Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχετικά με τον υπολογισμό πρόστιμου αυθαιρέτου (διευκρινησεις - αποριες)


Recommended Posts

Πρόσφατα έκανα μια αυτοψία σε νέα τριόροφη πολυκατοικία με υπόγειο.

Ενώ φαινόταν πως είχαν τηρηθεί τα σχέδια της Ο.Α. ελέγχοντας ανά όροφο την οικοδομή, όταν έκανα ένα έλεγχο στο συνολικό ύψος της οικοδομής προέκυψε διαφορά 1μ περίπου. Η διαφορά αυτή προήλθε από το γεγονός πως η οικοδομή κατασκευάστηκε 1μ πιο ψηλά, ήτοι το απόλυτο υψόμετρο κάθε στάθμης είναι ένα μέτρο πιο ψηλά σε σχέση με αυτό της αδείας.

Ερωτήσεις:

1)Για τον υπολογισμό του προστίμου θα πάω με αναλυτικό προϋπολογισμό λόγω διαφοράς στα υψόμετρα του περιβάλλοντα χώρου;

2) Αν ναι, τι γίνεται αν η διαφορά του αναλυτικού προϋπολογισμού της Ο.Α. με αυτό της υπάρχουσας κατάστασης βγεί αρνητικό; Παίρνουμε το απόλυτο νούμερο για να προσδιοριστεί ο αριθμός των παραβάσεων;

3) Αν δε πάει με αναλυτικό για υπέρβαση ύψους της οικοδομής θα πρέπει να πάει με αναλυτικό για κάθε ιδιοκτησία χωριστά επειδή θα βρίσκεται 1μ πιο ψηλά;

 

Παρακαλώ για τις απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την ίδια απορία έχω και εγώ με τις στάθμες και τα υψόμετρα!

Σε δικιά μου περίπτωση έχει μεγαλώσει και το εσωτερικό ύψος του κάθε ορόφου + την υπερύψωση ολόκληρου κτιρίου

Link to comment
Share on other sites

manosberb έχεις δίκαιο, κράτησα μόνο το πρώτο σκέλος των απαντήσεων που έδωσες..

 

ο ιδιοκτήτης θα πρέπει να καλύψει την απαίτηση 1,2,3 που διάβασες σε διάστημα που θα μας ανακοινωθεί, ειδάλλως και με το πέρας της 30ετίας θα το χαρακτηρίσουν εκ νέου αυθαίρετο και προς κατεδάφιση.

 

επίσης σε περίπτωση που π.χ. χαρακτηριστεί αιγιαλός κ.λπ. (εάν αυτή τη στιγμή δεν είναι σαφή τα όριά του) θα συμβεί ακριβώς το ίδιο με τη διαφορά ότι δεν θα έχει την επιλογή 1,2,3!

Link to comment
Share on other sites

1) και στα δύο ενδεχόμενα απ'οτι έχω καταλάβει, έχεις την μείωση 50%.

 

2) μπορείς, με την επιπλεόν προϋπόθεση (εκτός αυτής που αναφέρεις) να είναι μοναδική αυαθαιρεσία

 

Όλοι εσείς που επιμένετε ότι το 50% για βοηθητικούς πάει παντού, έχετε συμπληρώσει ποτέ την ηλεκτρονική φόρμα του ΤΕΕ; Έχει, ανάμεσα στα άλλα, πεδίο "ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ ΚΥΡΙΩΝ ΧΩΡΩΝ" και "ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ ΒΟΗΘΗΤΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ". To 0,5 το παίρνει μόνο η δεύτερη περίπτωση.

Όταν κάποιος έχει κλείσει Η/Υ και τον έχει κάνει δωμάτιο ΚΑΝΕΙ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ ΚΥΡΙΩΝ ΧΩΡΩΝ.

Επίσης, όταν κάποιος κάνει το υπόγειο από αποθήκη διαμέρισμα, πάλι κάνει ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ ΚΥΡΙΩΝ ΧΩΡΩΝ. Το να βάλω υπέρβαση βοηθητικών χώρων το υπόγειο (μόνο έτσι παίρνει το 0,5) είναι χωρίς νόημα, γιατί ως βοηθητικός χώρος πολύ απλά δεν αποτελεί υπέρβαση.

Το 0,5 που πάει σε υπέρβαση βοηθητικών χώρων, είναι για περιπτώσεις στυλ πχ. έφτιαξα ένα δώμα αποθήκη, έβγαλα παράνομο γκαραζ κλπ.

Το παράδειγμα του ΤΕΕ γράφτηκε στο πόδι και είναι ΛΑΘΟΣ.

Και εγώ θέλω να κάνω τον καλό μηχανικό με το να λέω λιγότερο πρόστιμο στην κυρα Σούλα, αλλά όχι και έτσι - άσε που τα τελικά πρόστιμα θα αναθεωρούνται από την ελέγχουσα αρχή...

Απορώ πως ακόμα δεν το έχουν πάρει χαμπάρι στο ΥΠΕΚΑ να πούνε στους άσχετους του ΤΕΕ (αλήθεια ακόμα είναι κολλημένες οι βεβαιώσεις επειδή απαιτεί ανύπαρκτους κωδικούς από το σύστημα αμοιβών; ) να μαζέψουν αυτά τα "παραδείγματα" που γράφτηκαν κυριολεκτικά μάλλον σε μία νύχτα-απλώς για να έχουν να παρουσιάσουν "έργο" Δευτέρα πρωί, πότε μπήκανε...- με τα ανάλογα αποτελέσματα.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μιλάει για κτίρια και χρήσεις.

