Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαίωμα υπογραφής ΥΔΕ


antheos

Recommended Posts

@CURE

Υποθέτω ότι είσαι ηλεκτρολόγος μηχανικός και έχεις άδεια εξάσκησης επαγγέλματος.
Θα βάζεις στα σχέδια την σφραγίδα της εταιρείας (με όλα τα στοιχεία) γιατί οι αμοιβές κατατίθενται στην Ο.Ε., δηλαδή είναι έσοδα για το νομικό πρόσωπο με τον ΑΦΜ της.
Επιπλέον, υπογράφεις και σφραγίζεις εσύ (ή άλλος μηχανικός) με τη δική σου σφραγίδα και στοιχεία (χωρίς να μας ενδιαφέρει ο ΑΦΜ), επειδή πρέπει να υπάρχει φυσικό πρόσωπο – μηχανικός που θα φέρει την ευθύνη της μελέτης. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Equalizer. Ναι είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός ΤΕ. Πιο πριν  εκτός της Ο.Ε είχαμε κ τις ατομικες (ατομικά ΑΦΜ) και τα υπέγραφα εγώ κ έκοβα το τιμολόγιο εγω για τα σχέδια μόνο . Τώρα απο οτι κατάλαβα πρέπει να γράφω τα δικά μου στοιχεία σαν μελετητή /εγκαταστατη κ σφραγίδα της εταιρείας

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Νεα εξέλιξη στην διαδικασία εκδοσης ΥΔΕ....

Η λίστα με τους φορείς που πρεπει να "θεωρήσουν" την δήλωση έχει άσχετες, σχετικά με μένα, εγγραφές και δεν μπορείς να προχωρήσεις αν δεν επιλέξεις κατι...

https://www.iefimerida.gr/ellada/govgr-psifiaka-dilosi-egkatastasti-ilektrodotisi

Edited by LeftLane
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας, έχει κάποιος/α ενημερωθεί για τις θεωρήσεις από το ΤΕΕ από τον άλλο μήνα; Από τον άλλο μήνα θα είναι υποχρεωτική η ηλεκτρονική προσκόμιση, αν ξέρει κάποιος αν θα μπορεί να γίνει πλέον από το ΤΕΕ ας μας πει.

 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.