Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αυθαίρετη κατασκευή σε δώμα αποκλειστικής χρήσης σε πολυκατοικία


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

εμφανίστηκε πελάτης ο οποίος θέλει να νομιμοποιήσει αυθαίρετη επέκταση που έχει κάνει σε νόμιμο δωμάτιο στο δώμα. Το δώμα είναι κοινόχρηστο αλλά αυτός έχει την αποκλειστική χρήση του στο μέρος που έχει κάνει και την αυθαιρεσία.

 

Θεωρητικά περιλαμβάνεται στις ρυθμίσεις του ν. 4014 αυτή η περίπτωση ?

Το ότι είναι αποκλειστικής χρήσης το δώμα σημαίνει ότι πρέπει να πάρει έγγραφη άδεια από τους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες της πολυκατοικίας ? Ή μήπως λόγω της αποκλειστικής χρήσης δεν μπορεί να προχωρήσει στη ρύθμιση ?!

 

Τι κάνουμε ? Περιμένουμε καμιά εγκύκλιο ?

 

Αν έχει κανείς καμιά ιδέα θα βοηθούσε.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

εμφανίστηκε πελάτης ο οποίος θέλει να νομιμοποιήσει αυθαίρετη επέκταση που έχει κάνει σε νόμιμο δωμάτιο στο δώμα. Το δώμα είναι κοινόχρηστο αλλά αυτός έχει την αποκλειστική χρήση του στο μέρος που έχει κάνει και την αυθαιρεσία.

 

Θεωρητικά περιλαμβάνεται στις ρυθμίσεις του ν. 4014 αυτή η περίπτωση ?

ναι περιλαμβάνεται
Το ότι είναι αποκλειστικής χρήσης το δώμα σημαίνει ότι πρέπει να πάρει έγγραφη άδεια από τους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες της πολυκατοικίας ? Ή μήπως λόγω της αποκλειστικής χρήσης δεν μπορεί να προχωρήσει στη ρύθμιση ?!

απάντηση: Ν.4014, άρθρο 24, τελευταία παρ.της παρ.2) "Ειδικά στην περίπτωση των δωμάτων, στα οποία υπάρχει με βάση νόμιμο τίτλο δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης, την αίτηση μπορεί να υποβάλει ο δικαιούχος της χρήσης συγκύριος χωρίς να είναι απαραίτητη η συναίνεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών."

 

Τι κάνουμε ? Περιμένουμε καμιά εγκύκλιο ?
εννοείτε:P
Link to comment
Share on other sites

Αν το ''νόμιμο" δωμάτιο του δώματος είναι απόληξη κλιμακοστασίου,θα χρειαστεί και αυτό να τακτοποιηθεί σαν αλλαγή χρήσης (στο Ν3843/2010 καλύτερα). Σε αυτή τη περίπτωση να ελέγξεις και το ύψος του δώματος.

Link to comment
Share on other sites

Στα σχέδια αδείας του '73 φαίνεται το νόμιμο κανονικά με χώρους κύριας χρήσης (κοιτώνας, WC, κτλ). Με πρώτη ματιά νομίζω ότι είναι ΟΚ αυτό.

 

Δεν ξέρω τι γίνεται αν του έχει περισσέψει δόμηση από την τότε άδεια και προσπαθώ να ανακαλύψω τι έχει συμβεί. Λογικά πρέπει να κοιτάξω τί όροι δόμησης ισχύουν τώρα και αν καλύπτονται τα τ.μ. από τους τωρινούς ? Σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και να υπάρχει υπόλοιπο δόμησης δεν μπορεί έτσι απλά να το χρησιμοποιήσει για να νομιμοποιήσει δική του ιδιοκτησία εκτός του 4014 (μιλάω για την κλασική άδεια νομιμοποίησης). Το υπόλοιπο δόμησης σε κάποιον ανήκει. Θα αναφέρεται στη σύσταση λογικά ή θα είναι εξ αδιαιρέτου σε όλους τους ιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και να υπάρχει υπόλοιπο δόμησης δεν μπορεί έτσι απλά να το χρησιμοποιήσει για να νομιμοποιήσει δική του ιδιοκτησία εκτός του 4014 (μιλάω για την κλασική άδεια νομιμοποίησης). Το υπόλοιπο δόμησης σε κάποιον ανήκει. Θα αναφέρεται στη σύσταση λογικά ή θα είναι εξ αδιαιρέτου σε όλους τους ιδιοκτήτες.