Εσύ δεν έχεις κτίριο, έχεις ανεξάρτητη κατασκευή πάνω σε κτίριο.

 

Η προσθήκη μεταλλικού σκελετού για προσθήκη ορόφου σε υπάρχον κτίριο, είναι επέκταση του υπάρχοντος κτίρίου. Το ερώτημα, το οποίο ισχύει και για σκελετό από μπετό (γιαπί), αφορά στις εργασίες που απαιτούνται μετά την ένταξη στη ρύθμιση.

 

Ο πελάτης μου αναρωτιέται αν θα έχει τη δυνατότητα να ολοκληρώσει στέγη και τοιχοποιίες μετά την ένταξη στη ρύθμιση. Σε διαφορετική περίπτωση θα ρυθμιστούν με το νόμο 4014/2011 οι ολοκληρωμένοι φέροντες οργανισμοί χωρίς να μπορέσει να ολοκληρωθεί η κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

...Το 0,5 που πάει σε υπέρβαση βοηθητικών χώρων, είναι για περιπτώσεις στυλ πχ. έφτιαξα ένα δώμα αποθήκη, έβγαλα παράνομο γκαραζ κλπ.

Το παράδειγμα του ΤΕΕ γράφτηκε στο πόδι και είναι ΛΑΘΟΣ.

Και εγώ θέλω να κάνω τον καλό μηχανικό με το να λέω λιγότερο πρόστιμο στην κυρα Σούλα, αλλά όχι και έτσι ...

 

Συνάδελφε, στη συγκεκριμένη περίπτωση το ΤΕΕ μάλλον έχει δίκηο. Στο Παράρτημα με το φύλλο καταγραφής λέει: "τετραγωνικά μέτρα βοηθητικών χώρων, χώρων σε υπόγειες στάθμες, πατάρια, σοφίτες κλ"

 

Και στο άρθρο 24 παρ. 22 λέει: "Για τη χρήση κατοικίας κατά τον υπολογισμό της αξίας για την επιβολή οποιουδήποτε φόρου (φόρος μεταβίβασης, κληρονομιών, ακίνητης περιουσίας, ΤΑΠ, προσδιορισμός τεκμηρίου διαβίωσης) για όλους τους χώρους σε υπόγειες στάθμες, τα πατάρια που πολεοδομικά δεν αποτελούν όροφο και τις σοφίτες, εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής 50%"

 

Ο νόμος δηλαδή αντιμετωπίζει τους χώρους σε υπόγειες στάθμες ενιαία, ανεξάρτητα από τη χρήση τους.

Link to comment
Share on other sites

Εχω περιπτωση εκτος σχεδιου εχει εχει μεσα τεσσερεις οικοδομες με διαφορετικους ιδιοκτητες ,τοενα κτισμα εχει οικοδομικη αδεια αλλα το οικοπεδο της αδειας ειναι διφορετικο απο το σημερινο με αποτελεσμα να μην εχει αποσταση 15,00μ απο το συνορο.

α)θα κανω ξεχωριστα προστιμα για καθε ιδιοκτητη γιατι και οι αλλοι ιδιοκτητες εχουν αυθαιρετα?

β)θα βαλω το σημερινο τοπογραφικο και θα δηλωσω μονο την παραβιαση πλαγιων αποστασεων ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, στη συγκεκριμένη περίπτωση το ΤΕΕ μάλλον έχει δίκηο. Στο Παράρτημα με το φύλλο καταγραφής λέει: "τετραγωνικά μέτρα βοηθητικών χώρων, χώρων σε υπόγειες στάθμες, πατάρια, σοφίτες κλ"

 

Και στο άρθρο 24 παρ. 22 λέει: "Για τη χρήση κατοικίας κατά τον υπολογισμό της αξίας για την επιβολή οποιουδήποτε φόρου (φόρος μεταβίβασης, κληρονομιών, ακίνητης περιουσίας, ΤΑΠ, προσδιορισμός τεκμηρίου διαβίωσης) για όλους τους χώρους σε υπόγειες στάθμες, τα πατάρια που πολεοδομικά δεν αποτελούν όροφο και τις σοφίτες, εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής 50%"

 

Ο νόμος δηλαδή αντιμετωπίζει τους χώρους σε υπόγειες στάθμες ενιαία, ανεξάρτητα από τη χρήση τους.

 

Άλλο το πρόστιμο τακτοποίησης και άλλο οι φόροι - εκεί λέει για ενδεχόμενους φόρους από ΔΕΗ, ΔΟΥ, ΙΚΑ και δεν ξέρω γω τι. Άσε που λέει μόνο για κατοικία - δηλαδή ο κλεισμένος Η/Y στην κατοικία είναι βοηθητικός αλλά σε γραφείο μπορεί και να μην είναι; Ότι να ναι...

Εγώ ξέρω ότι όταν αυξάνεις την κατοικία, πέρα από την άδεια, κάνεις υπέρβαση δόμησης χώρων κύριας χρήσης- εκεί ΔΕΝ μπαίνει συντελεστής 0,5.

 

Δηλαδή άμα ο άλλος κάνει την πιλοτή κατάστημα, θα βάλεις το κατάστημα βοηθητικό χώρο;

 

Δε μας δίνουν και καμιά επίσημη απάντηση αυτοί στο ΤΕΕ λέω εγώ...;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Occultist και ειναι σοβαρο θεμα να ξεκαθαριστει αυτο με τις χρησεις γιατι παιζεται μισο προστιμο και δεν ξερουμε τι να πουμε στον πελατη.Αλλα αυτο το "κλπ" που λενε παταρια, σοφιτες κλπ ειναι ολα τα λεφτα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.