Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αξιοπιστία γεωδαιτικών σταθμών Ti photonics, Stonex, South


thomas

Recommended Posts

Μπορείς να ανατρέξεις και στη δημοσκόπηση στο θέμα:

"Τι μάρκα γεωδαιτικού σταθμού έχετε/χρησιμοποιείτε;"

για να δεις ποια Μηχανήματα προηγούνται στις προτιμήσεις των συναδέλφων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν ενδιαφέρεσαι για καλό όργανο, τότε καλύτερα να αποφύγεις τις κινέζικες εταιρείες. Νομίζω ότι είναι προτιμότερο να πάρεις ένα ακριβότερο αλλά και πιο αξιόπιστο όργανο από το να επιλέξεις ένα όργανο απλά επειδή είναι φθηνότερο αλλά παράλληλα και αμφιβόλου ποιότητας.

 

κι εγω αυτης της αποψης ημουν, αλλα μαλλον παω να αναθεωρησω (καποτε οι φανατικοι της wild βλεπαμε topcon και γελουσαμε....)

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή οι αναξιόπιστες του παρελθόντος, γίνονται οι αξιόπιστες του σήμερα .

Αυτό θα συμβεί και με τα Κινέζικα όργανα τα οποία σημειώνουν σημαντική πρόοδο , χρόνο με το χρόνο .

 

Άποψη μου να γίνει το εξής στον παρών τομέα .

 

Να μπούνε οι πιο γνωστές μάρκες τοπογραφικών οργάνων GPS και ΓΣταθμών . Και για κάθε μία να γράφονται σχόλια από όσους τα χρησιμοποίησαν . Θετικά ή αρνητικά.

Αυτά τα σχόλια θα βοηθήσουν κάθε έναν που είναι σε φάση αγοράς .

 

Αυτό το εγχείρημα μπορεί να γίνει μόνο με την συμβολή των Συντονιστών .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Επειδή όμως δεν θελώ να την πατήσω, μηπως θα μπορούσατε να μου προτείνετε ένα καλό και αξιόπιστο όργανο;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε έχω Total Station Topcon και South. Το πρώτο το πήραμε με το συνεργάτη μου για τη σοβαρή δουλειά αποτύπωσης και το δεύτερο για δουλειές σε περιπτώσεις που απαιτείται δεύτερο συνεργείο και για εργοταξιακές χαράξεις, δεδομένου ότι και να πάθει κάτιμδε θα πολυστεναχωρηθούμε. Παρόλα αυτά δεν έχουμε παρατηρήσει κάτι μεμπτό στα θέματα ακρίβειας (οδεύσεις, αποτυπώσεις, χαράξεις). Το μόνο που έχουμε ως παρατήρηση, είναι η ασφαλώς πολύ μέτρια ποιότητα κατασκευής (ήδη το έχουμε πάει για service της μικροκίνησης και πίστεψέ με δεν είναι από κακή χρήση). Συνεπώς αν θες ένα όργανο που θα το κρατήσεις χρόνια, τότε δες το ως επένδυση και δώσε κάτι παραπάνω (ειδικά στα τοπογραφικά όργανα ότι πληρώνεις, παίρνεις).

Link to comment
Share on other sites

Το οργανο της εργασιας σου πρεπει καταρχας να εχει ποιοτητα και απο πισω να υπαρχει καλη υποστηριξη απο την αντιπροσωπεια.

Εγω διαλεξα Topcon και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Αν εχεις και λιγα παραπανω χρηματα μπορεις να πας και σε Leica.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γειά σας παιδιά, είμαι νέα μηχανικός και ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα γεωδαιτικό σταθμό. Γνωρίζεται αν είναι αξιόπιστα τα μηχανήματα της Geomax; Είναι οικονομικά και μου είπαν ανήκουν στον ίδιο όμιλο με την Leica.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.