Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαίωμα υπογραφής ΥΔΕ


antheos

Recommended Posts

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΕΕ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ Η ΦΟΡΕΑ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΣΟΥ.ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙΣ ΑΛΛΑ 4 ΕΓΓΡΑΦΑ (ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ ΕΛΕΓΧΟΥ,ΕΚΘΕΣΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ,ΚΑΤΟΨΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟΓΡΑΜΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ).ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗ ΚΑΤΟΧΗ ΣΟΥ ΚΑΠΟΙΟ ΟΡΓΑΝΟ Η ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤIΣ ΠΕΡΝΑΣ ΜΕΤΑ ΣΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ.

ΑΝ Η ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ  ΠΡΙΝ ΤΟ 2004 ΤΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ ΠΟΥ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΚΕΗΕ ΑΛΛΙΩΣ KATA HD).

Έκθεση παράδοσης.pdf Πρωτόκολλο Ελέγχου κατά ΚΕΗΕ.pdf ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ HD.pdf ΝΕΟ ΕΝΤΥΠΟ ΥΔΕ.pdf

Edited by cafu
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Μαρία Β. said:

........... να κάνω κάποια διαδικασία εξτρά(κάτι για νομαρχία είδα;) .............

ενημερώσου από την δ/νση βιομηχανίας της περιφέρειας για τη δήλωση που πρέπει να υποβάλλεις ως εγκαταστάτης (ηλεκτρολόγος, υδρααυλικός κλπ). Πρέπει να πληρώσεις απλά κάποια παράβολα.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/12/2019 at 7:29 ΜΜ, Μαρία Β. said:

Καλησπέρα, είμαι κανένα 2μηνο στο ελέυθερο επάγγελμα και δεν ξέρω καλά τις διαδικασίες. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχω δικαίωμα υπογραφής ΥΔΕ και αν πρέπει για να μπορώ να υπογράψω, να κάνω κάποια διαδικασία εξτρά(κάτι για νομαρχία είδα;) από αυτά που έχω κάνει ήδη που είναι εγγραφή ΤΕΕ και έναρξη επαγγέλματος εφορία. Συγκεκριμένα μου ζητήθηκε μια ΥΔΕ επανελέγχου για ΔΕΔΔΗΕ. Επίσης, εκτός από την υπεύθυνη δήλωση, για επανέλεγχο συνυποβάλλονται άλλα έγγραφα; 

Πρέπει να βγάλεις άδεια εγκαταστάτη από την δ/νση βιομηχανίας της περιοχής σου για να μπορείς να υπογράψεις ΥΔΕ

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Χαίρετε, είμαι διπλωματούχος ηλεκτρονικός μηχανικός και μηχανικός υπολογιστών μέλος του ΤΕΕ και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχω δικαίωμα υπογραφής ΥΔΕ. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, kgr8 said:

Χαίρετε, είμαι διπλωματούχος ηλεκτρονικός μηχανικός και μηχανικός υπολογιστών μέλος του ΤΕΕ και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχω δικαίωμα υπογραφής ΥΔΕ. 

Αν πας παρακολουθήσεις 2 μαθήματα βγαίνεις Ηλεκτρολόγος με τα ΕΔ του πδ99 , τώρα δυστυχώς δεν υπογράφεις ΥΔΕ .Ισχύει ακόμα όπως μ είπε γνωστός που είναι ΥΔ εκεί.

(ΕΝΕ 301) Εισαγωγή στα Συστήματα Ηλεκτρικής Ενέργειας και (ΕΝΕ 401) Ανάλυση Εγκαταστάσεων και Συστημάτων Ηλεκτρικής Ενέργειας.

 

Edited by Mitsos Ribopaido
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, kgr8 said:

Χαίρετε, είμαι διπλωματούχος ηλεκτρονικός μηχανικός και μηχανικός υπολογιστών μέλος του ΤΕΕ και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχω δικαίωμα υπογραφής ΥΔΕ. 

Συνάδελφε πάρε από βδομάδα το τμήμα Επαγγέλματος της Περιφέρειας που ανήκεις και ρώτησε τους.

Αυτοί θα ξέρουν αν από τον τίτλο σου μπορείς να γραφτείς εκεί.

Αν δεν είσαι γραμμένος στο μητρώο τους δεν μπορείς να υπογράψεις ΥΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. @maneni τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι αυτά που αναφέρονται στο ΠΔ99/2018 και συγκεκριμένα στο άρθρο 11:

δ. Εκπόνηση μελετών σε εγκαταστάσεις σε βιομηχανίες και βιοτεχνίες. Εκπόνηση μελετών ηλεκτρολογικών χαμηλής τάσης, ηλεκτρονικών εγκαταστάσεων, εγκαταστάσεων δικτύων και αισθητήρων, οπτικών ινών και συστημάτων αυτόματου ελέγχου σε βιομηχανίες, βιοτεχνίες και πάσης φύσεως εγκαταστάσεις.

ε. Εκπόνηση μελετών σε εγκαταστάσεις δικτύων εξυπηρέτησης κτηρίων, σε ηλεκτρικά δίκτυα και συναφείς εγκαταστάσεις.

στ. Εκπόνηση μελετών σε λοιπές ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις. Ενδεικτικά ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις χαμηλής τάσης, συνεχούς ρεύματος, και ευφυών ηλεκτρικών δικτύων.

Οι ΥΔΕ σε ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις χαμηλής τάσης δεν αναφέρονται;; 

@Mitsos Ribopaido Αν παρακολουθήσεις τα μαθήματα, με καποια διαδικασια , παιρνεις απεριόριστα δικαιώματα υπογραφής Ηλεκτρολόγου, μέσω ΤΕΕ κατόπιν εξετάσεων;  Δεν με ενδιαφέρει να πάρω απεριόριστα δικαιώματα ηλεκτρολόγου και δεν έχω το χρόνο να κάνω κάτι τέτοιο.

@varonos  σε ποια περιφέρεια την αποκεντρωμένη ή την παλιά νομαρχία που λέγαμε;

Edited by kgr8
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.