Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατάτμηση με διαθήκη


Recommended Posts

Συνάδελφοι.

Εχω ένα ακίνητο εντός ορίων οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων με αρτιότητα στον οικισμό 500τ.μ.

Υπάρχει μια διαθήκη το 2004 του αποθανών ιδιοκτήτη που έχει συνταχθεί σε συμβολαιογράφο με τεμαχισμό του ακινήτου σε 4 τμήματα, που όπως προκύπτουν δεν είναι κανένα πανω απο 500 τ.μ.

Σήμερα μου ζητάνε τοπογραφικό με βάση την διαθήκη για να ξέρουν ακριβώς τα μέτρα τους για σύνταξη συμβολαίων.

Είναι άρτια τα νέα οικόπεδα που προκύπτουν αφού κανένα δεν είναι πάνω απο 500 τ.μ.?????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού η απάντηση είναι προφανής και είδη τη γνωρίζεις βρε συνάδελφε !!! ;)

 

Ο συγχωρεμένος δεν ήξερε από αρτιότητες. Τι να κάνεις και συ ; Μάγος να γίνεις . :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει η αποδοχή κληρονομιάς να συνταχθεί με τρόπο που τα οικόπεδα θα είναι άρτια και δομήσιμα. Αυτό σημαίνει ότι ο συμβολαιογράφος θα περιγράψει οικόπεδα διαφορετικά από την διαθήκη σύμφωνα με κάποια εγκύκλιο σχετική που έχουν και τους υποχρεώνει να το κάνουν νομίζω. Μίλα με τον συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα δεν ειναι ...προφανες παιδια !!

 

Ολο το παιχνιδι παιζεται στην περιγραφη της διαθηκης και της αποδοχης κληρονομιας...

 

Γι αυτο βρες εσυ τι χρειαζεσαι προκειμενου να εξυπηρετηθουν οι πελατες σου και οπως ειπε ο geokasto συνεννοησου με τον συμβολαιογραφο για το αν και τι μπορει να κανει

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,

ότι και να λέει η διαθήκη, δεν ισχύει αν κατατμεί σε οικόπεδα μή άρτια.

Παραθέτω τις παρ. 1 & 3 του άρθρου 2 του Ν. 690/48

"1. Απαγορεύεται η μεταβίβασις της κυριότητος οικοπέδων,

υπαγομένη την δημιουργίαν οικοπέδων μη αρτίων, είτε κατά το

ελάχιστον πρόσωπον ή το βάθος. "

"3.Πάσα δικαιοπραξία εν ζωή ή αιτία θανάτου έχουσα

αντικείμενον απαγορευομένην κατά τας προηγουμένας παραγράφους

μεταβίβασιν κυριότητος είναι αυτοδικαίως και εξ υπαρχής απολύτως

άκυρος."

Ο παππούς δεν σκέφτηκε ότι για να μην αδικήσει τα παιδιά του στη μοιρασιά, ότι έπρεπε πρώτα να απευθυνθεί σε Μηχανικό. Η διαθήκη ισχύει μόνο ως προς ποιοί θα είναι οι τελικοί αποδέκτες του οικοπέδου, οι οποίοι θα καταστούν συγκύριοι με ποσοστό εξ αδιαιρέτου στο οικόπεδο.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λεει ο GRTOPO ειναι. Δε γινεται ο συμβολαιογραφος να κανει συμβολαιο που να κοβει ενα αρτιο οικοπεδο σε μη αρτια. Θα εχουν και οι 4 μαζι (εξ αδιαιρετου) το οικοπεδο οπως ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε "παίρνει" το πρόσωπο κάνε κατάτμηση σε δύο οικόπεδα και μετά σύσταση στο καθένα σε δύο ισα τμήματα. Ετσι θα εχεις διπλάσια δόμηση.

Λογικά ο διαθέτης θα ηθελε να πάρει ο καθένας απο 1/4.

Link to comment
Share on other sites

GRTOPO και sakistsalikis δεν διαφωνω με αυτα που λετε , και γνωριζω τον Ν 690/48 .

 

Αυτο που εγω ειπα ειναι οτι αναλογα την περιγραφη τα πραγματα ειναι διαφορετικα.

 

Πχ Για μια εκταση 2 στρεμματων

 

Μια διαθηκη μπορει να λεει οτι εχω ενα οικοπεδο 2 στρ. και αφηνω απο 500 τμ στον καθενα. Αυτο δεν μπορει να γινει.

 

Μια αλλη διαθηκη θα μπορουσε να λεει εχω ενα οικοπεδο 500 τμ και το αφηνω σε αυτον, εχω αλλο οικοπεδο 500 τμ και το αφηνω σε εκεινον κλπ. 4Χ500=2000. Αυτο μπορει να γινει.

 

Τα εργαλεια εφοσον συναινουν ολοι οι κληρονομοι τα εχουν οι συμ/φοι :ασαφειες παλιων τιτλων (πλεον ή ελατον και τετοια ), xρησικτησιες , ατυπες δωρεες κατα τα κρατουντα στην περιοχη κλπ κλπ

 

Γι αυτο λεω , κοιταμε πρωτα εμεις πως θα μας βολευαν τα πραγματα και μετα κοιταμε αν μπορει να το κανει ο συμ/φος.

Link to comment
Share on other sites

Την διάταξη του 690/48 εννοούσα όπως την έγραψε ο GRTOPO.

Αυτό τώρα που λες Avgoust, με την περιγραφή στην διαθήκη 4 οικοπέδων μπορεί να γίνει (μου έχουν τύχει περιπτώσεις) αλλά θα πρέπει να είσαι βέβαιος ότι μελλοντικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα με την αρτιότητά τους, με πολεοδομίες κλπ.

Θα πρέπει δηλαδή κατά την άποψή μου για να μην υπάρχει πρόβλημα μελλοντικά, να περιγράφονται ως αυτοτελείς ιδιοκτησίες οι οποίες υφίστανται ως τέτοιες από την αρχή ή κατά χρόνο που η κατάτμησή τους ήταν νόμιμη.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω την εμπειρία μου.

Ήμουνα κληρονόμος μαζί με άλλους τρεις μιας έκτασης 7.5 στρεμμάτων σε εκτός σχεδίου (αρτιο και οικοδομήσιμο).

Είχε γίνει προ 15ετίας τοπογραφικό διάγραμμα κατάτμησης ττης εκτάσεως, το οποίο με την αποδοχή κληρονομιάς μοιράστηκε στους δικαιούχους.

Πλέον είμαι κάτοχος ενός μη άρτιου κοματιού εμβαδού 2.5 στραμμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.