Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τιμές καλωδίων ΑΤΗΕ


Scrooge

Recommended Posts

Καλημέρα.

Οι τιμές καλωδίων που δίνουν τα ΑΤΗΕ είναι σχεδόν τρεις φορές πιο χαμηλές σε σχέση με αυτές του εμπορίου.

Σε περίπτωση σύνταξης μελέτης Η/Μ για δημόσιο έργο ποιες τιμές παίρνουμε ?

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Χωρίς να είμαι ηλεκτρολογος/μηχανολογος μηχανικός και δεν θελω να μπλεχτω σε λεπτομερειες, αλλα επειδη εγώ είμαι που είχα ανεβάσει τα ΑΤΗΕ, ψάχνοντας το κατέληξα στο εξης:

 

- Το μονο επισημο εγγραφο απο το ΥΠΕΧΩΔΕ ειναι το ΗΛΜ, το οποίο δεν ειναι καθόλου αναλυτικό και στην ουσία δεν χρησιμοποιείται.

- Τα ΑΤΗΕ (Ι και ΙΙ) δεν ειναι επικαιροποιημένα οπότε και δεν χρησιμοποιούνται. Τα έχεις μόνο σαν μπούσουλα ή για να κάνεις copy-paste τις περιγραφές.

- ΗΛΜ και ΑΤΗΕ ειναι κάπως παρωχημένα, αφού δεν έχουν άρθρα για εξαρτήματα που πλέον ζητούνται ευρέως (UPS, πυροσβεση inergen, πυροσβεση co2, κλπ) ή αν τα έχουν ειναι τελείως εκτός σημερινής πραγματικότητας.

- Για τον προυπολογισμό δημοσίου έργου φτιάχνεις τα δικά σου τιμολόγια τα οποία και ειναι βασισμένα στις τιμές της αγοράς. Αυτό ειναι γενικά αποδεκτό από τις υπηρεσίες.

- Τα Η/Μ στην προφορά ειναι το σημείο που είτε θα σε "βάλει μέσα" χοντρά, είτε θα "βγάλεις" επίσης χοντρά.

 

Αυτα και συγνώμη αν θεωρηθεί οτι μπαίνω σε ξένα λημέρια. Απλά την εμπειρία μου καταθέτω.

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

Αν το άρθρο υπάρχει σε ΑΤΗΕ πας για ώρες τεχνίτη και βοηθού όπου μετά μέσω της σελίδας του ΤΕΕ βρίσκεις στο εξάμηνο του έργου τις νέες τιμές εργασίας. Μετά πας στα τεύχη με τις τιμαριθμικές πάλι στη χρονική περίοδο που σε ενδιαφέρει και βρίσκεις την τιμή του υλικού. Όταν το υλικό δεν υπάρχει μπορείς να βάλεις σχετικό αρθρο του ΑΤΗΕ (για να καταχυρωθείς με ΗΛΜ για την αναθεώρηση) και συννημένο έγγραφο οικονομικής προσφοράς από εταιρεία πώλησης καλωδίων με μηδενική έκπτωση και τις τιμές των εργασιών τεχνίτη και βοηθού όπως προέγραψα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.