Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

TEE - ηλεκτρονική εφαρμογή υποβολής.


bou

Recommended Posts

Εφόσον βάζουμε στα πρόσθετα στοιχεία, τον Α/Α από το σύστημα των αμοιβών που έχουμε δηλώσει τις συνολικές αμοιβές όλων των μηχανικών, πιστεύω πως και εδώ θα δηλώσουμε το σύνολο των αμοιβών πάλι.

 

Δεδομένα:

 

Είμαι αρχιτέκτονας και κάνω μόνο τις δηλώσεις του 4014 και τις αποτυπώσεις. Τα τοπογραφικά είτε μου τα φέρνουν οι ιδιοκτήτες από άλλον συνάδερφο έτοιμα, είτε μου τα "φέρνουν" από δικό μου συνεργάτη, πάλι έτοιμα.

 

Στους μηχανικούς βάζω και τον εκάστοτε μηχανικό που έκανε το τοπογραφικό.

 

Στην συμφωνηθείσα αμοιβή, αναφέρω μόνο την προσωπική μου αμοιβή.

 

Στο σύστημα των αμοιβών, εφόσον το τοπογραφικό είναι "άσχετο" με εμένα και προέρχεται από ανεξάρτητη συνεργασία μεταξύ συναδέρφου και ιδιοκτήτη, επίσης αναφέρω μόνο τις δικές μου εργασίες.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ:

Για το τελευταίο υπάρχει πρόβλημα?

Δηλαδή εγώ πρέπει να ψάχνω κάθε φορά εάν ο μηχανικός που έκανε το τοπογραφικό το έχει περάσει από το σύστημα αμοιβών του???

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, έψαξα τον ν4014 και δεν αναφέρει πουθενά για κατάθεση αποδεικτικών στοιχείων για ΦΕΜ, αμοιβές και κρατήσεις.

Στο σύστημα του ΤΕΕ λέει πως όλα αυτά τα ζητάνε με βάση την παράγραφο 2.γ του άρθρου 24 η οποία όμως γράφει μόνο για το παράβολο.

Βγήκε κάποιο άλλο έγγραφο που τα περιλαμβάνει τροποποιώντας την παράγραφο 2.γ του άρθρου 24;

Γιατί τα γράφω αυτά; Γιατί τα έχω πάρει άσχημα με το καθεστώς "Κάνω ότι με καπνίσει". Ζητάνε ΔΚ σε μη οικοδομήσιμο ας πούμε....

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει λάθος σε μια δήλωση στα τετραγωνικά... Ετσι μου βγαίνει παράβολο 2000 ευρώ ενώ θα πρέπει να βγει 1000 ευρώ...

Επίσης λόγω παλαιότητας το πρόστιμο είναι μόλις 930 ευρώ...

 

Είμαι σε προσωρινή υπαγωγή αρχική υποβολή , δηλαδή πρέπει να πληρώσω το παράβολο...

Το θέμα είναι ότι θέλω να κάνω αίτηση για να γυρίσει πίσω η δήλωση και να διορθωθεί το παράβολο αλλά δεν το δέχεται...

 

Δηλαδή, τί πρέπει να γίνει;;; Να πληρωθούν 1000 ευρώ παραπάνω και να τα ζητάμε πίσω;;; Αν είναι δυνατόν!

 

Τί δεν βλέπω σωστά;;;

Το μήνυμα είναι ότι δεν υπάρχει κάποια αίτηση για τη δήλωση αυτή, ή είναι σε εκκρεμότητα μια αίτηση...

Ποτέ και για κανένα λόγο δεν έχω κάνει ξανά αίτηση, η πρώτη μου θα ήταν...

 

 

 

Η απάντηση... βρίσκεται στο manual...

Δεν απαιτείται ενημέρωση του ΤΕΕ για ακύρωση δήλωσης σε «αρχική

υποβολή» της οποίας δεν έχει πληρωθεί το παράβολο, καθώς δεν συνιστά

έγκυρη δήλωση.

Οπότε την αγνοούμε και κάνουμε νέα....(!!!)

 

Δεν τη σβήνω τη δημοσίευση μήπως χρησιμεύσει... Αν θέλουν οι mods τη σβήνουν... no problem...

Edited by Manolis gon
διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

με δεδομένο ότι

1."αν δεν πληρώσεις το παράβολο δεν μπορείς να κάνεις αλλαγές" και

2.ότι το πρόστιμο είναι 930

 

να ζητήσεις με "αίτηση" (αν δεν το γνωρίζεις το κουμπί ρώτα)

Σχετικά με την αίτηση:

με το + "δημιουργείς αίτηση" και στο παράθυρο που σου ανοίγει προσθέτεις το κείμενο

Επομένως εκεί εσύ γράψε το λόγο που ζητάς την "παρέμβαση των διαχειριστών του συστήματος ΤΕΕ" και βάλε και τα τ.μ που έκανες λάθος

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δες παραπάνω την απάντηση... Ολες οι αιτήσεις αφορούν σε δηλώσεις μετά τη πληρωμή του παραβόλου... Δεν μπορείς να κάνεις αίτηση πριν από αυτό...

Απλώς ξανακάνεις νέα δήλωση από την αρχή και αγνοεις αυτή που έκανες...

 

Δεν θα καταλάβω ποτέ τη λογική της πλατφόρμας του ΤΕΕ... Εκτός κάθε συνηθισμένης πρακτικής...

Link to comment
Share on other sites

Χμ, μόλις δοκίμασα να βάλω ημερομηνία αυτοψίας 31/12/2012 σε μια νέα δήλωση και το δέχτηκε κανονικά.

Εάν λοιπόν την πάω σε οριστική υπαγωγή σήμερα, θα έχω μια βεβαίωση που λήγει 31/2/2013.

Η οποία θα μπορούσε κάλλιστα να λήγει και στις 31/2/2014.

 

Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό το "ελάττωμα"? Η' μήπως χτυπάει κάνα error κατά την οριστική υπαγωγή?

Link to comment
Share on other sites

Η ημερομηνία αυτοψίας αλλάζει όποτε θέλεις.

Πάντα βάζεις την "τελευταία" αυτοψία που κάνεις στο ακίνητο.

Η βεβαίωση που εκδίδεται στη συνέχεια αναφέρει την ημερομηνία αυτοψίας κι έχει ισχύ 2 μήνες από την έκδοσή της.

Στη συνέχεια θα δοεθεί στον συμβολαιογράφο.

 

Φαντάσου λοιπόν στις π.χ. 15.12.2012 ο συμβολαιογράφος να πάρει μια βεβαίωση στα χέρια του που να λέει ".....την 15.12.2014 έκανα αυτοψία κ.λπ."!!!! Δηλαδή, ύστερα από 2 χρόνια.....

Και φαντάσου λέει ο συμβολαιογράφος να είναι και "επαγγελματίας" τι θα μπορούσε να σου κάνει;;;;;;

Από την άλλη σκέψου πως ο ιδιοκτήτης του ακινήτου θα μπορούσε π.χ. μέχρι και 2 ορόφους να σηκώσει σε αυτό το χρονικό διάστημα....

 

Προτροπή: Μην ..."παίζετε" με τις ημερομηνίες αυτοψίας!!!!!

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.