Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δικαίωμα υπογραφής ΥΔΕ


antheos

Recommended Posts

Ως μηχανικοί τίποτα,δεν έχετε ακόμα τουλάχιστον δικαιώματα σε μελέτες  ,ως εγκαταστάτες αρκετά θα μπορούσα να πω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί Τ.Ε. με βάση την άδεια Α' τάξης(=παλαιοί, 4έτη προυπηρεσία/1έτος>1KV) και

 

σύμφωνα με το Β.Δ.699/1971(ΦΕΚ 233/Α/17-11-71) έχουμε δικαίωμα

  • Μελέτης και εκτέλεσης ειδικ. ΣΤ' =400 kw και απεριόριστη ισχύ μέχρι 1kv
  • Επίβλεψη και συντήρηση  ειδικ. ΣΤ' =600 kw και απεριόριστη ισχύ μέχρι 1kv
  •  

σύμφωνα με το Π.Δ.108 (12/6/2013) έχουμε δικαίωμα (αφού αμέσως αποκτούμε τα δικαιώματα 3ης Ομάδας) για εγκαταστάσεις

 

  • 600 kw για τάση>1kv
  • P>250 kw για τάση<1kv,    άρα απεριόριστη ισχύς

Άρα διαφένεται μια βελτίωση προς τους νέους συναδέλφους(Β'Τάξης) οι οποίοι είχαν δικαίωμα μέχρι 250 kw. Είναι όμως ψευδής η βελτίωση διότι άλλη εποχή το 1971 και άλλη το 2014 (οι ισχείς σε συνήθεις εγκαταστάσεις ήταν πολύ μικρότερες).

  

Για 4ης ομάδας μην "γλείφεστε", 1 έτος σε εγκαταστάσεις παραγωγής >600 kw και >1kv δεν αφορά πολλούς συναδέλφους.

 

Πάντως, σύμφωνα με το άρθρο 18/παρ.3 του Π.Δ.108 οι άδειες ασκήσεως επαγγέλματος Α' τάξης και Β' τάξης των "Υπομηχανικών" εξακολουθούν να ισχύουν για μελέτες και επιβλέψεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι νέος επαγγελματίας και θέλω να ξέρω αν θα μπορώ στην ταμπέλα μου να γράφω ''ΣΧΕΔΙΑ ΔΕΗ" Υπάρχει κάποιος να μου απαντήσει? Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που σφραγίζει σχέδια ΔΕΗ? 

Link to comment
Share on other sites

πλακα εχεις φιλε μου, μπορεις να γραψεις και "Μανικιουρ-πεντικιουρ-αποτριχώσεις", δεν στο απαγορευει κανενας. Το θεμα ειναι ξερεις να τα κανεις ? 

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια LeftLane! 

Εννοείται πως ξέρω! και διαβάζοντας καλύτερα τώρα τη νομοθεσία βλέπω ότι μπορώ, απλά κάθε αρχή και δύσκολη!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αυτο που δεν ειπε κανένας ξεκάθαρα ειναι το οριο ισχύος της αδειας ενος ηλεκτρολογου μηχ Τ.Ε  Β ταξης ,που θα πρεπει να το συμπληρωνουμε σε μια ΥΔΕ τα KW εννοω και αν στην ημερομηνια ληξης της αδειας μας απλα συμπληρωνουμε οτι ειναι απεριοριστη (οσον αφορα την ημερομηνια ληξης)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα,

Θα ήμουν υπόχρεος σε όποιον μπορεί να απαντήσει!

 

Είμαι Μηχανολόγος και έχω μια ΕΕ και μια ατομική. Την ατομική την διατηρώ μέχρι τώρα για να σφραγίζω τα ΠΕΑ και τις ΥΔΕ που χρειάζεται να κάνω κατά καιρους. Ξέρω οτι για το ΠΕΑ αφού έχω εγγραφεί στο μητρώο εταιρειών (ΕΕ) του buildingcert μπορώ να σφραγίζω με τη σφραγίδα της εταιρείας. 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορώ να σφραγίσω ΥΔΕ σαν εταιρεία και να κόψω τη σχετική ΑΠΥ!!! Ξέρει κανείς?

 

Το θέμα είναι φλέγον διότι με το να διατηρώ την ατομική, τα έξοδα για την ασφάλισή μου πάνε εκεί και βγάζω ζημιές χωρίς να κερδίζω τίποτα, αντί για να καταχωρούνται σαν δαπάνη στην ΕΕ και να γλιτώνω απο τη φορολογία αφού δείχνω κέρδη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η ΥΔΕ απαιτεί αριθμό άδειας και στοιχεία εγκαταστατη άρα δεν μπορείς να υπογράφεις σαν εταιρία.

Μπορείς να υπογράφεις ΥΔΕ με τα στοιχεία ως ΜΜ και με τον αριθμό άδειας της Βεβαίωσης Αναγγελίας που έχεις πάρει από την περιφέρεια και να τιμολογήσεις κανονικά από την ΕΕ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η ΥΔΕ απαιτεί αριθμό άδειας και στοιχεία εγκαταστατη άρα δεν μπορείς να υπογράφεις σαν εταιρία.

Μπορείς να υπογράφεις ΥΔΕ με τα στοιχεία ως ΜΜ και με τον αριθμό άδειας της Βεβαίωσης Αναγγελίας που έχεις πάρει από την περιφέρεια και να τιμολογήσεις κανονικά από την ΕΕ.

Σωστός! Αντίο Ατομική...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 10/11/2017 at 1:27 ΠΜ, Νικολαος Μασσιος said:

Η ΥΔΕ απαιτεί αριθμό άδειας και στοιχεία εγκαταστατη άρα δεν μπορείς να υπογράφεις σαν εταιρία.

Μπορείς να υπογράφεις ΥΔΕ με τα στοιχεία ως ΜΜ και με τον αριθμό άδειας της Βεβαίωσης Αναγγελίας που έχεις πάρει από την περιφέρεια και να τιμολογήσεις κανονικά από την ΕΕ.

Τώρα που πλέον δεν βγάζουν βεβαιώσεις αναγγελίας στην Περιφέρεια (βλέπε Αδεια ηλεκτρολόγου - εγκαταστάτη), μπορούμε να κάνουμε ΥΔΕ ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.