Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

TEE - ηλεκτρονική εφαρμογή υποβολής.


bou

Recommended Posts

πάντως JTB, πάλι δεν θα ταν δίκαιο να πληρώνει μία μεζονέτα 150τ.μ. στη Δροσιά ή στην Εκάλη το ίδιο πρόστιμο με ένα διαμέρισμα αντίστοιχων τ.μ. στα Καμίνια ή στον Κολωνό... θα ήταν παρανοικά άδικο... θέλω να πώ ότι η αξία του προστίμου καλώς νομίζω εξαρτάται από την τιμή ζώνης... θα έπρεπε και στα εκτός σχεδίου να βρεθεί μία φόρμουλα (μέσω εφορίας ίσως) ώστε να μήν τσουβαλιάζονται όλα τα ακίνητα με την ελάχιστη τιμή του Νομού, άλλο παραθαλάσια βίλλα εκτός σχεδίου, άλλο αγροτόσπιτο εκτός σχεδίου...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι έχουμε συνηθίσει... Γιατί το θέμα πάντα είναι η είσπραξη.... Δεν καταλαβαίνω γιατί αντιμετωπίζεις διαφορετικά τον παραβάτη στα Βριλήσια από τον παραβάτη στο Πέραμα... για την ίδια παράβαση;;;

Εχεις υπόψη σου πού φτάνει ένα πρόστιμο αλλαγής χρήσης για 50 τ.μ. χώρο στα Βριλήσια, συγκριτικά με το Πέραμα; Δηλαδή αυτός στα Βριλήσια δεν έχει χάσει τη δουλειά του; Δεν πήρε δάνειο 25 χρόνια για να το φτιάξει; Είναι απλώς πιο εύκολο θύμα.. γιατί είναι πιο ακριβό το ακίνητο...

 

Δηλαδή αν περάσεις το φανάρι με κόκκινο, θα πληρώσεις πρόστιμο ανάλογο της αξίας του αυτοκινήτου;

 

Λοιπόν... τέτοιες λογικές, ισχύουν σε άλλα κράτη... π.χ. στη Νορβηγία αν θυμάμαι καλά, η κλήση για παράβαση ΚΟΚ πληρώνεται ανάλογα με τη φορολογική σου δήλωση... δηλαδή αν είσαι ένας επιχειρηματίας και περάσεις κόκκινο δεν θα πληρώσεις 700 ευρώ αλλά 5% του εισοδήματος σου... Ετσι, για να σε τσούξει... Αλλά δεν σχετίζεται με το αυτοκίνητο που οδηγείς... αλλά τη συνολική οικονομική σου επιφάνεια.

 

Δεν ξέρω αν θα μπορούσε αναλογικά, να ισχύει και εδώ και για τα ακίνητα...

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

από την σελίδα του τεε και συγκεκριμένα εδώ:http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/ayth

κατεβάζοντας το δεύτερο κατά σειρά εγχειρίδιο "προσαρμογές στο σύστημα δηλώσεων και βεβαιώσεων κλπ..." στην 3η κατά σειρά σελίδα του εγγράφου word βλέπω (sic) :

ΠΡΟΣΟΧΗ: Έστω και αν για ένα τμήμα πρόκειται να εκδοθεί άδεια τότε δεν μπορεί να ολοκληρωθεί ολόκληρη η δήλωση. Η ένταξη στην διάταξη ή όχι (δηλαδή τακτοποίηση ή νομιμοποίηση με έκδοση άδειας) είναι προαιρετική.

Νομίζω πως αποσαφηνίζεται ένα ερώτημα που υπήρχε καιρό και μπορούμε επιτέλους να συμβουλεύουμε τον κόσμο να επιλέγει το οικονομικά συμφορότερο....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... τέτοιες λογικές, ισχύουν σε άλλα κράτη... π.χ. στη Νορβηγία αν θυμάμαι καλά, η κλήση για παράβαση ΚΟΚ πληρώνεται ανάλογα με τη φορολογική σου δήλωση... δηλαδή αν είσαι ένας επιχειρηματίας και περάσεις κόκκινο δεν θα πληρώσεις 700 ευρώ αλλά 5% του εισοδήματος σου... Ετσι, για να σε τσούξει... Αλλά δεν σχετίζεται με το αυτοκίνητο που οδηγείς... αλλά τη συνολική οικονομική σου επιφάνεια...

