Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σχετικά με τον υπολογισμό πρόστιμου αυθαιρέτου (διευκρινησεις - αποριες)


Recommended Posts

Αναλυτικό κάνουμε στις περιπτώσεις των λοιπών παραβάσεων. Ο κλειστός εξώστης είναι υπέρβαση δόμησης και πάει στα φύλλα καταγραφής της εφαρμογής του ΤΕΕ ως ΥΔ κύριων ή ΥΔ βοηθητικών χώρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

8. Οικοδομή με Ο.Α. χωρίς υπέρβαση δόμησης/κάλυψης αλλά με παραβίαση πλάγιων αποστάσεων.

Μεγάλο ερωτηματικό το τι συμβαίνει σε αυτά τα αυθαίρετα "κατά θέση", δεν λύνεται ούτε με εγκύκλιο....Και είναι πρόβλημα που το έχουν πολλές "καθαρές" οικοδομές.

Link to comment
Share on other sites

Περιπτώσεις

8. Οικοδομή με Ο.Α. χωρίς υπέρβαση δόμησης/κάλυψης αλλά με παραβίαση πλάγιων αποστάσεων.

Λοιπή πολεοδομική παράβαση;

 

Προ του Ν.4014, όταν υπήρχε τέτοια περίπτωση, υπολογίζαμε τα μ² που παραβίαζαν τις πλάγιες αποστάσεις. Φαντάζομαι πως κάτι αντίστοιχο ισχύει. Άλλοστε η υπέρβαση δόμησης είναι τα μ² του κτιρίου που βρίσκονται εντός "Δ".

 

Η δική μου ερώτηση είναι, τι γίνεται σε περίπτωση που έχω το κτίριο με ολική μετατόπισή του χωρίς παραβίαση των πλάγιων ορίων, αλλά λόγω άλλων υπερβάσεων στη δόμηση, δεν μπορώ να προβώ σε αναθεώρηση της αδείας ως προς τη θέση του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Τα εκτός σχεδίου ΔΕΝ έχουν τιμή ζώνης.

Πηγαίνουμε με τα εξής:

1. Την ελάχιστη του Δημοτικού Διαμερίσματος (δεν υπήρχε αυτό στον 3843/10. Μπήκε λόγω Καλλικράτη).

Αν δεν υπάρχει η προαναφερόμενη τότε:

2. Την ελάχιστη του Δήμου.

Αν δεν υπάρχει η προαναφερόμενη τότε:

3. Την ελάχιστη της Περιφέρειας.

(σίγουρα θα υπάρχει).

 

 

Δεν παίρνουμε δλδ για τα εκτος σχεδίου την τιμή εκκίνησης ελαχίστου κόστους οικοδομής? (Κ1, Κ2, Κ3)?

Στον 3843 τι πέρναμε?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα..

θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις να μου πει οι περιπτωσεις του αρθ. 26 παρ 2 ισχυουν κ στα εντος κ τα εκτος?

πρεπει ν ικανοποιουνται ολοι οι οροι δομησης το ακινητο(πλαγια ορια ,ο.γ,σ.δ,ποσ. καλυψης και επιτρεπ υψος)?

στο ηλεκτρονικο συστημα του ΤΕΕ πως δηλωνονται οι περιπτωσεις αυτες?

και δευτερον σε περιπτωση συνιδιοκτησιας ακινητου αν θελει μονο ο ενας κ ο αλλος οχι τοτε τι γινεται?θα το κανει μονο ο ενας?στο συστημα του ΤΕΕ στα στοιχεια ιδιοκτητη θα βαλουμε και τους δυο?

επειδη επειγομε μηπως μπορειτε ν μου το εξηγησετε....

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα , είμαι νέα μηχανικός και έχω κάποιες απορίες:

 

1) Συμφωνα με το συστημα αντικειμενικων αξιων του Υ.Ο. έχει καθοριστεί τιμή ζώνης για τους οικισμούς(εντός ορίων οικισμού). Μιλώντας με εφορειες και συμβολαιογραφους, αναφερεται ότι σε ακίνητο που βρισκεται εκτος ορίων οικισμού, δεν υπαρχει τιμη ζώνης αλλα το μικτο σύστημα, δηλαδή τιμή εκκινησης ελαχιστου κοστους οικοδομής.

Σε ακινητα λοιπον που βρισκονται εκτος ορίων οικισμού χρησιμοποιούμε την τιμή εκκινησης ελαχιστου κοστους ή τη τιμή ζώνης του Δημοτικου διαμερισματος?

 

 

2)Καταβληθέντα ποσά προστίμων ανέγερσης και διατηρησης με προηγουμενες διαταξεις. Πως γίνεται ο συμψηφισμός? Ειναι δουλεια του μηχανικού?

 

 

3) Δημιουργία νέου Η/Χ καθ υπερβαση οικ. αδειας , όχι κλεισιμο αυτού ώστε να υπαγεται στις διαταξεις του Ν 3843/10. Λαμβανεται σαν παραναμια των 500 ευρώ ή κανονικα υπερβαση δομησης (πολ/σμος με συντελεστες)?

