Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δικαίωμα υπογραφής ΥΔΕ


antheos

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Είμαι απόφοιτος από το ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας του τμήματος Ηλεκτρολογίας. Εργάζομαι ώς ελεύθερος επαγγελματίας (την ιδιότητα μηχανικός σε εργοτάξια) 7 χρόνια.

Στο ΤΕΕ ειμαι γραμμένος από το 2012 που έπρεπε να έχω για να βγάζω αμοιβές και να μπορώ να συμμετέχω σε μελέτες και έργα των εταιριών που συνεργάζομαι.

Προχθές πήγα στην ΔΕΔΔΗΕ στην Θεσσαλονίκη για να καταθέσω μία ΥΔΕ ενός βιομηχανικού κτιρίου, χωρίς όμως να το έχω θεωρήσει στην ΕΕΤΕΜ (10€) αλλά το θεώρησα στα ΚΕΠ (τσάμπα).

Ενώ δεν υπήρξε πρόβλημα από την υπάλληλο που την παρέλαβε, την ρώτησα ότι δεν είναι θεωρημένο από τον σύνδεσμο μου. Και τότε μου απαντάει αφού στην σφραγίδα σου υπάρχει το μητρώο του ΤΕΕ δεν απαιτείται. 

Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μας πει τι ισχύει και τι όχι?????????

Και κάτι ακόμα, αφού το ΤΕΕ μας αναγνωρίζει πλέον σαν μέλη του, γιατί να πληρώνω την ΕΕΤΕΜ.

 

Ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι αυτο με τις θεωρήσεις ειναι ξεκάθαρα για να μας τα παιρνουν τα σωματεία!! Κ δε φτάνει που μας τα παίρνουν μας τρέχουν κιολας για καθε θεώρηση!μια φορά μου προέκυψε μια υδε στη Μύκονο που ειμουν για δουλεια κ έπρεπε να παω αθηνα να την θεωρισω κ να ξανά γυρναγα!! Ειναι δυνατόν να συμβαίνουν αυτα τα πραγματα ;; 

  • Like 1
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, ilias_tso said:

Ενώ δεν υπήρξε πρόβλημα από την υπάλληλο που την παρέλαβε, την ρώτησα ότι δεν είναι θεωρημένο από τον σύνδεσμο μου. Και τότε μου απαντάει αφού στην σφραγίδα σου υπάρχει το μητρώο του ΤΕΕ δεν απαιτείται. 

Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μας πει τι ισχύει και τι όχι?????????

Το θέμα της θεώρησης των ΥΔΕ ρυθμίζεται από το άρθρο 2 του Ν. 4483/1965 (που τροποποιήθηκε από το άρθρο 3 του Ν.2302/1995). Σύμφωνα με τα προηγούμενα, οι ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΕΣ (πλην των διπλωματούχων μηχανικών), θεωρούν την ΥΔΕ στο οικείο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ (ΠΟΣΕΗ ή ΕΕΤΕΜ). Η θεώρηση αφορά 4 πράγματα: το γνήσιο της υπογραφής, την ειδικότητα, την κατηγορία της άδειας του ηλεκτρολόγου και την χρονική διάρκεια ισχύος της άδειας.

[Προφανώς, η υπάλληλος που παρέλαβε την ΥΔΕ, παρανόησε τη διαφορά μεταξύ εγγραφής στο ΤΕΕ ως εργολήπτη, και την ιδιότητα του διπλωματούχου μηχανικού πολυτεχνείου]

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σαν εγγεγραμμενος στο τεε ,πλεον με σφραγιδα του τεε δωρεαν υπογράφεις τις υδε χωρις πρόβλημα. Δεν χρειάζεται εετεμ εδω και καιρο

  • Like 1
  • Upvote 3
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Από που προκύπτει ότι η ΥΔΕ των ΤΕΙ/ΑΤΕΙ χρειάζεται θεώρηση από σωματείο?

Αν προκύπτει από κάπου, τότε τη σημασία/διαφορά έχει αν είναι κάποιος εγγεγραμμένος στην ΕΕΤΕΜ ή στο ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, maneni said:

Από που προκύπτει ότι η ΥΔΕ των ΤΕΙ/ΑΤΕΙ χρειάζεται θεώρηση από σωματείο?

Αν προκύπτει από κάπου, τότε τη σημασία/διαφορά έχει αν είναι κάποιος εγγεγραμμένος στην ΕΕΤΕΜ ή στο ΤΕΕ?

Ενδιαφέρουσα ερώτηση. Οταν λέμε λανθασμενα σωματειο για τους μηχανικους Τ.Ε εννοούσαμε το 10ρικο για την θεώρηση υπογραφής που δίνανε στην ΕΕΤΕΜ. Πλέον άλλαξαν , πάλι χρειάζεται θεώρηση αλλα απο το ΤΕΕ σαν μέλος του ΔΩΡΕΑΝ .

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δίνετε κόκκινες στον συνάδελφο; Όντως θεωρούνται οι ΥΔΕ δωρεάν από το ΤΕΕ για τα μέλη Μηχανικούς ΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

On 9/6/2019 at 6:56 ΜΜ, Mitsos Ribopaido said:

Ενδιαφέρουσα ερώτηση. Οταν λέμε λανθασμενα σωματειο για τους μηχανικους Τ.Ε εννοούσαμε το 10ρικο για την θεώρηση υπογραφής που δίνανε στην ΕΕΤΕΜ. Πλέον άλλαξαν , πάλι χρειάζεται θεώρηση αλλα απο το ΤΕΕ σαν μέλος του ΔΩΡΕΑΝ .

Πόσο καιρό συμβαίνει αυτο τώρα με τις δωρεαν θεωρήσεις απο το ΤΕΕ??

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, iliasrules said:

Πόσο καιρό συμβαίνει αυτο τώρα με τις δωρεαν θεωρήσεις απο το ΤΕΕ??

Απο μαρτιο που ξεκινησαν οι εγγραφες σαν μελη σε ξεχωριστο μητρωο 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα, είμαι κανένα 2μηνο στο ελέυθερο επάγγελμα και δεν ξέρω καλά τις διαδικασίες. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχω δικαίωμα υπογραφής ΥΔΕ και αν πρέπει για να μπορώ να υπογράψω, να κάνω κάποια διαδικασία εξτρά(κάτι για νομαρχία είδα;) από αυτά που έχω κάνει ήδη που είναι εγγραφή ΤΕΕ και έναρξη επαγγέλματος εφορία. Συγκεκριμένα μου ζητήθηκε μια ΥΔΕ επανελέγχου για ΔΕΔΔΗΕ. Επίσης, εκτός από την υπεύθυνη δήλωση, για επανέλεγχο συνυποβάλλονται άλλα έγγραφα; 

Edited by Μαρία Β.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.