Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

TEE - ηλεκτρονική εφαρμογή υποβολής.


bou

Recommended Posts

Για αυτές τις παραβάσεις αυτές των 500€ / παράβαση στις οδηγίες προς μηχανικούς που βρίσκονται στο φύλλο καταγραφής λέει ότι κάθε παράβαση εννοείται μέχρι 5000€.

Όσες έχουν προϋπολογισμό πέραν των 5000€ ισοδυναμούν με όσες παραβάσεις κάνει ο προϋπολογισμό /5000, δηλαδή προϋπολογισμός 10000€ --->> 2 παραβάσεις, 15000€ --->> 3 παραβάσεις κ.ο.κ.

 

 

Εγώ έχω μία άλλη ερώτηση:

Για όσες παρανομίες μπορεί να εκδωθεί Ο.Α. πληρώνεται το παράβολο και πρέπει μέσα σε τρία χρόνια να εκδωθεί η άδεια.

Αν σε μία περίπτωση πχ. σε εκτός σχεδίου με μέγιστη δόμηση 200μ2 υπάρχει με άδεια 120μ2 κατοικία και υπάρχει μία αυθαίρετη προσθήκη 100μ2, τότε τακτοποιείται το σύνολο της αυθαιρεσίας ή πληρώνουμε παράβολο, τακτοποιούνται τα 20μ2 και τα υπόλοιπα 80 πρέπει να βγει κανονική άδεια μέσα σε τρια χρόνια;

 

πιστευω πως πληρώνεις παράβολο για τα 100μ2, ειδικό πρόστιμο ρυθμισης για τα 20μ2 και οικοδομική άδεια χωρίς κανένα άλλο πρόστιμο για τα 80μ2.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, γιατί εχω παρόμοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑίδες έχουμε ξεφύγει από το θέμα , που είναι το βίντεάκι. Τις ερωτήσεις για τα πρόστιμα να τις κάνουμε στα ανάλογα θέματα για να διαβαστούν από όλους.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑίδες έχουμε ξεφύγει από το θέμα , που είναι το βίντεάκι. Τις ερωτήσεις για τα πρόστιμα να τις κάνουμε στα ανάλογα θέματα για να διαβαστούν από όλους.

 

Έχεις δίκιο, το μεταφέρω στο αναλογο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Που το μετέφερες ρε τσακαλε γιατί έχω κι εγώ μία επισήμανση...

 

πιστευω πως πληρώνεις παράβολο για τα 100μ2, ειδικό πρόστιμο ρυθμισης για τα 20μ2 και οικοδομική άδεια χωρίς κανένα άλλο πρόστιμο για τα 80μ2.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, γιατί εχω παρόμοια περίπτωση.

 

Nαι αλλα στα εκτός σχεδίου πρέπει να είναι ένας όγκος για να βγάλεις άδεια. Τι αδεια θα βγαλεις σε δευτερο κτίσμα μακρυα από το πρώτο νόμιμο ωστε να επωφεληθείς από τα νόμιμια υπολοιπόμενα δομήσιμα μέτρα;

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να ειστε ολοι ετοιμοι σε 62 λεπτα απο ....τωρα ξεκιναμε να στελνουμε δηλωσεις και δε θελω να ακουω σαχλαμαρες οτι περιμενουμε διευκρινησεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να ειστε ολοι ετοιμοι σε 62 λεπτα απο ....τωρα ξεκιναμε να στελνουμε δηλωσεις και δε θελω να ακουω σαχλαμαρες οτι περιμενουμε διευκρινησεις κλπ.

 

ΑΚΥΡΟ... 12:07 και ακόμη τίποτα στο site του ΤΕΕ.. και πάλι αναμένουμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.