Αναλυτικος υπολογισμος του προστιμου της κατοικιας με συντελεστες και αναλυτικος προυπολογισμος του κοστους των λοιπων παραβασεων για να εκτιμηθει ο αριθμος παραβασεων Χ 500€

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου έχω κάτι χειρότερο!!!

Ισόγειο κτίσμα 100μ2 χωρίς Ο.Α. σε μή άρτιο και οικοδομίσημο εκτός σχεδίου(για την ακρίβεια έχει κάποια άδεια για αποχωρητήριο!!!!)Έχει δηλωμένα τα 25μ2 με τον ν1337/83 και στην συνέχεια έχει χτίσει το υπόλοιπο και το έχει κάνει ένα.

Επίσης έχει 30μ2 στεγασμένη βεράντα(ΗΧ) χωρίς να την έχει κλείσει

Εγω το υπολογίζω οτι έχει Ο.Α. ή οχι;

Προφανώς δεν συμπεριλαμβάνω το ήδη δηλωμένο στους υπολογισμους προστίμου(άρα 75μ2), σωστά;

Την βεράντα την υπολογίζω σαν λοιπες παραβάσεις, ή την προσθέτω στα παραπάνω μ2 ;

Link to comment
Share on other sites

η στέγη σε κάποιες περιοχές είναι υποχρεωτική αρά και όποιος δεν έχει αποτελεί παραβίαση πολεοδομιής διάταξης....αστειεύομαι προφανώς όπως προφανώς πιστεύω ότι η στέγη δεν υπολογίζεται ως εξτρα παράβαση...

Link to comment
Share on other sites

Εγω το υπολογίζω οτι έχει Ο.Α. ή οχι;

Οχι.

Προφανώς δεν συμπεριλαμβάνω το ήδη δηλωμένο στους υπολογισμους προστίμου(άρα 75μ2), σωστά;

Ναι.

Την βεράντα την υπολογίζω σαν λοιπες παραβάσεις, ή την προσθέτω στα παραπάνω μ2?

Αφού είναι Η/Χ, μπαίνει ως βοηθητικός χώρος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

2 μεζονέτες εντός σχεδίου τιμή ζώνης 1200 ευρώ χωρίς άδεια.

 

1η μεζονέτα 146 τμ

με γκαρσονιέρα 50 τμ

2 η μεζονετα 150 τμ

και υπόγεια 60 τμ στην κάθεμια μεζονέτα.

 

Ο μηχανικός μας είπε πως υπάρχει παράβολο κοντα στα 2000 ευρώ για όλα.

Η ερωτηση μου, μόλις το περάσει ηλεκτρονικά θα βγούν πρόστιμα ή δεν υπάρχουν πρόστιμα και μόλις δηλωθεί ηλεκρονικά και πληρωθούν τα παράβολα θα μπορούμε μέσα σε 3 χρόνια να βγάλουμε την άδεια?

Υπάρχει κάποιο ενδεικτικό κόστος για άδεια στο περίπου?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

350 m2 ΕΝΤΟΣ σχεδίου, χωρίς άδεια ; χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ άδεια ; !!!

 

 

 

 

ο μηχανικός δεν σου έδωσε "ενδεικτικό" κόστος ;

Link to comment
Share on other sites

Χωρις καθόλου άδεια.

Του έχουμε κάνει δικαστήριο το οποίο θα γίνει σε 2 χρόνια.

Αλλα ο ίδιος ο μηχανικός μας είπε πως με αυτο το νόμο θα μας βγάζει την άδεια χωρις καποιο κόστος απο εμας (έχει πληρωθεί για την άδεια πριν 10 χρόνια).

Ο μηχανικός μας είπε πως μόνο τα παράβολα είναι και μετα θα βγάλει την άδεια χωρις πρόστιμα.

Μας πήρε ήδη της βεβαιώσεις που χρειάζονται και περιμένει να ανοίξει το σύστημα για να την περάσει ηλεκτρονικά.

Θα υπάρξουν πρόστιμα?

Απο την στιγμή που θα την κάνει ηλεκτρονικά υποθέτω πως δεν θα μπορεί να κάνει πίσω.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

εφόσον βγει τελικά η άδεια (εντός 3ετίας) το σώζεις, χωρίς περαιτέρω πρόστιμα. αλλά εάν είχα προκαταβάλει τα χρήματα 10 χρόνια πρίν για άδεια και δεν βγήκε ποτέ αλλά παράλληλα έγινε η οικοδομή δεν θα ήμουν πολύ ήσυχος.

 

επίσης η άδεια σήμερα κοστίζει υπερδιπλάσια από τα πριν 10ετίας, τώρα μόνο η εφορία του μηχανικού είναι πάνω από τα χρήματα που έδωσες τότε...

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση κατοικίας χωρίς άδεια όπου γίνεται νομιμοποίηση του αυθαιρέτου

θα πρέπει να κάνουμε αναλυτικό ξεχωριστά για τους εξώστες ή μόνο στις περιπτώσεις που αυτοί έχουν κλειστεί ισχύει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.