Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπό Έγκριση Πολ. Σχέδιο


kxaxl

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

αντιμετωπίζω για πρώτη φορά την εξής περίπτωση. Σε περιοχή που μέχρι πρόσφατα η οικοδόμηση γινόταν με τους όρους δόμησης που αφορά σε οικισμούς μέχρι 2000 κατοίκων (κλιμακωτός) υπάρχει υπό έγκριση πολεοδομική μελέτη η οποία καθορίζει διαφορετικούς όρους δόμησης.

 

Έκανα αίτηση στην πολεοδομία για χορήγηση όρων δόμησης. Τους έδωσα απόσπασμα του προτεινόμενου πολεοδομικού σχεδίου με σημειωμένο το οικόπεδο που με ενδιαφέρει αλλά δεν μπόρεσαν να με βοηθήσουν.

 

Θέλω να βγάλω άδεια νομιμοποίησης αυθαιρέτου (ή μάλλον να δω αν μπορεί να βγει τέτοια άδεια) και θέλω να ξέρω με ποιους όρους δόμησης θα συγκρίνω το υπάρχων. Είναι οριακό το ζήτημα γι' αυτό καίγομαι.

 

Το ερώτημα είναι το εξής: Η υπό έγκριση πολεοδομική μελέτη είναι δεσμευτική ή όχι όσον αφορά στους όρους δόμησης? Αφού το πολεοδομικό σχέδιο είναι "προτεινόμενο", μπορώ να κάνω τη διαδικασία με τον κλιμακωτό?

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι αφού κάνεις οποιαδήποτε κίνηση για κατάθεση φακέλου ΣΗΜΕΡΑ... θα το κάνεις με τους όρους που ισχύουν ΣΗΜΕΡΑ.....

Ούτως ή άλλως όταν θα βγεί το ΠΔ για την έγκριση της μελέτης θα έχει σίγουρα κάποιες μεταβατικές διατάξεις.

Αυτό που θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου κατά τη τοποθέτηση του κτιρίου και μόνο είναι οι ΡΓ και οι ΟΓ που τυχόν προβλέπονται για το οικόπεδό σου.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το κτίριο (αδεια νομιμοποίησης θέλω να βγάλω). Σύμφωνα με τον 4014/2011 αν ενα κτίριο δεν έχει πολεοδομικές και κτιριοδομικές παραβάσεις μπορεί να ενταχθεί στη ρύθμιση για τα αυθαίρετα πληρώνοντας το παράβολο και αναλαμβάνει τη δέσμευση να εκδώσει οικοδομική άδεια μέσα σε τρια χρόνια.

 

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να δω αν ισχύουν οι προϋποθέσεις για να γίνει αυτό. Το πρόβλημα είναι ότι κόλλησα στο πιο απλό, στους όρους δόμησης... Το καλό είναι ότι ο πελάτης μέσα στην αυθαιρεσία του πρόσεξε να μην υπερβάλλει πολύ οπότε παίζουμε με βάση κάποια λίγα τετραγωνικα υπέρβασης αν υπάρχουν.

 

Το θέμα είναι ότι αν βρισκόμασταν σε κάποια άλλη χρονική περίοδο θα νομιμοποιούσα ότι είναι δυνατόν και θα άφηνα εκτός τα 10 ή 15 τετραγωνικά υπέρβασης τα οποία θα τακτοποιούσα με τον 4014 σήμερα. Επειδή τα χρονικά περιθώρια όμως τώρα είναι στενά και δεν προλαβαίνει να διεκπαιρεωθεί άδεια νομιμοποίησης μέχρι τέλη Νοέμβρη για να εντάξω στη συνέχεια τις υπερβάσεις στον 4014 πρέπει μάλλον να είμαι σίγουρος εξ' αρχής για το πως θα πράξω. Όλο στον 4014 ή όλο άδεια νομιμοποίησης?

 

Αν έχει κάποιος μια τρίτη εναλλακτική θα χαρώ να την ακούσω. Επίσης αν κάποιος ξέρει πως πράττουμε όταν υπάρχει υπό έγκριση πολεοδομική μελέτη θα με βοηθήσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν έχει γίνει ΦΕΚ , γιατί να ειναι οτιδήποτε δεσμευτικό? Η πρόταση μπορεί να αποσυρθεί, να τροποποιηθεί, να επαναυποβληθεί κλπ., δεν μπορεί να σε δεσμεύει με οποιονδήποτε τρόπο.

Καλό θα είναι όμως, όπως σου είπε και ο συνάδελφος GRTOPO να κάνεις έναν συσχετισμό με την πρόταση, να δεις μήπως προκύπτουν ρυμοτομούμενα τμήματα, την θέση των ΡΓ και ΟΓ κλπ. ώστε να εξασφαλίσεις τον πελάτη σου και μελλοντικά. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

 

αντιμετωπίζω για πρώτη φορά την εξής περίπτωση. Σε περιοχή που μέχρι πρόσφατα η οικοδόμηση γινόταν με τους όρους δόμησης που αφορά σε οικισμούς μέχρι 2000 κατοίκων (κλιμακωτός) υπάρχει υπό έγκριση πολεοδομική μελέτη η οποία καθορίζει διαφορετικούς όρους δόμησης.

 

....................

Το ερώτημα είναι το εξής: Η υπό έγκριση πολεοδομική μελέτη είναι δεσμευτική ή όχι όσον αφορά στους όρους δόμησης? Αφού το πολεοδομικό σχέδιο είναι "προτεινόμενο", μπορώ να κάνω τη διαδικασία με τον κλιμακωτό?

 

Πέρα από τις σωστές συμβουλές των συναδέλφων, εγώ θα σταθώ στην πρώτη παρ. του μηνύματός σου, γιατί εκεί, νομίζω ότι, κάτι κρύβεται.

 

Διερωτώμαι πώς είναι γνωστό το κείμενο του πδ της ΠΜ, και επομένως οι ΟΔ που επιβάλλει, πριν από την έγκρισή του. Αυτό είναι ασυνήθιστο. Μήπως συμβαίνει κάτι άλλο; Μήπως αναφέρεσαι σε ΓΠΣ και όχι σε ΠΜ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.