Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αξιοπιστία γεωδαιτικών σταθμών Ti photonics, Stonex, South


thomas

Recommended Posts

Το πρωτο που ανφερθηκε TI Photonics, ποιανης ειναι της Texas Intruments? Αυτη χρησιμοποιει τα αρχικα ΤΙ και γενικα ειναι πολυ δυνατη εταιρια και βγαζει επεξεργαστες για διαφορα ηλεκτρονικα, και προμηθευει και τα ολοδικα της επιστημονικα κομπιουτερακια τα οποια ειναι κορυφαια. Οχι τιποτα αλλο, απλως αν προκειται για αυτην τοτε κατι λεει.

 

Απο κει και περα, και εγω σαν νεος στον χωρο που προσπαθω να βρω οργανα να προμηθευτω κοιταξω τις διαφορες σελιδες και ειδα και τα βιντεακια επιδειξης στο civilshop και δεν φαινονται και ασχημα τα οργανα απο πλευρας λειτουργιων. Τωρα τι αλλο θα μπορουσε να ζητησει κανεις και το αν θα σου μεινουν στα χερια δεν το ξερω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως το έχω πει και το ξαναλέω. Όλα αυτά τα τσιν-τσουν είναι κινέζικα με ποιότητα κινέζικη. Χαλαρά μπάζουν νερά γιατί δεν έχουν στεγανοποίηση στη βάση τους. Τα μέταλλά τους είναι φτηνά και ο άξονάς τους άμα μπουν απότομα σε ζέστη από κρύο στραβώνει και μετά δε στίβουν. Στο κάτω-κάτω με πολύ λίγα χρήματα παραπάνω παίρνεις πλέον καταξιωμένα Total Station που απλά δε συγκρίνονται με τα τσιν-τσουν. Βλέπε Sokkia, Pentax, Spectra κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Στο κάτω-κάτω με πολύ λίγα χρήματα παραπάνω παίρνεις πλέον καταξιωμένα total station που απλά δε συγκρίνονται με τα τσιν-τσουν. Βλέπε sokkia, pentax, spectra κλπ.

 

Συμφωνώ :... Ότι πληρώνεις ...παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω ρε παιδια. Σε τι διαφερει ενα οργανο ταδε ακριβειας μετρησεων με καποιο αντιστοιχης ακριβειας περισσοτερο η λιγοτερο ανωνυμο?

 

Για παραδειγμα απο τα βιντεακια που ειδα στο civilshop βλεπω πως το φτηνα Photonics εχουν και επιλυσεις διαφορων τοπογραφικων προβληματων στο καταγραφικο τους. Γιατι να πληρωσω μερικα χιλιαρικα παραπανω και να παρω ενα ιδιας ακριβειας Topcon ή Leica? Επειδη θα εχει μεγαλυτερες ανεχειες σε υγρασιες και σε πιθανα χτυπηματα? Αν το προσεχεις και με το φθηνο δεν κανεις την δουλεια σου?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή:

1) Η επώνυμη εταιρεία έχει ιστορία στην κατασκευή οργάνων και knowhow, άρα εμπιστοσύνη.

2) Έχει καταξιωθεί τόσα χρόνια και φτιάχνει αξιόπιστα όργανα.

3) Το hardware είναι σίγουρα τεσταρισμένο, πιστοποιημένο, εξελιγμένο και ανθεκτικό.

4) Έχεις άμεσο service & stock ανταλλακτικών όταν, ω μη γέννητω δεις το όργανο κάτω ένα με το χώμα.

5) " service και πιστοποίηση από εξειδικευμένο προσωπικό και σου δινουν κα πιστοποιητικό διακρίβωσης εάν το χρειάζεσαι.

6) Έχεις εγγυημένο ένα μεγάλο μέρος των χρημάτων σου πίσω όταν σε 5~6 χρόνια αποφασίσεις να το μεταπουλήσεις.

7) Στην ανωτέρω περίπτωση μπορείς να κάνεις και καλό deal με τον αντιπρόσωπο να σου το πάρει πίσω και να συμπληρώσεις ένα ποσό να αγοράσεις το τρέχων μοντέλο της αγοράς.

8-) Τα "δεύτερα" και δη τα china, τις περισσότερες φορές είναι αναπαραγωγή μοντέλων επώνυμων εταιρειών οι οποίες έχουν παραχωρήσει την άδεια παραγωγής σε μοντέλα που δεν παράγονται πλέον. Αυτό σημαίνει υστέρηση τόσο στα υλικά παραγωγής όσο και στο software.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

NIKON & Spectra κατασκευαζονται νομιζω Ιαπωνια, τουλαχιστον ετσι μου εχουν πει. Ξερει κανεις να μας πει τι διαφορες εχουν μιας και ειναι η ιδια εταιρια, περα απο την τιμη που εχει μεγαλη διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι στην Ελλάδα η αντιπροσωπεία για τα Spectra πουλάει το Focus 4 (2008 )ενώ στο εξωτερικό πουλάνε το Focus 6 (μοντέλο 2009).

Η τιμή τους είναι πολύ καλή.Χρησιμοποιούνε τους φακούς της NIKON.

Ένα κριτήριο για τη στιβαρότητα και την ποιότητα της κατασκευής είναι και αν είναι αδιάβροχα.

Το Focus 4 καλύπτει το πρωτόκολλο ΙP66 ;ή Χ6 ενώ πολύ ακριβότερα καλύπτουν το 56 ή και χειρότερα.

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει για να πω παραπάνω στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.