Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σχετικά με τον υπολογισμό πρόστιμου αυθαιρέτου (διευκρινησεις - αποριες)


Recommended Posts

Καλημερα. 2 ερωτησεις:

 

1) Το φυλλο υπολογισμου προστιμου λεει:

"Για Βοηθητικους χωρους, εχουμε συντελεστη 50% για το προστιμο"

 

Αυτο τι σημαινει?

Αν δηλαδη εχω βοηθητικο χωρο που εχει μετατραπει σε χωρο κυριας χρησης, βαζω συντελεστη 1,4 στο εικονιδιο 4 και στο τελικο προστιμο που θα βγει του βαζω 50%

ή

εννοει απλα οτι αν δημιουργησω αυθαιρετα εναν Βοηθητικο Χωρο και τον χρησιμοποιω ως εχει (πχ. φτιαχνω αποθηκη και μενει αποθηκη), τοτε βαζω αλλαγη χρησης = συντελεστη 1 (οχι) και προστιμο = 50% ?

 

 

2) Το φυλλο υπολογισμου προστιμου λεει:

"Κατ'αποκοπη προστιμο για <20μ2 = 1.500 στα εκτοσ σχεδιου"

και με την προυποθεση οτι "το μέγεθος αυτό δεν υπερβαίνει το ποσοστό 20% της επιτρεπόμενης επιφανείας κάθε ιδιοκτησίας"

(αρθρ, 24 παραγραφος 6β)

 

Οταν εχω πχ. ενα γκαραζ 20μ2 τακτοποιημενο με τον 3843 και διπλα του εχω αυθαιρετα αλλα 4 μ2, μπορω να τα τακτοποιησω με τον 4014?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα. 2 ερωτησεις:

 

1) Το φυλλο υπολογισμου προστιμου λεει:

"Για Βοηθητικους χωρους, εχουμε συντελεστη 50% για το προστιμο"

 

Αυτο τι σημαινει?

Αν δηλαδη εχω βοηθητικο χωρο που εχει μετατραπει σε χωρο κυριας χρησης, βαζω συντελεστη 1,4 στο εικονιδιο 4 και στο τελικο προστιμο που θα βγει του βαζω 50%

ή

εννοει απλα οτι αν δημιουργησω αυθαιρετα εναν Βοηθητικο Χωρο και τον χρησιμοποιω ως εχει (πχ. φτιαχνω αποθηκη και μενει αποθηκη), τοτε βαζω αλλαγη χρησης = συντελεστη 1 (οχι) και προστιμο = 50% ?

 

 

2) Το φυλλο υπολογισμου προστιμου λεει:

"Κατ'αποκοπη προστιμο για <20μ2 = 1.500 στα εκτοσ σχεδιου"

και με την προυποθεση οτι "το μέγεθος αυτό δεν υπερβαίνει το ποσοστό 20% της επιτρεπόμενης επιφανείας κάθε ιδιοκτησίας"

(αρθρ, 24 παραγραφος 6β)

 

Οταν εχω πχ. ενα γκαραζ 20μ2 τακτοποιημενο με τον 3843 και διπλα του εχω αυθαιρετα αλλα 4 μ2, μπορω να τα τακτοποιησω με τον 4014?

 

 

1) και στα δύο ενδεχόμενα απ'οτι έχω καταλάβει, έχεις την μείωση 50%.

 

2) μπορείς, με την επιπλεόν προϋπόθεση (εκτός αυτής που αναφέρεις) να είναι μοναδική αυαθαιρεσία

Link to comment
Share on other sites

μπορείς, με την επιπλεόν προϋπόθεση (εκτός αυτής που αναφέρεις) να είναι μοναδική αυαθαιρεσία

 

Μοναδική αυθαιρεσία ανά ιδιοκτησία κατά 4014? Περίπτωση διαμερίσματος εσοχής με δύο ημιυπαίθριους τακτοποιημένους με Ν. 3843/10 + κλειστή βεράντα που πρόκειται να υπαχθεί στον 4014 αυτό θεωρείται 3 αυθαιρεσίες? ή μία αφου μία θα πάει με 4014?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Εχοντας παρακολουθήσει τις συζητήσεις στο Φόρουμ εδώ και ημέρες

Θα ήθελα να γράψω μερικά συμπεράσματα που νομίζω οτι ειναι αρκετά συζητημενα ωστε να ειναι και σωστα.

Αφορούν ιδιοκτησία σε πολυκατοικία με άδεια εντός σχεδιου..

1. Μπορούμε χωρίς να εχουμε καποια περαιτερω ευθύνη, να περιοριστουμε μονο στο μερος που μας επιδικνύει ο ιδιοκτήτης ως αυθαίρετο. Δεν κάνουμε ελεγχο δηλαδή ολης της ιδιοκτησίας για αυθαιρεσίες παρα μονο αν μας το ζητήσει, η αν θέλει και βεβαίωση για καποια μεταβίβαση.