 

Θα σπαμάρω αλλά ταιριάζει. Σουηδός (που ζει Σουηδία) έκανε παράβαση στη Νορβηγία, του επιβλήθηκε πρόστιμο (τσουχτερό) και μετά από καιρό παρέλαβε επιστολή στο σπίτι του, από τις Νορβηγικές Αρχές, όπου τον πληροφορούσαν για μείωση στο μισό του προστίμου. Διότι, λέει, η Σουηδία δεν είναι τόσο πλούσια όσο η Νορβηγία και άρα οι Σουηδοί δεν πρέπει να επιβαρύνονται όσο οι Νορβηγοί!!!

Link to comment
Share on other sites

................ Η ένταξη στην διάταξη ή όχι (δηλαδή τακτοποίηση ή νομιμοποίηση με έκδοση άδειας) είναι προαιρετική..................

 

Είναι προαιρετική όταν έχεις τουλάχιστον ένα τμήμα

που δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί με άδεια αλλά μόνο να τακτοποιηθεί.

 

Τι γίνετε όμως στην περίπτωση που το αυθαίρετο στο σύνολό του

μπορεί να νομιμοποιηθεί με άδεια;

 

Μπορείς τότε να επιλέξεις τακτοποίηση στο σύνολο αντί νομιμοποίησης;

 

Εγώ πιστεύω πως, ερμηνεύοντας το νόμο και τις εγκυκλίου, δεν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Πληρωσε εχτες ο πελατης μου το προστιμο των 500€ (παραβολο) και σημερα δε φαινεται περασμενο στο συστημα.. Εχει τυχει σε καποιον αλλο αυτο το φαινομενο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Πληρωσε εχτες ο πελατης μου το προστιμο των 500€ (παραβολο) και σημερα δε φαινεται περασμενο στο συστημα.. Εχει τυχει σε καποιον αλλο αυτο το φαινομενο?

 

Ποιό αργά σήμερα θα το δεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Πληρωσε εχτες ο πελατης μου το προστιμο των 500€ (παραβολο) και σημερα δε φαινεται περασμενο στο συστημα.. Εχει τυχει σε καποιον αλλο αυτο το φαινομενο?

 

Να σου πω πως μου έχει τύχει να καθυστερήσει και 2 μέρες.....

 

Αλλά μέτα απο 1 μέρα μπορείς να το τσεκάρεις...

Link to comment
Share on other sites

από την σελίδα του τεε και συγκεκριμένα εδώ:http://portal.tee.gr.../TEE/MyTEE/ayth

κατεβάζοντας το δεύτερο κατά σειρά εγχειρίδιο "προσαρμογές στο σύστημα δηλώσεων και βεβαιώσεων κλπ..." στην 3η κατά σειρά σελίδα του εγγράφου word βλέπω (sic) :

ΠΡΟΣΟΧΗ: Έστω και αν για ένα τμήμα πρόκειται να εκδοθεί άδεια τότε δεν μπορεί να ολοκληρωθεί ολόκληρη η δήλωση. Η ένταξη στην διάταξη ή όχι (δηλαδή τακτοποίηση ή νομιμοποίηση με έκδοση άδειας) είναι προαιρετική.

Νομίζω πως αποσαφηνίζεται ένα ερώτημα που υπήρχε καιρό και μπορούμε επιτέλους να συμβουλεύουμε τον κόσμο να επιλέγει το οικονομικά συμφορότερο....

 

Εννοεί μάλλον τμήμα ενός και του αυτού κτιρίου που πρόκειται να εκδοθεί άδεια τότε δεν μπορεί να ολοκληρωθεί ολόκληρη η δήλωση, εφ' όσον το υπόλοιπο κτίριο θα πρέπει να τακτοποιηθεί . Αν όμως έχεις ανεξάρτητο κτίριο, πχ σε άλλη θέση στο οικόπεδο, για το οποίο δεν μπορεί να εκδοθεί άδεια και επομένως θα πάει μόνο για τακτοποίηση στο ίδιο οικόπεδο-ιδιοκτησία, τότε τί γίνεται?

Παραμένει σε εκκρεμότητα και αυτό μέχρι να εκδοθεί η οικ. άδεια και να νομιμοποιηθεί το πρώτο?

Νομίζω ότι σε αυτές τις περιπτώσεις είναι καλύτερα να κάνει κάποιος 2 δηλώσεις για το ίδιο οικόπεδο ενός ιδιοκτήτη και όχι 2 ΦΚ στην ίδια δήλωση για να αποφύγει τα απρόοπτα μλεξίματα.

Εσείς τι λέτε?

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.