Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αξιοπιστία γεωδαιτικών σταθμών Ti photonics, Stonex, South


thomas

Recommended Posts

Συναδέλφισσα, δεν νομίζω πως θα βρεις συνάδελφο να έχει προλάβει να χρησιμοποιήσει για ικανοποιητικό χρονικό διάστημα αυτή την νεοεισελθείσα στην αγορά φίρμα, ώστε να έχει άποψη περί αξιοπιστίας. Τα δεδομένα σου λοιπόν είναι αυτά που είπες, πως ανήκει στο όμιλο Hexagon (αν δεν κάνω λάθος) μαζί με την Leica, πως μοιάζουν εμφανισιακά με τα Leica και πως ίσως να αποτελούν low end προϊόντα της Leica. Οπως έχει αναφερθεί πάντως σε πολλά thread, έαν το έχεις άγχος, υπάρχουν όργανα γνωστών κατασκευαστών σε χαμηλές , αντίστοιχες τιμές. Καλό ψάξιμο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή:

1) Η επώνυμη εταιρεία έχει ιστορία στην κατασκευή οργάνων και knowhow, άρα εμπιστοσύνη.

2) Έχει καταξιωθεί τόσα χρόνια και φτιάχνει αξιόπιστα όργανα.

3) Το hardware είναι σίγουρα τεσταρισμένο, πιστοποιημένο, εξελιγμένο και ανθεκτικό.

4) Έχεις άμεσο service & stock ανταλλακτικών όταν, ω μη γέννητω δεις το όργανο κάτω ένα με το χώμα.

5) " service και πιστοποίηση από εξειδικευμένο προσωπικό και σου δινουν κα πιστοποιητικό διακρίβωσης εάν το χρειάζεσαι.

6) Έχεις εγγυημένο ένα μεγάλο μέρος των χρημάτων σου πίσω όταν σε 5~6 χρόνια αποφασίσεις να το μεταπουλήσεις.

7) Στην ανωτέρω περίπτωση μπορείς να κάνεις και καλό deal με τον αντιπρόσωπο να σου το πάρει πίσω και να συμπληρώσεις ένα ποσό να αγοράσεις το τρέχων μοντέλο της αγοράς.

8-) Τα "δεύτερα" και δη τα china, τις περισσότερες φορές είναι αναπαραγωγή μοντέλων επώνυμων εταιρειών οι οποίες έχουν παραχωρήσει την άδεια παραγωγής σε μοντέλα που δεν παράγονται πλέον. Αυτό σημαίνει υστέρηση τόσο στα υλικά παραγωγής όσο και στο software.

 

Όσον αφορά στη αμεσότητα και στην εξυπηρέτηση από τους αντιπροσώπους των επώνυμων εταιρειών στην Ελλάδα έχω να πω από την εμπειρία μου ότι δεν είναι και τόσο άμεση. Με το που σε πιάσουν πελάτη, και φυσικά αφού ένας ελεύθερος εππαγελματίας δεν αγοράζει κάθε τόσο καινούργιο όργανο, δεν απαντάνε στα τηλέφωνα, σου λένε να ξαναπάρεις και να ξαναπάρεις και ας είσαι στο πεδίο, και πολλά άλλα παρόμοια. Άρα γιατί να τους πληρώσώ και μετλα να με αγνοούν;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εγώ από τους αντιπροσώπους που έχω συνεργαστεί κανένας δεν ήταν τηλεφωνητής στο Κάιρο όταν τους ζήτησα κάτι. Και μιλάω για γνωστούς αντιπρόσωπους.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ μιας και αναφέραμε ονομαστικά αντιπροσώπους είχα πρόβλημα ποτέ με την ΝΙΚΟΝ στην Αθήνα που αν και το service τους είναι στη Θεσσαλονίκη ...η ταχύτητα τους ... Αθηναϊκή, ούτε με τη Leica (και αυτοί εξυπηρετικοί) ούτε και με τη JGC (εξυπηρετικότατα τα παιδιά), ούτε και με τη GEOTECH (trimble), ούτε και με τη Topcon.

Όλοι τους επαγγελματίες. Με τη Sokkia δεν έχω ποτέ συνεργαστεί από τις μεγάλες εταιρείες γι αυτό και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ μιας και αναφέραμε ονομαστικά αντιπροσώπους είχα πρόβλημα ποτέ με την ΝΙΚΟΝ στην Αθήνα που αν και το service τους είναι στη Θεσσαλονίκη ...η ταχύτητα τους ... Αθηναϊκή...,

 

ρατσιστικο σχολιο...παρακαλω να διαγραφει :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είμαι ένας πολύ ευχαριστημένος κάτοχος total station south. Ουδέν πρόβλημα και εξαιρετική απόδοση παντού τόσο με πρίσμα όσο και χωρίς. Οι μπαταρίες του έχουν πολύ καλή αυτονομία. Γενικώς είναι άψογο.

 

Κάποιος ανέφερε οτι οι μικροβατικοί κοχλίες δε δουλέυουν ομαλά. Αυτό είναι αλήθεια καθώς απαιτείται μια ρύθμιση και μετά είναι άψογοι. Αλήθεια όταν αγοράζετε επώνυμα όργανα πριν σας τα παραδώσουν δεν τα καλιμπράρουν? Μήπως και εκεί οι κοχλίες είναι "σφιχτοί" από το εργοστάσιο? Η ανυπαρξία τεχνικής after sale υποστήριξης για αυτά τα όργανα είναι το μελανό τους σημείο. Κατά τα άλλα νομίζω οτι παίρνεις περισσότερο από ότι πληρώνεις, χωρίς φυσικά να σημαίνει οτι συγκρίνω τα φθηνά με τα επώνυμα total station.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχει κάποιος συνάδελφος χρησιμοποιήση τον γαιωδετικό σταθμό SOUTH NTS-360R ?

Θα μου ήταν πολύ χρήσιμες οι εμπειρίες σας γιατί πιθανόν θα προβώ στην αγορά του.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.