2. Οσον αφορά αυθαιρεσίες με δόμηση οι οποίες υπολογίζονται με πινακα, σχετικα με

τα ποσοστα στην δομηση , καλυψη και υψος εχω καταλάβει τα εξης:

Στην Δόμηση παίρνουμε υποψην την επιτρεπομενη δομηση της αδειας (διαγρ. Καλυψης). Δεν ψαχνουμε δηλαδη για τυχον καινουργιους ορους δομησης.

Στην κάλυψη παίρνουμε υποψην την επιτρεπομενη καλυψη της αδειας (διαγρ. Καλυψης). Δεν ψάχνουμε δηλαδη για τυχόν καινούργιους ορους δομησης.

 Οσον αφορα το ύψος (και τα εκατοστά) ελέγχουμε μονο το υψος του οροφου που μας αφορά η τακτοποίηση και οχι ολης της οικοδομης.

Η σύγκριση γίνεται σχετικά με το πραγματοποιούμενο υψος (του ορόφου μας) της αδείας (απο το διαγραμμα καλυψης).

Ελπίζω να τα εχω καταλάβει σωστά και να φανουν χρήσιμα.

Αν εχει γινει καποιο λάθος, παρακαλώ διορθώστε με για να μην μπερδευόμαστε.

 

Μα αφού το υπόμνημα λέει:

7. "... ως προς τη μέγιστη επιτρεπόμενη κάλυψη της περιοχής"

5. "... ως προς τη μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση" -> Εδώ προσωπικά λαμβάνω υπόψη την επιτρεπόμενη δόμηση γενικά, δλδ πάλι της περιοχής.

 

Και για το ύψος, επίσης είναι της περιοχής.

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού το υπόμνημα λέει:

 

5. "... ως προς τη μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση" -> Εδώ προσωπικά λαμβάνω υπόψη την επιτρεπόμενη δόμηση γενικά, δλδ πάλι της περιοχής.

όλα τα οικόπεδα ίδια είναι? της περιοχής ή της αδείας δεν συμπίπτουν?

Link to comment
Share on other sites

όλα τα οικόπεδα ίδια είναι? της περιοχής ή της αδείας δεν συμπίπτουν?

 

Κάτσε, για να μην μπερδευτούμε και μπερδεύουμε και τους άλλους...

Εάν στο οικόπεδο δικαιούμαι να χτίσω 250 τ.μ., δε μπορώ να έχω βγάλει άδεια για 150 τ.μ. ?

Ε, αν έχω χτίσει 230 τ.μ. (και όχι τα 150 της άδειας), τότε ναι μεν έχω Υπέρβαση Δόμησης, αλλά είναι ως εξής:

τα 250 τ.μ. είναι το 100%

τα 80 τ.μ. επιπλέον, είναι ΠΟΣΟ ?

--> 32% της επιτρεπόμενης δόμησης άρα στο 5. βάζουμε 1.0 συντελεστή

 

ΔΙΟΤΙ αν πούμε ότι της άδειας είναι το επιτρεπόμενο, άρα τα 150, τότε:

150 τ.μ. -> 100%

80 τ.μ. -> ???

--> 53% άρα στο 5. θα βάζαμε 1.3 συντελεστή.

 

Αυτό εννοώ!!! Έχω λάθος? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ναι κατά το παράδειγμά σου μπορεί να βγάλαμε άδεια για λιγότερα τετραγωνικά από αυτά που δικαιούμαστε. Λίγες περιπτώσεις νομίζω. Ας περιμένουμε και τις διευκρινιστικές όμως καλύτερα για το αν η υπέρβαση δόμησης είναι ως προς της αδείας ή της περιοχής. Μάλλον της περιοχής. Όμως και πολλά άλλα θα αλλάξουν!

Link to comment
Share on other sites

Για δόμηση δεν το διευκρινίζει, έχεις δίκαιο, αλλά για κάλυψη και ύψος λέει περιοχής. Είδωμεν!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να μου διευκρινήσει κάτι:

σε δώμα τρίοροφης πολυκατοικίας, στέγαστρο του εξώστη του Γ' ορόφου από Ο.Σ. έχει μετατραπεί σε εξώστη του δώματος τοποθετώντας το κιγκλίδωμα στο στέγαστρο αντί για την Ο.Γ.

Τι περίπτωση έχουμε για τον υπολογισμό του προστίμου:

α) Λοιπές παραβάσεις με υπολογισμό της διαφοράς στο αναλυτικό προϋπολογισμό μεταξύ εξώστη και στέγαστρο,

ή

β) Επιφάνεια εξώστηΧ ΤΖ Χ0,5 (βοηθητικός χώρος)Χ1,4 (αλλαγή χρήσης)...

και έλεγχο για το αν με την αλλαγή χρήσης έχει επέλθει και υπέρβαση στα επιτρ. τ.μ. ΗΧ και εξωστών, οπότε και πολλαπλασιάζουμε και συντελεστή για υπέρβαση κάλυψης;

 

Το πρόστιμο στην περίπτωση β) είναι 150% μεγαλύτερο, ενώ η πραγματική παράβαση είναι ότι το κιγλίδωμα του δώματος τοποθετήθηκε 2μ πιο έξω, στο στέγαστρο.

συγνώμη αν έχει ήδη συζητηθεί σε κάποιο άλλο thread νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.