Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σχετικά με τον υπολογισμό πρόστιμου αυθαιρέτου (διευκρινησεις - αποριες)


Recommended Posts

σε κατοικία 28τμ στην οποία δεν έχουν γίνει κολώνες, δοκάρια κλπ παρά μόνο τοιχοποιία στην οποία εδράζεται ξύλινη στέγη με κεραμίδια, βάζω τα 28τμ υπερ. δόμησης.

έπειτα πρέπει να βάλω και ξύλινη στέγη με κεραμίδια στον αναλυτικό?

δεν υπάρχει ΟΑ.

τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει και το άλλο. Στο λογισμικό που έφτιαξαν οι σοφοί του ΤΕΕ (συγγνώμη συνάδελφοι) δεν υπάρχει κουτάκι για υπαγωγή κτιρίου στην νομιμοποίηση. Το ρώτησα στο υπουργείο και μου είπαν πως θα μπει σε λίγο καιρό !!!!!!.

Το άλλο το κουφό με τις Ερωταπαντήσεις. Διαβάστε στο ΣΤ΄μέρος την απάντηση που δίνεται στην πρώτη ερώτηση. Καταλαβαίνετε τίποτα? Εγώ όχι. Άραγε ανανέωσαν το λογισμικό τους με του ς καινούργιους τροποποιημένους Συντελεστές?.

Δεν ξέρω πια τι να πώ.

Αυτός ο νόμος πρέπει να ξαναγραφτεί από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

σε κατοικία 28τμ στην οποία δεν έχουν γίνει κολώνες, δοκάρια κλπ παρά μόνο τοιχοποιία στην οποία εδράζεται ξύλινη στέγη με κεραμίδια, βάζω τα 28τμ υπερ. δόμησης.

έπειτα πρέπει να βάλω και ξύλινη στέγη με κεραμίδια στον αναλυτικό?

δεν υπάρχει ΟΑ.

τι λέτε?

 

Εγω προσωπικα λεω οχι, καθως με η στεγη καλυπτει το χωρο που δημιουργηθηκε. Δηλαδη αν ειχε πλακα θα υπολογιζες με αναλυτικο την πλακα?

Κοιτα μονο το μεγιστο υψος της περιοχης.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα! έχω μια περίπτωση προσθήκης που έχει βγει άδεια για τμήμα της λόγω έλλειψης περίσσειας συντελεστή. Το οικόπεδο μετά την άδεια χωρίστηκε σε 2 ιδιοκτησίες! πως υπολογίζω τις υπερβάσεις?! με σ.δ. για το νέο, μικρότερο οικόπεδο ή για το ενιαίο της άδειας?!

 

ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Άδεια για ισόγεια κατοικία με στέγη. Στην πραγματικότητα δύο όροφοι με στέγη.

Υπολογίζω με αναλυτικό και τη στέγη που υποτίθεται για να προστεθεί ο όροφος γκρεμίστηκε και ξαναφτιάχτηκε;

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανείς ιδεα τι γίνετε με το σύστημα, την παλαιότητα και τις λοιπές παράβασεις;:: Σύμφωνα με τις διευκρινύσεις μια παράβαση =500ευρω αν αποδείξω οτι ειναι προ του 83 παει 75 ευρω....αλλα δεν το εχουν περάσει στο σύστημα.....εχω δυο περιπτωσεις που ισχύει αυτο.....τι κάνω; το δηλώνω ως εχει πληρώνουν το παράβολο και περιμένουμε;;;; εχει κανεις ιδεα;;;

 

κάπου το ξαναρώτησα αλλα δεν θυμάμε σε ποιο τμήμα για να το σβήσω οπότε συγνώμη απο τους διαχερηστές

Link to comment
Share on other sites

pa_nik δεν έχει νόημα να περιμένεις γιατί και να μπει στο σύστημα και να βγει το πρόστιμο 75 ευρώ, πάλι 500 θα πληρώσεις για το παράβολο και δεν θα επιστρεφεί η διαφορά!

Link to comment
Share on other sites

σε κατοικία 28τμ στην οποία δεν έχουν γίνει κολώνες, δοκάρια κλπ παρά μόνο τοιχοποιία στην οποία εδράζεται ξύλινη στέγη με κεραμίδια, βάζω τα 28τμ υπερ. δόμησης.

έπειτα πρέπει να βάλω και ξύλινη στέγη με κεραμίδια στον αναλυτικό?

δεν υπάρχει ΟΑ.

τι λέτε?

 

Η προσωπική μου άποψη είναι όχι. Το κτίριο είναι ενιαίο και αυτό δημιουργεί την παράβαση. Εξάλλου ο συντελεστης 2 είναι αρκετά επιβαρυντικός στο πρόστιμο για να σκεφτούμε και επιπλέον

Link to comment
Share on other sites

pa_nik δεν έχει νόημα να περιμένεις γιατί και να μπει στο σύστημα και να βγει το πρόστιμο 75 ευρώ, πάλι 500 θα πληρώσεις για το παράβολο και δεν θα επιστρεφεί η διαφορά!

 

Ναι σωστό αυτο αλλα τι γίνετε στην περίπτωση που το σύστημα το βγάλει 800 ενώ σύμφωνα με την διευκρύνηση ειναι 400; Θα ενημερωθεί και δεν θα ζητηθεί τίποτα έξτρα εκτος του παράβολου;

Ή θα πούνε αφου ο υπολογισμός ειναι 800 τοσα θα δώσεις; Ενταξει ειναι προσωρινό προστιμο αλλα δυστυχως εχω συνηθήσει στην Ελλάδα οτι προσωρινό σημαίνει οτι μονο αρνητικά θα αλλάξει κατι.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.