Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

TEE - ηλεκτρονική εφαρμογή υποβολής.


bou

Recommended Posts

Προσωπικά το βλέπω δύσκολο να συνεχιστεί, αυτός που σκέφτηκε την πολυήμερη διακοπή μάλλον διεκδικεί νόμπελ ηλιθιότητας... ξαναείδατε κλάδο να κλείνει το "μαγαζί" του για τόσες πολλές μέρες τα 2-3 χρόνια αυτά της κρίσης...?? αλλά βέβαια θα μου πείτε: τί τους νοιάζει αυτούς(τεε) για μάς(ελ.επαγγελματίες) ή άν έχουμε άλλο βιοποριστικό έσοδο πλέον εκτός του 4014, των βεβαιώσεων και των ΠΕΑ...

Το ΤΕΕ, τώρα που είδε ότι χάνει το μπικικίνι, ότι κλείνει η κάνουλα, ότι αρκετοί απο αυτούς τους καρεκλοκένταυρους θα πάνε σπίτια τους ή θα αναγκαστούν να βγούν "έξω" και να εργαστούν... αποφάσισε να ξύπνησει από τον λήθαργο 2ετίας...

Μην μα πούν μόνο ότι το ΤΕΕ δεν είχε καταλάβει τί ερχόταν γιατί θα σκάσουμε στα γέλια... η μόνη αντίδρασή τους ήταν κάτι γλυκανάλατες ανακοινώσεις, ενώ την ίδια ώρα υπέγραφαν και συνυπέγραφαν όλες τις κανονιστικές εγκυκλίους των νόμων εκτρωμάτων που μας στέλνουν στα τάρταρα... για τόσο ηλίθιους μας περνάνε???

Και έρχονται τώρα ώς "Τσε Γκεβάρες" να κάνουν "λέει" κινητοποιήσεις... μάλλον να μας ισοπεδώσουν μία ώρα αρχύτερα θέλουν (όχι ότι θα την γλιτώναμε βέβαια αν άφηναν ανοικτα τα συστήματα...), θέλω να πώ ότι, όλα αυτά που υποτίθεται ότι το ΤΕΕ απαιτεί να μήν εφαρμοστούν, δυστυχώς είναι αποφάσεις πλέον ειλημμένες, κοινοποιημένες και συνυπογραφόμενες και από το ίδιο το ΤΕΕ...

Edited by kontegr
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Τον σεβασμό τον εμπνέεις και δεν τον επιβάλλεις.

Προπαντός άμα προσπαθήσεις να τον επιβάλλεις με αστείες ενέργειες, γίνεσαι ακόμα γελοιότερος.

 

Το ΤΕΕ θα μπορούσε πολύ απλά, όλα αυτά τα χρόνια να έχει εδραιωθεί ως ένας επιστημονικός φορέας όπου θα επέμβαινε και θα διόρθωνε όλα τα κακώς κείμενα που δυσκολεύουν τον πολίτη.

Θα έπρεπε να είναι σύμβουλος του κράτους, χωρίς εκπτώσεις από τους κανόνες της τέχνης και της επιστήμης.

Με απλά λόγια... Θεσμικός παράγοντας. Με όλη τη σημασία της λέξεως.

 

Αντί αυτού, επελέγη η λύση των "δικών μας παιδιών".

Αντί να μαζεύονται στις επιτροπές οι άριστοι κάθε ειδικότητας, μαζεύονταν οι αρεστοί.

Αντί να τραβάει το αυτί για τους δρόμους που ανοίγουν, για τα κτίρια που στάζουν, για την σπατάλη των ΑΠΕ κτλ, αποφασίσαμε να πλεύσουμε παρέα.

Δόθηκαν ανταλλάγματα του επιπέδου "φορολόγηση με συντελεστές" και όλοι μείναμε ευχαριστημένοι.

Επιτροπές επί επιτροπών, όλες αμειβόμενες, και ουσία καμία.

 

Τώρα λοιπόν ήρθε η ώρα να κοπεί το 2% από την αμοιβή κάθε μηχανικού στα πλαίσια της τόνωσης του ανταγωνισμού. Δλδ αυτός που θέλει να επενδύσει 600k για να κάνει μία οικοδομή και να πουλήσει, θα κωλώσει στα 400€ που θα πάρει ο μηχανικός για να τα αποδώσει στο επιμελητήριο του.

