Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΙΚΑ - ΑΠΔ Οικοδομοτεχνικών Έργων(Ένσημα-Ασφαλιστικές Εισφορές-Ημερομίσθια)


myri

Recommended Posts

Ναι θα εισαι οκ.

Απλα ενημερωσε τον οτι για να πληρωσει ημερομισθιο 25-30Ε πρεπει να κανει συμβαση (μια ΥΔ στην ουσια) με καθε εργατη οτι θα δουλεψει για τετοιο υψος ημερομισθιου.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλημέρα,

 

Επειδή έχω χρόνια να ασχοληθώ με ΙΚΑ και ενσημα, θα ήθελα λίγο την καθοδήγηση σας :

 

Θέλω να περάσω ένσημα το Δεκέμβρη σε ένα έργο. 
Καρτέλα έχει ανοιχτεί στο ΙΚΑ.
Πρέπει να πάρω κωδικούς για ηλεκτρονική υποβολή τώρα.
Μου κάνουν υπεύθυνες δηλώσεις με γνήσιο υπογραφής οι εργάτες, όπου συμφωνούν με τον κατώτατο μισθό της ΕΓΣΣΕ.
Συμπληρώνω ηλεκτρονικά την ΑΠΔ.
Στο έντυπο πληρωμής που θα βγει, σημειώνω την προκαταβολή που έχω δώσει και πληρώνω τη διαφορά στην τράπεζα
 
Σωστά?
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

α)μερες Χ ημερομισθιο = Α

β)ημερομισθιο Χ 18,95% =εισφορες ασφαλισμενου(Β)

γ)ημερομισθιο Χ 60,89% =εισφορες εργοδοτη(Γ)

οποτε τελικα θα πληρωσεις το συνολικο ποσο του αθροισματος: Β+Γ το οποιο ειναι < του Α.

...αυτα.

 

ευχαριστώ .

Νομίζω πως έτσι είναι πιο σωστά;

Οκ άρα καλά τα υπολόγισα , δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο με έβγαλε το ικα διαφορά.

 

γιατί δήλωσες μεγαλύτερο μισθό από αυτόν γιατον

οποιο υπολόγισες εισφορές..

 Καποιο λαθος κανω....μαλλον....μου το βαζει οτι ειναι λαθος στο συνολο.

Βαζω 14μερες με ημερομισθιο 31,42

α) Αρα 14 Χ 31,42 = 439,88

β) 439,88 Χ 18,95% = 71,44

γ) 439,88 Χ 60,89% = 267,84

οποτε 71,44+267,84 = 339,28 ενω μου βαζει οτι θα επρεπε να ειναι 356,15

Link to comment
Share on other sites

Λάθος κάνεις διότι τα ποσοστά άλλαξαν από 1/6/16

ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥ : 19,450%

ΕΡΓΟΔΟΤΗ : 61,515%

ΣΥΝΟΛΟ :   80,965%

 

α) Αρα 14 Χ 31,42 = 439,88

β) 439,88 Χ 19,450% = 85,56

γ) 439,88 Χ 61,515% = 270,59

85,56+270,59=356,15

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα ήθελα την άποψή σας για τον συμψηφισμό της προκαταβολής σε οικοδομοτεχνικό έργο. Έχω δώσει προκαταβολή 60 κάτι ευρώ και δεν την αφαίρεσα από το ποσό πληρωμής της πρώτης ΑΠΔ που έκανα. Μπαίνοντας στο 

 

 

Οικονομική Καρτέλα Εργοδότη 

 

 

στο site του ΙΚΑ κατάλαβα ότι αυτό το ποσό υπάρχει σαν πίστωση στο συγκεκριμένο οικοδομοτεχνικό έργο. Οπότε αν δεν κάνω λάθος μπορώ να κάνω τον συμψηφισμό σε επόμενη πληρωμή μέχρι το τέλος του έργου. Δηλαδή αν πρέπει να πληρώσω τον 12/2017 600 ευρώ να αφαιρέσω τα 60 και να πληρώσω ηλεκτρονικά τα 540 ευρώ. 

 

 

Σωστά??

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα, στον Πίνακα 3 όταν τα ημερομίσθια βγαίνουν 9,34 τότε πάνε απευθείας 10 ή 9?

Το xls που έχω μου βγάζει 9 ενώ σήμερα στον ΕΦΚΑ τα έκαναν 10, δίχως να αλλάξουν τον σφραγισμένο και υπογεγραμμένο πίνακα. Είπανε λάθος μηχανικού, έχει λάθος πρόγραμμα.

Μέχρι στιγμής κανείς στον ΕΦΚΑ αυτόν δεν έχει αλλάξει τα ένσημα που του έχω καταθέσει, πρώτη φορά και γι' αυτό ρωτάω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 1/16/2018 at 6:31 PM, nascar1 said:

Θα ήθελα την άποψή σας για τον συμψηφισμό της προκαταβολής σε οικοδομοτεχνικό έργο. Έχω δώσει προκαταβολή 60 κάτι ευρώ και δεν την αφαίρεσα από το ποσό πληρωμής της πρώτης ΑΠΔ που έκανα. Μπαίνοντας στο 

 

 

Οικονομική Καρτέλα Εργοδότη 

 

 

στο site του ΙΚΑ κατάλαβα ότι αυτό το ποσό υπάρχει σαν πίστωση στο συγκεκριμένο οικοδομοτεχνικό έργο. Οπότε αν δεν κάνω λάθος μπορώ να κάνω τον συμψηφισμό σε επόμενη πληρωμή μέχρι το τέλος του έργου. Δηλαδή αν πρέπει να πληρώσω τον 12/2017 600 ευρώ να αφαιρέσω τα 60 και να πληρώσω ηλεκτρονικά τα 540 ευρώ. 

 

 

Σωστά??

 

Τελικά ισχύει αυτό με τον συμψηφισμό της προκαταβολής με την ΑΠΔ; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.