Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σχετικά με τον υπολογισμό πρόστιμου αυθαιρέτου (διευκρινησεις - αποριες)


Recommended Posts

Αυθαίρετη μπορεί να είναι η ΚΥΡΙΑ κατοικία σου, αλλά δεν είναι η μοναδική σου κατοικία. Άρα, λογικά, πηγαίνει ως άλλη κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή για να καταλάβω, έχω δηλωμένα στο Ε9 το σπίτι της μόνιμης κατοικίας μου 100 τ.μ., ένα εξοχικό 70 τ.μ. και το πατρικό του πατέρα μου. Το σπίτι της μόνιμης κατοικίας μου είναι αυθαίρετο. Δεν θεωρείται από τον νόμο "κύρια και μοναδική κατοικία"? Πρέπει για να κάνω χρήση του συντελεστή να μην δηλώνω κανένα άλλο ακίνητο?

 

 

 

Βασικά ναί. Τυπικά ανάλογα αν είσαι παντρεμένος και με παιδιά έχεις ένα πλαφόν τ.μ. Αν τα ξεπεράσεις (όπως τα ξεπερνάς και εσύ) τότε δεν μπορείς να πάρεις τον μειωτικό συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

Και για να το ρίξουμε λίγο στην πλάκα, αυτή είναι η λέξη που επικρατεί στις συζητήσεις μας τελευταία...

"μάλλον" το πρόστιμο είναι αυτό...

"μάλλον" πάει με αναλυτικό...

"μάλλον" το υπολογίζω και αυτό...

Καλημέρα σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα μία διευκρίνηση :

 

Εχω σε μία ιδοκτησία δύο αυθαίρετα κτίσματα και ο ιδιοκτήτης θέλει να νομιμοποιήσει μόνο το ένα. μην με ρωτάτε γιατί... Μπορεί..?

 

και το στο τοπογραφικό τι γράφω για το άλλο , απλά το δείχνω και λέω μέσα αυθαίρετη κατασκευή..?

Link to comment
Share on other sites

είναι αδέρφια τσακωμένα.. Ο δικός μου πληρώνει διατήρηση για αυτό που θέλει να νομιμοποιήσει. Ο άλλος αδερφός πληρώνει διατήρηση για το δικό του και δεν θέλει να κάνει τίποτα. Αλλά στην ουσία είναι εξ' αδιαιρετου. Αν μπορεί είναι το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μερικές διευκρινίσεις σχετικά με τα υπόστεγα αποθηκούλες κλπ Παραθέτω εν τάχυ την περίπτωση και τις ερωτήσεις.

 

1.Σε εκτός σχεδίου ύπαρχει άδεια του 1970+ για λυόμενο 130μ2. Έχει κτιστεί 100μ2 σπιτι (λυόμενο) + παράλληλα κατά τη διάρκεια των ετων 3-4 υπόστεγα-αποθηκούλες και μπάρμπεκιου ανεξάρτητα του κυρίως κτηρίου. Τα υπόστεγα θα υπολογιστούν ως 500€ έκαστο?

 

2. Και κάτι άλλο άσχετο με το παραπάνω. Κλειστό γκαράζ (πιλωτή) που έγινε κατοικία σε εντος σχεδιου - επιλέγω αλλαγή χρήσης και χωρίς υπέρβαση δόμησης (δεδομένου εχει άδεια για κλειστο γκαράζ)?

 

3. Τη μάντρα (περίφραξη) πρέπει να τη δηλώσουμε???????

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Εχοντας παρακολουθήσει τις συζητήσεις στο Φόρουμ εδώ και ημέρες

Θα ήθελα να γράψω μερικά συμπεράσματα που νομίζω οτι ειναι αρκετά συζητημενα ωστε να ειναι και σωστα.

Αφορούν ιδιοκτησία σε πολυκατοικία με άδεια εντός σχεδιου..

1. Μπορούμε χωρίς να εχουμε καποια περαιτερω ευθύνη, να περιοριστουμε μονο στο μερος που μας επιδικνύει ο ιδιοκτήτης ως αυθαίρετο. Δεν κάνουμε ελεγχο δηλαδή ολης της ιδιοκτησίας για αυθαιρεσίες παρα μονο αν μας το ζητήσει, η αν θέλει και βεβαίωση για καποια μεταβίβαση.

2. Οσον αφορά αυθαιρεσίες με δόμηση οι οποίες υπολογίζονται με πινακα, σχετικα με

τα ποσοστα στην δομηση , καλυψη και υψος εχω καταλάβει τα εξης:

 Στην Δόμηση παίρνουμε υποψην την επιτρεπομενη δομηση της αδειας (διαγρ. Καλυψης). Δεν ψαχνουμε δηλαδη για τυχον καινουργιους ορους δομησης.

 Στην κάλυψη παίρνουμε υποψην την επιτρεπομενη καλυψη της αδειας (διαγρ. Καλυψης). Δεν ψάχνουμε δηλαδη για τυχόν καινούργιους ορους δομησης.

 Οσον αφορα το ύψος (και τα εκατοστά) ελέγχουμε μονο το υψος του οροφου που μας αφορά η τακτοποίηση και οχι ολης της οικοδομης.

Η σύγκριση γίνεται σχετικά με το πραγματοποιούμενο υψος (του ορόφου μας) της αδείας (απο το διαγραμμα καλυψης).

Ελπίζω να τα εχω καταλάβει σωστά και να φανουν χρήσιμα.

Αν εχει γινει καποιο λάθος, παρακαλώ διορθώστε με για να μην μπερδευόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.