Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αξιοπιστία γεωδαιτικών σταθμών Ti photonics, Stonex, South


thomas

Recommended Posts

Συνάδελφε μάλλον λάθος κατάλαβες. Επειδη εχω γεμίσει προσφορές εν οψει ΕΣΠΑ, μίλησα με τον αντιπρόσωπο, να σας φωτίσω για την Spectra Precision. Η εταιρία είναι αμερικάνικη. Τα όργανα τα μηχανικά τα φτιάχνει η Nikon και απλά τα αλλάζει χρώματα καθώς και μέρη του λογισμικού τους. Δεν έχουν μονο τους φακούς της, αλλά και όλα τα υπόλοιπα. Τα ρομποτικά τα όργανα, τα φτιάχνει η ίδια η Spectra. Όσο για το Focus 6, παρουσιαστηκε πριν απο μερικές εβδομάδες στην Intergeo της Γερμανίας, μαζι με την σειρά Nivo της Nikon. Αν μπείτε στο site του αντιπροσώπου, θα τα βρείτε όλα εκεί μέσα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και εγω με τον αντιπροσωπο μιλησα και μου ειπε οτι ειναι τα ιδια απλα τα spectra εχουν τα δικα τους χρωματα και πως φτιαχνονται και τα 2 Ιαπωνια να δεν κανω λαθος....

αλλα αν ειναι μονο στο χρωμα η διαφορα στην τιμη, εχει καλυτερα χρωματα η nikon?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε μάλλον λάθος κατάλαβες. Επειδη εχω γεμίσει προσφορές εν οψει ΕΣΠΑ, μίλησα με τον αντιπρόσωπο, να σας φωτίσω για την Spectra Precision. Η εταιρία είναι αμερικάνικη. Τα όργανα τα μηχανικά τα φτιάχνει η Nikon και απλά τα αλλάζει χρώματα καθώς και μέρη του λογισμικού τους. Δεν έχουν μονο τους φακούς της, αλλά και όλα τα υπόλοιπα. Τα ρομποτικά τα όργανα, τα φτιάχνει η ίδια η Spectra. Όσο για το Focus 6, παρουσιαστηκε πριν απο μερικές εβδομάδες στην Intergeo της Γερμανίας, μαζι με την σειρά Nivo της Nikon. Αν μπείτε στο site του αντιπροσώπου, θα τα βρείτε όλα εκεί μέσα.

 

Εχεις να μας δώσεις τιμες απο NIKON / SPECTRA ?

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά μεταξύ των δύο βρίσκεται στο λογισμικό. Τα Spectra υπολείπονται των Nikon. Περαν αυτου όμως είναι τα ίδια. Τώρα όσο για τιμές, τα Nikon ξεκινάνε απο 5,300 (Nivo 5M), ενώ τα καινούργια τα Spectra απο 4,500 (Focus 6 5").

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ. Το πρόβλημα για τα περισσότερα μοντέλα της ΝΙΚΟΝ - SPECTRA ειναι οτι δεν διαθέτουν usb θύρα αλλά μόνο serial. Πάντως τα νεα μοντέλα εχουν φουτουριστική

εμφάνιση.

 

 

Για λόγους οικονομίας του χώρου ας μην παραθέτουμε ολόκληρη την προηγούμενη απάντηση όταν είναι ξεκάθαρο ότι απαντούμε σ΄αυτή.

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτά που είδα, και τα Nivo C αλλά και τα Focus 8 έχουν 2 USB θυρες. Μια host για να τα συνδέσεις με Η/Υ αλλά και μια κανονική για να βάλεις flash USB και να μεταφέρεις τα στοιχεία σου γρήγορα. Και επίσης είναι μόνο από 3,6 μέχρι 3,8 κιλα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι καινούργιος στη δουλειά... θα ανοίξω το γραφείο μου σε λίγους μήνες και σκέφτομαι για γεωδαιτικούς σταθμούς... διάβασα όλα τα φόρουμ και βλέπω οτι προτείνετε στους γνωστούς leica,topcon,nikon κλπ ... κανένας δεν μίλησε τα τα stonex τα οποία έχω ακούσει καλά λόγια... έχουν σχεδόν την μισή τιμή (το πιο σημαντικό) ωραίο και ευχρηστο λογισμικό και καλή αξιοπιστία.. έτσι με είπαν δηλαδή... υπάρχει κανένας που δουλεύει κάτι παρόμοιο? απλά προσπαθώ να μειώσω το κόστος...

Παρατήρηση: Τα Greeklish απαγορεύονται. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Οταν μειωνεις το κοστος μειωνεις και την ποιοτητα.

Και μη ξεχνας οτι ενα μηχανημα για τη δουλεια, δε το πηρες και καθαρισες.... προσεξε την υποστηριξη καθε εταιριας.

 

Παντως δεν ειναι τυχαιο οτι οι περισσοτεροι προτιμανε τις εταιριες που αναφερεις παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεία σας, είμαι νέος στο φόρουμ..... και θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα. Σαν νέος τοπογράφος θέλω να αγοράσω ένα καλό όργανο, είδα μερικές εταιρίες και πέτυχα τα total stations "SOUTH".... και θα ήθελα, αν γνωρίζετε, να μου πείτε μερικά πραγματα γι'αυτό....

Ευχαριστώ.....

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Αν ενδιαφέρεσαι για καλό όργανο, τότε καλύτερα να αποφύγεις τις κινέζικες εταιρείες. Νομίζω ότι είναι προτιμότερο να πάρεις ένα ακριβότερο αλλά και πιο αξιόπιστο όργανο από το να επιλέξεις ένα όργανο απλά επειδή είναι φθηνότερο αλλά παράλληλα και αμφιβόλου ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.