 

Δεν είμαι αντίθετος να πληρώνουμε το επιμελητήριο μας ανάλογα με τον κύκλο εργασίας μας.

Φυσικά στα πλαίσια της ανταποδοτικότητας.

Δίνω για να πάρω.

Δίνω εγώ που έχω λίγη δουλειά, για να χαρεί παροχές και αυτός που δεν έχει.

π.χ. η αγορά των EC (ας ξεχάσουμε τα άλλα προβλήματα που υπάρχουν, ένα παράδειγμα είναι), επιδότηση για αγορά λογισμικού με απευθείας συμφωνίες με τις εταιρείες και χίλια δύο άλλα.

 

Μη έχοντας κάτι άλλο να κάνει το ΤΕΕ, μη μπορώντας δλδ να κάνει κάτι άλλο γιατί δε του δίνει κανείς σημασία, κλείνει το σύστημα αμοιβών, αυθαιρέτων κτλ... ΚΑΙ?

Το θέμα είναι ποιανού το αυτί θα ιδρώσει;

Δλδ τι θα καταφέρεις ρε παιδί μου με την ενέργεια αυτή; Ποιον θα ενοχλήσεις;

Στην ουσία κανέναν. Ούτε εμάς. Το πολύ πολύ θα μας πρήξουν λίγο στα τηλέφωνα κανένας ανυπόμονος πελάτης.

Edited by ssouanis
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Ή το πολύ πολύ το ΥΠΕΚΑ να παρακάμψει το σύστημα για κάποιες περιπτώσεις....όπως έκαναν και για τα ΠΕΑ και τον κωδικό αμοιβής....... π.χ. βεβαίωση νομιμότητας (στις περιπτώσεις που δεν χρειάζεται τακτοποίηση), όπως αρχικά δίνονταν οι βεβαιώσεις ΠΡΙΝ τη λειτουργία του συστήματος, με την υποχρέωση να καταχωρηθούν αναδρομικά όταν λειτουργήσει....

 

Έτσι κι αλλιώς... από τις τακτοποιήσεις με αυτά που "διαρρέουν" περί μείωσης των προστίμων κ.λ.π....... ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να εισπράξουν....

 

Αφού το ΤΕΕ δεν αντέδρασε έγκαιρα ΠΡΙΝ φτάσουμε εδώ..... δεν είναι δύσκολο να παρακαμφθεί από αυτούς που κρατάνε και το καρπούζι και το μαχαίρι.....

 

+1 από μένα kontegr και ssouanis

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

+1 στα παραπάνω και από μένα.

 

Επίσης να πω ότι με την αδράνειά του και την πλαδαρότητά του τόσα χρόνια το ΤΕΕ έχει γίνει τελικά αδιάφορο και αχρειάστο - άχρηστο τελικά - για την πολιτεία και τον κόσμο (να τολμήσω να πω και για τους μηχανικούς?).

 

Έτσι όταν αντιδρά πια με απεργίες ή όποια άλλη κινητοποίηση (βλ. κατέβασμα συστήματος 4014 και αμοιβών) οι μόνοι που την πληρώνουν τελικά είναι οι ίδιοι οι μηχανικοί.

 

Όταν απεργούν φαρμακοποιοί, γιατροί, δικηγόροι ή δάσκαλοι γίνεται αναμπουμπούλα, ενώ όταν απεργούμε εμείς ζήτημα να το παίρνει χαμπάρι κανείς.

 

Οι κινητοποιήσεις του ΤΕΕ μου θυμίζουν το ρητό "θύμωσε ο καλόγερος και έκοψε τα αρ***ια του" (το είχα γράψει και σε προηγούμενη φάση αυτό και έπεσαν βροχή οι αρνητικές αξιολογήσεις).

 

Βέβαια να μην ξεχνάμε ότι και εμείς οι ίδιοι έχουμε ευθύνη για την κατάντια του ΤΕΕ... Συνάδελφοι το διοικούν και όχι εξωγήινα όντα!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βολεμένοι συνάδελφοι που δεν έχουν καμία σχέση με τον κλάδο και το αντικείμενο πια!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στη Θεσσαλονικη ειπωθηκε όπως μου ειπαν συναδελφοι οτι το ΤΕΕ πήρε χθες καποιες αποφασεις που επικυρωνουν τα μετρα και μιλούσαν για προδοσία καθαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.