Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δικαίωμα υπογραφής ΥΔΕ


antheos

Recommended Posts

Δεν έπαιξα με τις αγωνίες κανενός. Απλώς απάντησα. Και για να αντιστρέψουμε το ερώτημα αποδείξτε μου γραπτώς και με ΦΕΚ, ΠΔ κλπ πως προκύπτει αυτό το δικαίωμα. Στα υπόλοιπα απαξιώ να απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

...

... Στα υπόλοιπα απαξιώ να απαντήσω.

εγώ προσωπικά το ζήτημα δεν το γνωρίζω καν και για αυτό δεν μπήκα στην ουσία.

 

Βλέποντας όμως άλλους ειδικούς να αναρωτιούνται τόσο έντονα με το απόλυτο «είναι αυτονόητο» δικό σου θεωρώ ότι είναι απαξιώτικο και με τουπέ 10 καρδιναλίων προς τους συνομιλητές σου.

Ειδικά αν προέρχεται αυτό το απαξιωτικο από κάποιον που δηλώνει ότι είναι στην Μοζαμβίκη.

Στην τελική με τις πράξεις του ο καθένας αυτοπροσδιοριζεται.

 

Την καληνύχτα μου στην Μοζαμβίκη λοιπόν και να περνάς καλά εκεί.

Τα υπόλοιπα περιττεύουν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ο Παπα-Mike αναφέρεται στο γνωστό πρόβλημα των πτυχιούχων μηχανικών, αφού το κράτος (παραβαίνοντας τον νόμο του) δεν έχει εκδώσει επαγγελματικά δικαιώματα ένας ηλεκτρολόγος μηχανικός ΤΕ δεν μπορεί να υπογράφει ΥΔΕ. Όταν όμως λάβει την άδεια ηλεκτρολόγου υπομηχανικού Β' τάξης θα μπορεί να υπογράφει ΥΔΕ σαν ηλεκτρολόγος υπομηχανικός με τους περιορισμούς που είχαν οι ηλεκτρολόγοι υπομηχανικοί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συναδελφοι!Εθεσα το ερωτημα γιατι εχω δυο περιπτωσεις εκδοσης πιστοποιητικων για την ΔΕΗ και πραγματικα δεν ξερω αν πρεπει να το αναλαβω ωστε στο τελος να μην βρω και τον μπελα μου ως προς το νομοθετικο πλαισιο.Σιγουρα η μπειρια σας στο χωρο ειναι πολυ μεγαλυτερη απο την δικια μου ως νεος μηχανικος γι'αυτο σεβομαι τις αποψεις-απαντησεις σας πλην ελαχιστων....Ως αδεια ασκησεως επαγγελματος εννοειτε το πτυχιο να φανταστω?

Link to comment
Share on other sites

Είναι η άδεια που παίρνεις απο τη νομαρχία με βάση το πτυχίο σου. Της πλάκας άδεια είναι αλλά σε κάποια βασικά σε καλύπτει...

Link to comment
Share on other sites

ο Παπα-Mike αναφέρεται στο γνωστό πρόβλημα των πτυχιούχων μηχανικών, αφού το κράτος (παραβαίνοντας τον νόμο του) δεν έχει εκδώσει επαγγελματικά δικαιώματα ένας ηλεκτρολόγος μηχανικός ΤΕ δεν μπορεί να υπογράφει ΥΔΕ. Όταν όμως λάβει την άδεια ηλεκτρολόγου υπομηχανικού Β' τάξης θα μπορεί να υπογράφει ΥΔΕ σαν ηλεκτρολόγος υπομηχανικός με τους περιορισμούς που είχαν οι ηλεκτρολόγοι υπομηχανικοί.

 

Είναι η άδεια που παίρνεις απο τη νομαρχία με βάση το πτυχίο σου. Της πλάκας άδεια είναι αλλά σε κάποια βασικά σε καλύπτει...

Εξηγησαν οι φιλοι πιο πανω. Μεχρι καποια ισχυ (που δυστυχως δεν γνωριζω) μπορουν να υπογραψουν

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Είμαι απόφοιτος ΤΕΙ Ηλεκτρολογίας και έχω την άδεια άσκησης επαγγέλματος β τάξης. Μπορώ να ανοίξω μαγαζί με ηλεκτρολογικό υλικό και service και αν ναι τι χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους του συναδέλφους, έχοντας μια εμπειρία στον κλάδο της ηλεκτρολογίας θέλω να ενημερώσω τους ηλεκτρολόγους μηχανικούς Τ.Ε. ότι υπογράφουν κανονικότατα τόσο στις παλιές (λίαν συντόμως) όσο και στις νέες Υ.Δ.Ε μέχρι και Νο6 τριφασική παροχή (135 ΚVA). Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σαν νέος μηχανικός που είμαι (πτυχιο 2009) μπορω να υπογράψω ΥΔΕ απο ότι κατάλαβα. Στην αίτηση που συμπληρώνω στα στοιχεία άδειας εγκαταστάτη ο αριθμός που ζητάει είναι αυτός που αναφέρετε πάνω στην άδεια ασκήσεως επαγγέλματος?? Στην χρονολογία λήξης και στην δυνατότητα άδειας KW τι θέλει??

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μηχανολογος Μηχανικος ΤΕ εχει δικαιωμα να την υπογραψει την ΥΔΕ ? οχι οτι ασχολουμαι αλλα να ξερω τι δικαιωματα εχω..λολ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.