Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχετικά με τον υπολογισμό πρόστιμου αυθαιρέτου (διευκρινησεις - αποριες)


Recommended Posts

Εγώ πιστεύω ότι αυτή τη στιγμή είναι πολύ φλου και ο καθένας λέει ότι θέλει - αν και προσωπικά τείνω προς την κατεύθυνση της λογικής και της έως τώρα πρακτικής και εφαρμογής της πολεοδομικής νομοθεσίας, που είναι ξεκάθαρο τι είναι υπέρβαση και τι είναι βοηθητική και κύρια χρήση.

 

Ας μας δώσει επιτέλους και το ΥΠΕΚΑ (όχι το ΤΕΕ...) μια επίσημη απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρχικά καταχωρημένο από pavloselef

Καλημέρα σε όλους.

Εχοντας παρακολουθήσει τις συζητήσεις στο Φόρουμ εδώ και ημέρες

Θα ήθελα να γράψω μερικά συμπεράσματα που νομίζω οτι ειναι αρκετά συζητημενα ωστε να ειναι και σωστα.

Αφορούν ιδιοκτησία σε πολυκατοικία με άδεια εντός σχεδιου..

1. Μπορούμε χωρίς να εχουμε καποια περαιτερω ευθύνη, να περιοριστουμε μονο στο μερος που μας επιδικνύει ο ιδιοκτήτης ως αυθαίρετο. Δεν κάνουμε ελεγχο δηλαδή ολης της ιδιοκτησίας για αυθαιρεσίες παρα μονο αν μας το ζητήσει, η αν θέλει και βεβαίωση για καποια μεταβίβαση.

2. Οσον αφορά αυθαιρεσίες με δόμηση οι οποίες υπολογίζονται με πινακα, σχετικα με

τα ποσοστα στην δομηση , καλυψη και υψος εχω καταλάβει τα εξης:

 Στην Δόμηση παίρνουμε υποψην την επιτρεπομενη δομηση της αδειας (διαγρ. Καλυψης). Δεν ψαχνουμε δηλαδη για τυχον καινουργιους ορους δομησης.

 Στην κάλυψη παίρνουμε υποψην την επιτρεπομενη καλυψη της αδειας (διαγρ. Καλυψης). Δεν ψάχνουμε δηλαδη για τυχόν καινούργιους ορους δομησης.

 Οσον αφορα το ύψος (και τα εκατοστά) ελέγχουμε μονο το υψος του οροφου που μας αφορά η τακτοποίηση και οχι ολης της οικοδομης.

Η σύγκριση γίνεται σχετικά με το πραγματοποιούμενο υψος (του ορόφου μας) της αδείας (απο το διαγραμμα καλυψης).

Ελπίζω να τα εχω καταλάβει σωστά και να φανουν χρήσιμα.

Αν εχει γινει καποιο λάθος, παρακαλώ διορθώστε με για να μην μπερδευόμαστε.

 

Μα αφού το υπόμνημα λέει:

7. "... ως προς τη μέγιστη επιτρεπόμενη κάλυψη της περιοχής"

5. "... ως προς τη μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση" -> Εδώ προσωπικά λαμβάνω υπόψη την επιτρεπόμενη δόμηση γενικά, δλδ πάλι της περιοχής.

 

Και για το ύψος, επίσης είναι της περιοχής.

 

Και εγω ειμαι της αποψης οτι αναφερεται στη δομηση της περιοχης. Για το υψος και την καλυψη ειναι σαφες οτι προκειται για αυτα που ισχυουν στην περιοχη.

 

Παντως ΦΟΒΕΡΗ ΑΣΑΦΕΙΑ. Ειναι ντροπη το Πολεοδομικο Δικαιο να το καταστρεφουν ετσι διαφοροι περαστικοι φοροεισπρακτορες.

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά το ύψος σε διαμέρισμα, πέρα από το προφανές του να ξεπερνάει ο τελευταίος όροφος το ύψος της περιοχής, πιστεύω το λογικό είναι στα ενδιάμεσα διαμερίσματα να υπάρχει υπέρβαση μόνο αν έχουν ξεπεράσει το ελεύθερο ύψος του ορόφου σε σχέση με την άδεια. Τα υπόλοιπα μπορεί να είναι υπαιτιότητα 100 άλλων παραγόντων που δε νομίζω ότι μπορούν να χρεωθούν σε ιδιοκτησία ενδιάμεσου ορόφου χωρίς υπέρβαση ελεύθερου ύψους στάθμης. Παρακαλώ διορθώστε με αν μου διαφεύγει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

οικοδομικη αδεια με δυο κατοικιες εξ'αδιαιρετου με παραβασεις και στα δυο κτισματα το παραβολο υπολογιζεται για ολες τις παραβασεις κα ιστα δυο κτηρια η για καθε ενα ξεχωριστα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Αν μπορεί κάποιος να απαντήσει στο ερώτημα μου: εξώστης μετατράπηκε σε κατοικία υπολογίζεται με αναλυτικό προ υπολογισμό ή με το φύλλο καταγραφής?? ρωτάω γιατί έχει γίνει αλλαγή χρήσης ?? κατά τη γνώμη μου με φύλλο καταγράφης!

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

οικοδομικη αδεια με δυο κατοικιες εξ'αδιαιρετου με παραβασεις και στα δυο κτισματα το παραβολο υπολογιζεται για ολες τις παραβασεις κα ιστα δυο κτηρια η για καθε ενα ξεχωριστα?

 

Αν είναι δύο οι ιδιοκτήτες θα γίνουν 2 αιτήσεις και άρα 2 παράβολα,

αν είναι ένας 1 αίτηση και 1 παράβολο

Link to comment
Share on other sites

ειναι 2 ιδιοκτητες που μοιραζονται δυο ιδιοκτησιες με μια αδεια (δεν εχει γινει οριζοντια ιδιοκτησια κλπ)..αρα οι δυο κατοικιες που αναφερονται στην αδεια αποτελουν μια ιδιοκτησια στην οποια οι συνολικες αυθαιρεσιες και των δυο υπαγονατι σε μια αιτηση με ενα παραβολο...ετσι το αντιλαμβανομαι εγω τουλαχιστο...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τον υπολογισμό προστίμου... σε συζητήσεις του Σεπτεμβρίου λεγόταν για 50% μείωση αν έχει δηλωθεί στο Ε9 το αυθαίρετο... Τώρα αναφέρεται κάτι τέτοιο;

και κάτι ακόμα... το πρόστιμο διατήρησης για κατοικία συμψηφίζεται ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.