Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ISO 14001:04


vasilisf

Recommended Posts

Έχει ασχοληθεί κάποιος με τον Σύστημα Περιβαλλοντικής Διαχείρισης ISO 14001? Έχω εμπειρία στο 9001 αλλά έχω μια περίπτωση για 14001 και δεν έχω κάτι για να ξεκινήσω. Αν δεν βρω κάτι θα χρειαστεί να φτιάξω τη διαδικασία από την αρχή και φοβάμαι μην παραλείψω κάτι. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

Παρακαλώ συμπληρώστε σωστά το πεδίο "επάγγελμα" στο προφίλ σας.

Ευχαριστώ, miltos

Link to comment
Share on other sites

Σε επίπεδο γενικής διαχείρισης (ανασκοπήσεις διοίκησης, εσωτερικές επιθεωρήσεις, έλεγχος εγγράφων και αρχείων) τα δυο πρότυπα είναι παρόμοια.

 

Όμως στο κυρίως αντικείμενο της περιβαλλοντικής διαχείρισης το ISO 14001 λειτουργεί πολύ διαφορετικά και αν δεν έχεις σχετική εμπειρία ή καθοδήγηση υπάρχει πιθανότητα να παραλείψεις σημαντικά θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Τις γενικές φόρμες θα τις χρησιμοποιήσω όπως και στο 9001. Προς το παρών κάνω καταγραφή και ανάλυση των διαδικασιών και επιπτώσεων όλων των φάσεων της παραγωγικής διαδικασίας, ώστε να συμπεράνω που και πως πρέπει να προτείνω βελτιώσεις. Με τι μορφή θα τα βάλω στο χαρτί σκέφτομαι..(λίστα? πίνακας? κείμενο?)

Link to comment
Share on other sites

Το πρότυπο δεν επιβάλλει κάποιον ειδικό τρόπο. Όμως σχεδόν πάντα οι περιβαλλοντικές πλευρές καταχωρούνται σε πίνακα για ευκολία ανάγνωσης, ταξινόμησης και αξιολόγησης.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγώ ή ένα συνδυασμό όλων αρκεί να μην γίνει περίπλοκο και μη ουσιώδες. Θα έρθω και σε επαφή με τον Οργανισμό που θα αναλάβει την πιστοποίηση μήπως πάρω και κάποιες κατευθύνσεις - tips και από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα, θέλω να ασχοληθώ με το iso 14001:2004 όμως, δεν ξέρω από που να ξεκινήσω και γενικά, έχω μπερδευτεί με το όλο θέμα.

Οι απορίες μου είναι οι εξής για την ώρα:

 

1. Απαιτείται συγκεκριμένο πτυχίο για να ασχοληθεί κάποιος με το συγκεκριμένο πρότυπο?

2. Εάν τελικά ασχοληθώ, θα πρέπει να δηλώσω και κάποιον αντίστοιχο Κ.Α.Δ. στη εφορία???

3. Υπάρχει κάποια φόρμα για την σύνταξη φακέλου?

 

Αυτά για την ώρα, αν μου έρθει και κάτι άλλο θα ρωτήσω. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.