Μετάβαση στο περιεχόμενο

TEE - ηλεκτρονική εφαρμογή υποβολής.


Recommended Posts

Mε τις περιπτώσεις κτιρίων που μπορούν να νομιμοποιηθούν και να προχωρήσουν στην έκδοση της Ο.Α. νομιμοποίησης, τι γίνεται στη διαδικασία αυτή? Θα υπολογιστεί πρόστιμο

κανονικά; Η αλήθεια είναι ότι δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμα το αν θα πληρωθούν τα πρόστιμα σύμφωνα με το άρθρο 22, απλά ρωτάω αν υπάρχει κάποια ενημέρωση για το τι συμπληρώνουμε στις περιπτώσεις αυτές. Για να προχωρήσουν οι διαδικασίες για συμβόλαια

αρκεί να πληρωθεί το πρόστιμο και να μπει η δήλωση σε "Προσωρινή Υπαγωγή";

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σίγουρος οτι ισχυει αυτο που λες σε επικοινωνία με την ΔΟΥ μου δωσαν Τιμη προσδιορισμου (κατι σαν Τιμη ζωνης )για το κτισμα περιπου750€ και για την γη με παραπεμψαν στους πινακες των εκτος σχεδιων με Α.Β.Α 1,8 (μιλαω παντα για συγκεκριμενη περιοχη).

Σε site συναδελφου απο την θεσσαλονικη για τα εκτος σχεδιου λεει οτι χρησημοποιουμε τις ΤΙΜΕΣ ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ ΕΛΑΧΙΣΤΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ(ολα υπαρχουν στο http://www.gsis.gr/ANTIKEIMENIKES_AXIES_2007/PERIFEREIES.html)

παντως η κατασταση μου θυμιζει το ¨τρεις λαλουν και δυο χορευουν¨!!!!!! που λενε και στο χωριο μου

 

Δεν είναι τρεις λαλούν και δυο χορεύουν.

Σε αυτό το σημείο ο νόμος είναι ξεκάθαρος.

 

Άρθρο 24, παράγραφος 7.

 

7. Στην περίπτωση που δεν έχει καθοριστεί τιμή ζώνης

σύμφωνα με το σύστημα των αντικειμενικών αξιών του

Υπουργείου Οικονομικών στην περιοχή του ακινήτου,

για τον υπολογισμό της αξίας των κτισμάτων λαμβάνε-

ται υπόψη η ελάχιστη τιμή ζώνης που ισχύει στο δημοτι-

κό διαμέρισμα του αυθαίρετου και εάν δεν έχει καθορι-

στεί σε αυτό, η ελάχιστη τιμή ζώνης που ισχύει στο Δή-

μο και εάν δεν έχει καθοριστεί σε αυτόν, η ελάχιστη τιμή

ζώνης που ισχύει στην περιφερειακή ενότητα, όπου βρί-

σκεται το ακίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Δημοτικες Ενοτητες ειναι Μανωλη..

Οι οποιες περιλαμβανουν Τοπικες Κοινοτητες...

(τα διαφορα συμβουλια αναφερονται οπως ειπες, δεν ξερω γτ...)

Αλλα και παλι Δημοτικα Διαμερισματα ΔΕΝ υπαρχουν..

Link to comment
Share on other sites

Αλλα και παλι Δημοτικα Διαμερισματα ΔΕΝ υπαρχουν..

 

Σωστά, αλλά υπάρχουν ακόμη στο σύστημα των αντικειμενικών αξιών του

Υπουργείου Οικονομικών, γι' αυτό και προφανώς αναφέρεται έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Σε τηλεφωνική επικοινωνία, επιτέλους, με το ΤΕΕ και σε ερώτηση τι γίνεται με αυτά τα οποία μπορούν να βγάλουν άδεια, δηλαδή τι ισχύει για εισφορές σε ΙΚΑ και πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης μου απάντησαν ότι πληρώνεται μόνο το παράβολο και από κει και πέρα η άδεια νομιμοποίησης (δλδ αποτύπωσεις φ/ο και αρχιτεκτονικών).

Καλό θα ήταν να μεταφερθεί και στην αντίστοιχή συζήτηση που νομίζω έχει ανοίξει.

Αν μπορεί και κάποιος άλλος να το επιβεβαιώσει γιατί είναι πολύ σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

@ ssouanis Εχεις απολυτο δικιο μου δεν το ειχα διαβασει και μου διεφυγε, ευχαριστω παντως.

Τελικα η συμβουλη μου προς ολους ειναι να ξαναδιαβασουμε δυο τρεις φορες τον νομο και το εγχειριδιο του ΤΕΕ, βιαζομαστε ολοι και σιγουρα μας διαφευγουν πραγματα

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι καλημέρα..Αρχίσανε τα μπερδέματα με αυτον τον νόμο..Εχω κάποιον που σε ενα στρεμμα εκτος σχεδίου είχε βγάλει άδεια λυόμενου 50τμ,το1974. Αντι λοιπόν να κτίσει αυτό, έκτισε 135τμ κανονική οικοδομή-παράνομα φυσικά.Το ερώτημα είναι,λαμβάνεται υπ'οψη,στα τετραγωνίδια του νόμου,η άδεια αυτή?..ή θα την αγνοήσω τελείως και θα το πάρω όλο σαν τελείως αυθαίρετο,135τμ,χωρίς καμία επι τής ουσίας άδει? Οπότε δεν λαμβάνω τα τετραγωνίδια,5, 7, 8, 9 υπ' όψη.

 

κανένας?...κάποια γνώμη?

 

 

Σε ερώτηση που έκανα όταν πήγα στο ΤΕΕ την προηγούμενη εβδομάδα (γιατί το να σου απαντήσουν στο τηλέφωνο ισοδυναμεί με το να πιάσεις το τζοκερ 3 φορές στη σειρά) μου απάντησαν ότι τα τετραγωνικά της άδειας (στην περίπτωση σου τα πρώτα 50) πάνε ώς παράβαση Πολεοδομικών Διατάξεων (μία παράβαση) και τα υπόλοιπα 85τμ ως υπέρβαση δόμησης (άλλη παράβαση). Αν στο μεταξύ έχεις κάποια άλλη ενημέρωση κοινοποίησε τη γιατί πιστεύω ότι θα υπάρχουν αρκετοί συνάδελφοι με παρόμοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα.

Επειδή αν μείνω και αλλο στην τηλεφωνική αναμονή του ΤΕΕ θα σπάσω το τηλέφωνο, μεταφέρω εδώ το ερώτημά μου:

Προσπαθώ να κάνω οριστική υπαγωγή στο σύστημα του ΤΕΕ αλλά με εμποδίζει το εξής μήνυμα: "ΣΦΑΛΜΑ - Δεν έχει μεταβληθεί το πρόστιμο από την τελευταία υποβολή προσωρινής υπαγωγής. -" Τέλος υπαγωγής και εφ' άπαξ πληρωμή έχουν καταβληθεί εδώ και μέρες και φαίνονται και στο σύστημα. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.