Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αξιοπιστία γεωδαιτικών σταθμών Ti photonics, Stonex, South


thomas

Recommended Posts

Πρόσεξα τελευταία σε eshop έναν σταθμό Ti-photonics και θα έλεγα με εντυπωσίασε. Σαν δυνατότητες λογισμικού και αυτοματισμών τουλάχιστον.

 

Refl στα 150 μ , διπλός αντισταθμ. διόρθωσης σφάλματος οριζοντίωσης , Καλοσχεδιασμένο μενού , αισθητήρα θερμοκρασίας και αυτόματη διόρθωση...

 

Το ζήτημα είναι η ποιότητα κατασκευής : Είναι καλο-δεμένο ; Έχει ποιοτικούς φακούς κτλπ. Εγγύηση ;

 

Και από την άλλη είναι οι σταθμοί Stonex Από Ελβετία και 2 χρονάκια εγγύηση . Με αξιόλογα χαρακτηριστικά και αυτοί αλλά όχι με τους αυτοματισμούς Ti-photonics.

 

Κοινός παρονομαστής η πολύ χαμηλή τιμή τους .

 

Απευθύνομαι κυρίως σε συναδέλφους που ασχολήθηκαν ή κατέχουν τέτοιους σταθμούς .

 

Φυσικά κάθε άποψη καλοδεχούμενη ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι είναι κινέζικα και τα δύο σαν κατασκευή.

H stonex πρέπει να είναι ''θυγατρική'' της south

http://www.stonexsurveying.com

Για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω..

Φαίνετα ότι το ΤΙ είναι συμβόλαιο τεχνολογίας από την Νikon και το Stonex από Leica πάντως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα σε όλους. αναζητώ να αγοράσω έναν γεωδαιτικό σταθμό. θα ήθελα να μου πεί κάποιος αν έχει δουλέψει stonex,south,ti-photonics.έχουν αξιόπιστα αποτελέσματα? πιο απο τα τρία θεωρείτε οτι είναι καλητερο?

 

 

 

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

καλά όλα αυτά που λένε αλλα δεν μιλάνε αποκλειστικά για αυτά τα τρία. θα ήθελα να μου δώσει κάποιος μια συμβουλή αποκλειστικά μόνο για αυτά.τι δυνατότητες έχουν και αν έχουν πάθει κάτι στήν χρήση τους και απο θέμα ακρίβειας και δουλειάς και απο θέμα ζημιών των εξαρτημάτων τους.

 

 

 

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

thomas καλημέρα. Σχετικά με τον γεωδαιτικό σταθμό Ti-photonics θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν βρήκες άκρη τελικά. Το είδα κ εγώ το συγκεκριμένο μοντέλο, και επειδή ψάχνω να αγοράσω κάτι σχετικά οικονομικό, αλλά και αξιόπιστο, θα ήθελα τη γνώμη σου, που από ότι φαίνεται έκανες έρευνα αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

Στην ιστοσελίδα http://www.civilshop.gr περιγράφονται αναλυτικά τα τεχνικά χαρακτηριστηκά των Ti-Photonics TS 600 και TS 800 και του Stonex. Tα δυο πρώτα λέει οτι είναι made in Taiwan και το δεύτερο Ελβετικό.Υπάρχουν και σχετικά βιντεάκια για τη λειτουργία τους, και φαίνεται οτι είναι σχετικά εύχρηστα. Στο TS 800 η διάταξη των πλήκτρων είναι η ίδια όπως στο Nikon DTM-302.Το θέμα είναι η αξιοπιστία στις μετρήσεις και τι φακούς διαθέτουν.

Η τιμή τους πάντως είναι πολύ καλή σε σχέση με τις δυνατότητές τους.

Ο TS 800 των 5''κοστίζει 2300€+Φ.Π.Α.+320€ τρίποδας πρισμα ράβδος με 12 ατοκες δόσεις και ο Stonex των 5'' 3000€+Φ.Π.Α με 12 ατοκες δόσεις.

Μου πρότειναν σαν φτηνή λύση και τα μοντέλα της PENTAX V227N με 2880€+Φ.Π.Α. V 225N 3100+Φ.Π.Α. και V325N 3380€+Φ.Π.Α.Άυτά φαίνονται στο site http://www.jgc.gr

Επειδή ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός σταθμού για αποτυπώσεις και χαράξεις οικοπέδων, είμαι μεταξύ του TS 800 και του Stonex.

Αν έχει κανείς εργαστεί με αυτά τα όργανα ή ξέρει κατι, ας απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να μην μπλέξεις με κινέζικα...Τουλάχιστον να πας να τα δεις από κοντά, έτσι θα σου φύγουν οι απορίες. Εγώ πάντως που τα είδα από κοντά, η ποιότητα τους είναι τραγική. Το πληκτρολόγιο θυμίζει κινητό-παιχνίδι που παίρνουν στα μωρά να παίζουν.......Μετά από μερικές μετρήσεις θα μείνεις με κανα πλήκτρο στο χέρι... Το Stonex δεν είναι σίγουρα ελβετικό... Δες το από κοντά και θα το καταλάβεις. Είναι φθηνή απομίμηση των Leica.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχω δει απο κοντά.Θα προσπαθήσω όμως να επισκεφτω τους πωλητές.Aν είναι έτσι όπως τα λές σίγουρα δεν πρόκειται να αγοράσω. Για τα PENTAX γνωρίζεις κάτι;Καλά λόγια έχω ακούσει και για τα SOKKIA.

Link to comment
Share on other sites

Το Stonex δεν είναι σίγουρα ελβετικό...

 

Έχεις απόλυτο δίκαιο . Είναι κινέζικο . Με ελβετική πλακέτα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε εγώ έχω το stonex εδώ και 1μιση χρόνο και με εχει βγάλει παλικάρι!

νωρίτερα είχα δουλέψει με μηχανήματα φίλων μου και Τopcon και Leica και προσπαθώ να καταλάβω τι παραπάνω προσφέρουν σε σχέση με τη τιμή τους!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.