Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προσφυγή Συλλόγου "Έλληνες Φορολογούμενοι" κατά του τέλους επιτηδεύματος


ss_sk

Recommended Posts

Αμαν πια, ναι το 75% των ελευθ. επαγγ. δηλώνουν κάτω από 12000 €. Και; μήπως τελικά τόσο βγάζουν; Δλδ επειδή 50 γιατροί φοροδιαφεύγουν θα την πληρώνουμε όλοι;

 

Αυτή την απορία είχα κι εγώ όσον καιρό ακούω αυτές τις αηδίες! "Ελ. επαγγελματίες" είναι και οι μηχανικούληδες "οιωνεί μισθωτοί" των 700 ευρώ το μήνα. Είναι και τα δικηγοράκια των 700 ευρώ που γράφουν κείμενα στο Word για λογαριασμό του δικηγορικού γραφείου που απασχολούνται. Από που προκύπτει ότι οι "ελ. επαγγελματίες" θα έπρεπε να δηλώνουν κατά μέσο όρο περισσότερα από 12.000 ευρώ λοιπόν; Έχει γίνει ποτέ καμιά σοβαρή μελέτη για τη φοροδιαφυγή που να δείχνει την κατανομή της;

 

Αν δεν βάλουμε στη δήλωση το ΤΣΜΕΔΕ υπάρχει πρόβλημα;

 

Κανένα. Αν πληρώσεις όμως τις εισφορές και θα έχεις λιγότερα χρήματα στην τσέπη σου και δε θα επωφεληθείς ούτε καν αυτού του 10%. Δεν έχεις κανένα όφελος με το να μην τις βάλεις λοιπόν! Εγώ π.χ. όσον καιρό δεν πλήρωνα εισφορές (γιατί δεν περίσσευαν) δε συμπλήρωνα τίποτα στο Ε1 για αυτές, ούτε βεβαίωση τους έδινα ποτέ μαζί με τα άλλα δικαιολογητικά κατά την εκκαθάριση (αφού δεν είχα βεβαίωση).

Link to comment
Share on other sites

[quoteΔλδ οι μισθωτοί πληρώνουν φόρο για το ΙΚΑ που δίνουν;

 

---------------------------------------------------------------------------------

 

 

Η απάντηση είναι αρνητική.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι αρνητική.

 

Δεν περίμενα να απαντήσεις, το ξέρω. Παίρνουν εκκαθάριση από τον εργοδότη τους και οι ασφαλιστικές εισφορές ήδη εχουν αφαιρεθεί και δηλώνουν το υπόλοιπο ως καθαρό εισόδημα.

Το ερωτημα ήταν ρητορικό, γιατι εμείς ναι και αυτοί όχι.

Ας γίνει το ΤΣΜΕΔΕ προεραιτικό και να μην ζητάνε ενημερότητα σε αδειες κλπ, να πάω να κάνω ασφαλεια όπου θέλω εγω.

Αλλα και υποχρεωτική ασφάλιση και εισόδημα είναι παραλογισμός.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά κοτζάμ Δικηγορικός Σύλλογος έχει προσφύγει - ε, κάτι θα ξέρουν...

 

Ενημερωτικά να πω ότι όταν συντάσσονταν οι δηλώσεις για το κτηματολόγιο ο Δικηγορικός Σύλλογος Θεσσαλονίκης προσέφυγε κατά μηχανικών και λογιστών γιατί θεωρούσε ότι η συντάξη δηλώσεων για το κτηματολόγιο πρέπει να γίνεται αποκλειστικά από δικηγόρους και το δικαστήριο (πρωτοδικείο νομίζω) είπε ότι κάτι τέτοιο δεν ευσταθεί.

 

(τότε οι δικηγόροι δεν έβαζαν ΦΠΑ στις υπηρεσίες που παρείχαν)

Στη συνέχεια οι λογιστές είπαν ότι ο νόμος αναφέρει ότι οι δικηγόροι δεν βάζουν ΦΠΑ στις υπηρεσίες που παρέχουν και δεν μπορούν να παρεσχεθούν από άλλους μη δικηγόρους και αφού σύμφωνα με το πρωτοδικείο η συγκεκριμένη εργασία μπορεί να γίνει και από άλλους που δεν έχουν την ιδιότητα του δικηγόρου τότε πρέπει οι δικηγόροι να χρεώνουν κα τον ΦΠΑ γιατί διαφορετικά δημιουργείται αθέμιτος ανταγωνισμός.

 

Μην θεωρείτε λοιπόν ότι επειδή οι δικηγόροι προσέφυγαν στη δικαιοσύνη ότι σίγουρα και θα δικαιωθούν.

 

 

Δεν έχουν σχέση με το συγκεκριμένο θέμα τα περί "εισφοράς αλληλεγγύης" που παραθέτεις. Για το τέλος επιτηδεύματος μιλάμε εδώ.

 

O GiorgosKal ορθώς διόρθωσε αυτό που παρέθεσε ο akius. Το άρθρο του akius δεν έχει σχέση με το τέλος του επιτεδεύματος.

Ο GiorgosKal καλώς διόρθωσε το post που δεν έχει σχέση με το thread έτσι για την αποκατάσταση της αλήθειας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.