 

Θα ήθελα να σας ρωτησω και εγω κατι πανω σε παρομοια κατασταση:

Εχω ενα κτισμα μονο ενας ειναι ο ιδιοκτητης:

Εχει αδεια του 77 και συμφωνα με αυτη ο ΣΔ ειναι 1.

Απο καποια ρυθμιση φανταζομε, δικαιουταν 12τμ στο δωμα (καποιος συναδελφος μου ειπε οτι διναν κατι τετοια σαν "δωρο") με 5.50 τμ που περισευαν απο το ΣΔ τα έβαλε στο δωμα και εχει η αδεια μια αποθηκη 17.5 μέτρα.

Η παρανομια....εκλεισε ολο τον οροφο δηλαδη επιπλεον 28 τμ και τα εκανε σπιτι.

1) ειναι αυθερετο (ναι)

2) μπορει να τακτοποιηθει με τον τωρινο νομο (ναι)

3) Η υπερβαση της δόμησης ειναι 28τμ ή επειδη άλαξε η χρηση τα 12τμ "δωρο" χάνοντε και παμε στα 12τμ+28τμ=40τμ( ? )

4) Στη περιοχη ο συντελεστης πλεον ειναι 1.2 θα γινει η συκγριση με τον τωρινο; η τον τοτε; (?)

και αν γίνει με τον τωρινο τα 12τμ επίσης χάνοντε;

 

Ευχαριστω!

εχω βαλει και αλλου το ιδιο ερωτημα αλλα δεν πηρα καποια απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Αν το δώμα που χτίστηκε έχει διαφορεικές διαστάσεις π.χ αντί για τετράγωνο είναι ορθογωνιο , τι κάνουμε? Κάνουμε πρώτα την αλλάγή χρήσης στα θεωρητικά σχέδια και μετά αποτυπωνουμε το καινούργιο σχέδιο με τον 4013?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ναι περιλαμβάνεται

 

απάντηση: Ν.4014, άρθρο 24, τελευταία παρ.της παρ.2) "Ειδικά στην περίπτωση των δωμάτων, στα οποία υπάρχει με βάση νόμιμο τίτλο δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης, την αίτηση μπορεί να υποβάλει ο δικαιούχος της χρήσης συγκύριος χωρίς να είναι απαραίτητη η συναίνεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών."

 

εννοείτε:P

 

Πολυ απλό ακουγεται. Αλλα ακου και μια περίπτωση.

 

Δικαίωμα χρήσης Γιωργος (έστω Παπαδοπουλος) δικαίωμα υψουν με υπολοιπο συντελεστη να υπάρχει Ανδρέας Παπαδόπουλος, αδερφός.

 

Και τώρα παράβολο και νομιμοποιηση στο πρώτο αδερφο το αυθαίρετο .

Ο δεύτερος τη θα κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας ρωτησω και εγω κατι πανω σε παρομοια κατασταση:

Εχω ενα κτισμα μονο ενας ειναι ο ιδιοκτητης:

Εχει αδεια του 77 και συμφωνα με αυτη ο ΣΔ ειναι 1.

Απο καποια ρυθμιση φανταζομε, δικαιουταν 12τμ στο δωμα (καποιος συναδελφος μου ειπε οτι διναν κατι τετοια σαν "δωρο") με 5.50 τμ που περισευαν απο το ΣΔ τα έβαλε στο δωμα και εχει η αδεια μια αποθηκη 17.5 μέτρα.

Η παρανομια....εκλεισε ολο τον οροφο δηλαδη επιπλεον 28 τμ και τα εκανε σπιτι.

1) ειναι αυθερετο (ναι)

2) μπορει να τακτοποιηθει με τον τωρινο νομο (ναι)

3) Η υπερβαση της δόμησης ειναι 28τμ ή επειδη άλαξε η χρηση τα 12τμ "δωρο" χάνοντε και παμε στα 12τμ+28τμ=40τμ( ? )

4) Στη περιοχη ο συντελεστης πλεον ειναι 1.2 θα γινει η συκγριση με τον τωρινο; η τον τοτε; (?)

και αν γίνει με τον τωρινο τα 12τμ επίσης χάνοντε;

 

Ευχαριστω!

εχω βαλει και αλλου το ιδιο ερωτημα αλλα δεν πηρα καποια απαντηση

 

 

Kατά τη γνωμη μου έχεις αλλαγή χρήσης της απόληξης και υπέρβαση δόμησης για τα υπόλοιπα 28τμ.

Αν με το σημερινό συντελεστή έχεις υπόλοιπο δόμησης, τότε νομιμοποιείς μέσα σε 3 χρόνια ό,τι μπορείς και για τα υπόλοιπα πληρώνεις το πρόστιμο του 4014.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.