 

 

4) Ξεμπαζωμα και δημιουργία υπογείου, καθ υπερβαση της οικ. αδειας. Παρανομία των 500 ευρώ ή υπολογισμός με τιμη ζώνης και συντελεστές?

 

 

5) Αλλαγή χρήσης απο χώριο κυριας χρήσης σε χώρο κυρια χρησης. πιο συγκεκριμένα, κοινόχρηστος χώρος οικοδομής μετατράπηκε σε καταστημα. Υπαγεται στις διαταξεις του Ν 4014/11 και επιπλεον χρειαζεται και αδεια αλλαγής χρήσης.Δηλ , αν πληρωσω το ενιαιο ειδικο προστιμο είμαι υποχρεωμενος επιπλέον και για την εκδοση οικοδομικης αδειας για την αλλαγη χρήσης υποχρεωτικά?

 

6) Συνδεση με δικτυα της ΔΕΗ. Εκτος από τα παραστατικά του προσκιμιζαμε μεχρι στιγμης στη πολεοδομια (ητοι Υ.Δ ιδιοκτητη και μηχανικου, αμοιβη επιβλεψης) θα πρεπει να προσκομισω και τη βεβαιωση εξοφλησης του ενιαιου ειδικου προστιμου? Πως θα γνωριζει η πολεοδομία ότι η οικοδομή μου έχει ενταχθεί στις διατάξεις του παροντος νόμου και κατ'΄επεκταση να μου ζητησει επιπλεον δικαιολογητικα?

 

7) Γεωγραφικός εντοπισμός: Αν ο εντοπισμός γραφικά που θα γίνει κατά την υποβολή της αίτησης , δεν συναδει με το τοπογραφικό που θα υποβληθεί σε Β φαση (πχ. διαφορά επιφάνειας τάξεως 50τ.μ. ) θα υπάρχει πρόβλημα/.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παρακαλώ. Διαμέρισμα με άδεια εντος σχεδιου το οποιο εχει 2 εξωστες οι οποιοι φαινονται στην αδεια αλλα εχουν κλεισει , ο ενας 5 μ2 και ο αλλος 4 μ2 .το προστιμο θα υπολογιστει κατα αποκοπη με 2000 ευρω ή θα το περασω με 9 μ2 και υπερβαση δομησης και καλυψης και θα μου βγαλει 500 ευρω ;

Link to comment
Share on other sites

Προ του Ν.4014, όταν υπήρχε τέτοια περίπτωση, υπολογίζαμε τα μ² που παραβίαζαν τις πλάγιες αποστάσεις. Φαντάζομαι πως κάτι αντίστοιχο ισχύει. Άλλοστε η υπέρβαση δόμησης είναι τα μ² του κτιρίου που βρίσκονται εντός "Δ".

 

Η δική μου ερώτηση είναι, τι γίνεται σε περίπτωση που έχω το κτίριο με ολική μετατόπισή του χωρίς παραβίαση των πλάγιων ορίων, αλλά λόγω άλλων υπερβάσεων στη δόμηση, δεν μπορώ να προβώ σε αναθεώρηση της αδείας ως προς τη θέση του κτιρίου.

 

Υπάρχει βέβαια ένα "λογικό κενό" σε αυτό που λες...Εάν λαμβάνεται εξ'όλοκλήρου ως αυθαίρετο κάτι που ειναι εντός Δ, τότε για ποιόν λόγο η προσαύξηση, αναλογα με το πόσο "μέσα" είναι στο Δ. Θέλω να πω οτι το αυθαίρετο δεν το έχτισε μηχανικός, τιμωρείς τον ιδιώτη γιατι δεν είχε τεχνικές γνώσεις????????

[EDIT]Πως γίνεται ολική μετατόπιση, λόγω υπερβάσεων???[/EDIT]

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παρακαλώ. Διαμέρισμα με άδεια εντος σχεδιου το οποιο εχει 2 εξωστες οι οποιοι φαινονται στην αδεια αλλα εχουν κλεισει , ο ενας 5 μ2 και ο αλλος 4 μ2 .το προστιμο θα υπολογιστει κατα αποκοπη με 2000 ευρω ή θα το περασω με 9 μ2 και υπερβαση δομησης και καλυψης και θα μου βγαλει 500 ευρω ;
Στις οδηγίες προς μηχανικούς λέε ότι το διχίλιαρο πάει μόνο όταν υπάρχει μία και μοναδική αυθαίρετη κατασκευή σε μια ιδιοκτησία. Στην περίπτωσή σου είναι 2 οι κατασκευές (κλεισμένοι εξώστες) οπότε πρέπει να υπολογίσεις το πρόστιμο με άλλο τρόπο. Λογικά θα πάνε με υπέρβαση δόμησης αλλά με αυτό το μπέρδεμα που επικρατεί δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά...
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.