Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σχετικά με τον υπολογισμό πρόστιμου αυθαιρέτου (διευκρινησεις - αποριες)


Recommended Posts

Ναι σωστό αυτο αλλα τι γίνετε στην περίπτωση που το σύστημα το βγάλει 800 ενώ σύμφωνα με την διευκρύνηση ειναι 400; Θα ενημερωθεί και δεν θα ζητηθεί τίποτα έξτρα εκτος του παράβολου;

Σε αυτή την περίπτωση καλύτερα να περιμένεις μέχρι να επιβεβαιωθεί ότι έχει ενημερωθεί το σύστημα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρέπει να ισχύει ταυτόχρονα το κύρια ΚΑΙ μοναδική κατοικία, έτσι? Αν δλδ είναι κύρια κατοικία αλλά υπάρχει κανα εξοχικό, σπίτι στο χωριό κτλτ κτλ (οποίο να φαίνεται στο Ε9) τότε δηλώνουμε το "άλλη κατοικία"?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ισχύει ταυτόχρονα το κύρια ΚΑΙ μοναδική κατοικία, έτσι? Αν δλδ είναι κύρια κατοικία αλλά υπάρχει κανα εξοχικό, σπίτι στο χωριό κτλτ κτλ (οποίο να φαίνεται στο Ε9) τότε δηλώνουμε το "άλλη κατοικία"?

 

Ναι renaL έτσι είναι...αν έχει εξοχικό ή κάτι άλλο έστω και ΕΝΑΣ εκ των συνιδιοκτητών τότε χάνει το μειωτικό συντελεστή και δηλώνεται ως άλλη κατοικία!

Link to comment
Share on other sites

Ναι renaL έτσι είναι...αν έχει εξοχικό ή κάτι άλλο έστω και ΕΝΑΣ εκ των συνιδιοκτητών τότε χάνει το μειωτικό συντελεστή και δηλώνεται ως άλλη κατοικία!

 

ok, ευχαριστώ για την αμεση απάντηση.ετσι είχα καταλάβει και εγώ αλλά είπα να ρωτήσω, γιατι με αυτό το νόμο ποτέ δεν ξέρεις! :???:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ισχύει ταυτόχρονα το κύρια ΚΑΙ μοναδική κατοικία, έτσι? Αν δλδ είναι κύρια κατοικία αλλά υπάρχει κανα εξοχικό, σπίτι στο χωριό κτλτ κτλ (οποίο να φαίνεται στο Ε9) τότε δηλώνουμε το "άλλη κατοικία"?

 

Το άρθρο 26 παρ.3. ορίζει ότι: Δεν λαμβάνεται υπόψη ο μειωτικός συντελεστής της κύριας και μοναδικής κατοικίας, εφόσον ο ιδιοκτήτης ή ο σύζυγος ή οποιοδήποτε από τα ανήλικα τέκνα του έχει δικαίωμα πλήρους κυριότητας ή επικαρπίας ή οίκησης σε κατοικία ή σε ιδανικό μερίδιο αυτής που πληροί τις στεγαστικές ανάγκες της οικογένειάς του ή δικαίωμα πλήρους κυριότητας σε οικόπεδο οικοδομήσιμο ή σε ιδανικό μερίδιο οικοπέδου στο οποίο αντιστοιχεί εμβαδόν κτίσματος που πληροί τις στεγαστικές του ανάγκες. και βρίσκονται σε δημοτικό ή κοινοτικό διαμέρισμα με πληθυσμό άνω των τριών χιλιάδων (3.000). Θεωρείται ότι πληρούνται οι στεγαστικές ανάγκες, εφόσον το άθροισμα της συνολικής επιφάνειας που τους αντιστοιχεί υπερβαίνει τα 70τ.μ. Η επιφάνεια αυτή προσαυξάνεται 30τ.μ. για μέχρι δύο τέκνα και 20 τ.μ. για πάνω από δύο τέκνα, που βαρύνουν τον υπόχρεο ή τον άλλο σύζυγο.

Link to comment
Share on other sites

εάν ο έχων ψιλή κυριότητα δεν έχει άλλη κατοικία αλλά ο επικαρπωτής έχει μπορεί να θεωρηθεί κύρια και μοναδική κατοικία?

Link to comment
Share on other sites

εάν ο έχων ψιλή κυριότητα δεν έχει άλλη κατοικία αλλά ο επικαρπωτής έχει μπορεί να θεωρηθεί κύρια και μοναδική κατοικία?

 

Εξαρτάται τι σχέση συγγένειας έχει ο ο έχων ψιλή κυριότητα με τον επικαρπωτή.

Δες το Post #235.

Δεν λαμβάνεται υπόψη ο μειωτικός συντελεστής της κύριας και μοναδικής κατοικίας, εφόσον ο ιδιοκτήτης ή ο σύζυγος ή οποιοδήποτε από τα ανήλικα τέκνα του .......

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση μου οι επικαρπωτές είναι οι γονείς άρα θεωρώ ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω τον μειωτικό συντελεστη.

Edited by banskoboy
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση μου οι επικαρπωτές είναι οι γονείς άρα θεωρώ ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω τον μειωτικό συντελεστη.

 

Δες το Post #235 για τις προϋποθέσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά τι γίνεται με το τηλ κέντρο του τεε? Δεν απαντάει κανείς? Ήμουν σε αναμονή 1,5 ωρες τη μία, 40' την άλλη και τώρα 25'. Αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει στο παρακάτω. στο Θ μέρος στο 6 λέει Πώς υπολογίζεται το ενιαίο ειδικό πρόστιμο στην περίπτωση που η αυθαιρεσία περιορίζεται στη μετακίνηση της θέσης του κτιρίου μέσα στο γήπεδο/οικόπεδο σε άλλη σωστή θέση κατά το ΓΟΚ και σύμφωνα με τους ισχύοντες όρους δόμησης;

"Θεωρείται μια παράβαση της Κατηγορίας 13 και καταβάλλεται παράβολο των 500 € με τη δυνατότητα έκδοσης οικοδομικής άδειας σε τρία χρόνια σύμφωνα με την παρ. 2, του άρθρου 26, του Ν. 4014/11 για την αλλαγή της θέσης του κτιρίου στο ακίνητο (τοπ/κό, Δ.Κ.)"

 

Εγώ έχω μια καθετη ιδιοκτησια τμήματος συγκροτηματος 3 κατοικιών. Η άδεια έχει βγεί για 3 συγροτήματα (9 κατοικίες) σε 4000μ2 σε εκτός σχεδίου. Στο συγκρότημα του πελάτη μου που έχει 3 κολλημένες κατοικίες αυτός μετακίνησε τη κατοικία του και τώρα είναι κολημένη σε μία από τις 2 άλλες κατοικίες. Επίσης οι διαστάσεις της κατοικίας του είναι μεγαλύτερες κατά 20-40εκ. και έχει γίνει προσθήκη κατ επεκταση.

 

Όταν θα γίνει αναθεώρηση για το νομίμως υφισταμενο τμήμα δεν θα ελεγχθούν και τα υπόλοιπα ακίνητα? Πρέπει να ελεγξω όλα τα ακίνητα της αδειας για παραβάσεις γιατί αν έχουν πως θα γίνει αναθεώρηση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.