Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΙΚΑ - ΑΠΔ Οικοδομοτεχνικών Έργων(Ένσημα-Ασφαλιστικές Εισφορές-Ημερομίσθια)


myri

Recommended Posts

Αυτο μαλλον δεν το διαβασατε

 

Σε αντίθεση με τα παραπάνω, το ΙΚΑ θα εξακολουθήσει να υπολογίζει με βάση τη συλλογική σύμβαση εργασίας που έχει λήξει την προκαταβολή κατά την έκδοση άδειας οικοδομής με βάση το ημερομίσθιο του άγαμου τεχνίτη χωρίς τριετία (61,93 ευρώ) καταλήγει η εγκύκλιος.

 

Το ΙΚΑ συνεχιζει το χαβα του με τα ημερομισθιο κατα την εκδοση της ΟΑ.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο.

Αλλα ειχα καταλαβει.

 

 

Ερωτημα

Ποσο ευκολο ειναι ο καθε εργοδοτης να συναψει ατομικη συμβαση με τους εργαζομενους?

Ξερετε τη διαδικασια?

Επισης ποσο ευκολο ειναι για καποιο εργατη που μπορει να εργαζεται σε 4-5 διαφορετικους εργοδοτες?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η εποχή είναι των αγοραστών , των ενοικιαστών και των εργοδοτών . Ετσι σε κάθε συνεργείο , θα κάνεις ατομική σύμβαση εργασίας με κάθε μάστορα . Μαγκιές του τύπου , παίρνω μεροκάματο 50 από τον υπεργολάβο , αλλά εσύ ο μ******* μου βάζεις ένσημο 80 , τέλος .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η εποχή είναι των αγοραστών , των ενοικιαστών και των εργοδοτών . Ετσι σε κάθε συνεργείο , θα κάνεις ατομική σύμβαση εργασίας με κάθε μάστορα . Μαγκιές του τύπου , παίρνω μεροκάματο 50 από τον υπεργολάβο , αλλά εσύ ο μ******* μου βάζεις ένσημο 80 , τέλος .

 

Αυτές οι ατομικές συμβάσεις πως θα γίνονται, με ποιά διαδικασία, υπάρχει κανένα έντυπο-μπούσουλας ή θα τρέχουμε σε συμβολαιογράφους και στην επιθεώρηση εργασίας ή στο ΙΚΑ, για το γνήσιο της υπογραφής?

Δεν βλέπω να είναι ξεκάθαρη (άλλη μια φορά, πάλι τα ίδια) η όλη διαδικασία και ο κόσμος δεν θα ξέρει τι να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΟΙ ΤΡΙΕΤΙΕΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΛΠΑΚΙΑ ΤΟΥ ΣΥΝΔΙΚΑΤΟΥ ΠΕΘΑΝΑΝ .

 

ΑΠΟ 4-5-2012 ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΙ ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ .

 

ΠΡΟΧΩΡΗΣΤΕ ΜΕ ΑΥΤΕΣ

 

http://epityxiacom.b...-post_3785.html

 

Επαναφέρω το θέμα για να σας ενημερώσω ότι από το ΙΚΑ μας είπαν ότι δεν έχει αλλάξει κάτι όσον αφορά τους οικοδόμους. Ισχύει ό,τι ίσχυε... Αυτή η εγκύκλιος υπάρχει κάπου;

Link to comment
Share on other sites

Το λογιστη μου που ρωτησα (που ειναι λογιστης και σε ΑΕ με πολλους υπαλληλους) μου ειπε οτι οι ατομικες συμβασεις ειναι ακομα φλου, η επιθεωρηση δεν εχει ιδεα τι να τις προσκομισουν, ουτε εχουν καποια ενημερωση.

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα για να σας ενημερώσω ότι από το ΙΚΑ μας είπαν ότι δεν έχει αλλάξει κάτι όσον αφορά τους οικοδόμους. Ισχύει ό,τι ίσχυε... Αυτή η εγκύκλιος υπάρχει κάπου;

 

Στο ΙΚΑ κάνουν τις πάπιες.

εδω είναι και η σχετική εγκύκλιος

 

καιρός λοιπόν το ΙΚΑ να συμμορφωθεί, γιατι τα ημερομισθία που υπολογίζει δεν υπάρχουν εδω και χρόνια.

ωφείλουμε να το διαδώσουμε.

Edited by giannist
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.