Μετάβαση στο περιεχόμενο

TEE - ηλεκτρονική εφαρμογή υποβολής.


Recommended Posts

@cadman65: Κάποιο θέμα υπάρχει με το σύστημα αμοιβών, για΄τι κι εγώ προσπαθώ αλλά δεν...

 

Τα ίδια κι εγώ. Βρίσκονται τώρα (οι αμοιβές) σε καθεστώς ελεύθερης πολιορκίας!

Link to comment
Share on other sites

όταν πάρουν χαμπάρι οι ιδιοκτήτες ότι απελευθερώθηκαν οι αμοιβές ΚΑΙ για τις οικοδομικές άδειες να δείτε πως θα τρέχουν να βγάζουν άδειες για να γλιτώσουν το πρόστιμο.

(το μόνο που με προβληματίζει είναι αν πληρώνουν ΙΚΑ)

Απο σημειώσεις κ.Λεμπέση

ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ή εξαίρεση ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ: Όταν η αυθαίρετη κατασκευή μπορεί να νομιμοποιηθεί είτε με τις ισχύουσες διατάξεις είτε με εκείνες που ίσχυαν όταν κατασκευάσθηκε, καταβάλλεται μόνο το παράβολο και εκδίδεται άδεια νομιμοποίησης εντός 3 ετών σύμφωνα με το άρθρο 26 παρ.2 του νόμου και δεν οφείλεται άλλο πρόστιμο ούτε ασφαλιστικές εισφορές αναδρομικά (άρθρο 24 παρ.22) (Γ΄8-)

Επίσης μπορεί να υπαχθεί μία αυθαίρετη κατασκευή καταβάλλοντας συνολικά το παράβολο που της αντιστοιχεί, και κάθε τμήμα της μπορεί να υπαχθεί στην αντίστοιχη διάταξη που το καλύπτει, δηλαδή για το τμήμα της που είναι σύμφωνο με τις διατάξεις θα εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης (Γ΄5)Στην περίπτωση που δεν πληρώνεται πρόστιμο, αλλά μόνο το παράβολο, το πιθανότερο είναι ότι πρέπει να πληρωθεί το ΙΚΑ για τα τμήματα που νομιμοποιούνται, εκτός αν έχει πληρωθεί οπότε συμψηφίζεται. - πρέπει να απαντηθεί

Link to comment
Share on other sites

Απο σημειώσεις κ.Λεμπέση

ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ή εξαίρεση ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ: Όταν η αυθαίρετη κατασκευή μπορεί να νομιμοποιηθεί είτε με τις ισχύουσες διατάξεις είτε με εκείνες που ίσχυαν όταν κατασκευάσθηκε, καταβάλλεται μόνο το παράβολο και εκδίδεται άδεια νομιμοποίησης εντός 3 ετών σύμφωνα με το άρθρο 26 παρ.2 του νόμου και δεν οφείλεται άλλο πρόστιμο ούτε ασφαλιστικές εισφορές αναδρομικά (άρθρο 24 παρ.22) (Γ΄ 8-)

Επίσης μπορεί να υπαχθεί μία αυθαίρετη κατασκευή καταβάλλοντας συνολικά το παράβολο που της αντιστοιχεί, και κάθε τμήμα της μπορεί να υπαχθεί στην αντίστοιχη διάταξη που το καλύπτει, δηλαδή για το τμήμα της που είναι σύμφωνο με τις διατάξεις θα εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης (Γ΄5)Στην περίπτωση που δεν πληρώνεται πρόστιμο, αλλά μόνο το παράβολο, το πιθανότερο είναι ότι πρέπει να πληρωθεί το ΙΚΑ για τα τμήματα που νομιμοποιούνται, εκτός αν έχει πληρωθεί οπότε συμψηφίζεται. - πρέπει να απαντηθεί

 

Αυτά που λέει η κ Λεμπέση είναι αυτά που προβλέπονται από τον Ν-4014 και τα άρθρα που τα αναφέρει. Αλλά το ΙΚΑ μετά έβγαλε μια εγκύκλιο, την Ε-43, που αναιρεί αυτόν τον νόμο ερμηνεύοντας αυθαίρετα την λέξη ''επέρχονται''...

Link to comment
Share on other sites

Συμπερασματικά δηλαδή πάλι δεν ξέρουμε!!!Πάλι πρέπει να απαντήσουμε στον πελάτη ότι περιμένουμε διευκρινίσεις...που δεν θα έρθουν ποτέ και παλι δουλειά δεν θα κάνουμε τελικά!!Τι ωραία που περνάμε σε αυτή την υπέροχη χώρα!!

Link to comment
Share on other sites

Συμπερασματικά δηλαδή πάλι δεν ξέρουμε!!!Πάλι πρέπει να απαντήσουμε στον πελάτη ότι περιμένουμε διευκρινίσεις...που δεν θα έρθουν ποτέ και παλι δουλειά δεν θα κάνουμε τελικά!!Τι ωραία που περνάμε σε αυτή την υπέροχη χώρα!!

 

Το λάθος σου το έκανες τότε, τώρα τι να σου κάνω. Φακίρης έπρεπε να σπουδάσεις να δεις 'κονόμες! :shock:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ΕΛΑ!!! Δεν θέλω ηττοπάθειες και γκρίνιες!!! Αντε και τελείωσες! Αντε και τα έστειλες όλα! Τί θα κάνεις μετά;;; Γιατί οικοδομές... δεν θα κάνεις!

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Για την διαφορετική διαμερισματωση θα περιμένουμε το ηλεκτρονικό σύστημα να προσαρμοστεί? Καλό Πάσχα ή μάλλον καλό καλοκαίρι..

 

Γιατί να περιμένω να αλλάξει το σύστημα; Γιατί να αλλάξει;;; Αφού ο νόμος λέει ότι είναι κατηγορία 13 τότε ο μόνος λόγος να αναφέρεται κάπου ως ξεχωριστή παράβαση, είναι στη τεχνική έκθεση... όπως και όλες οι άλλες αντίστοιχες!

Εγώ πάντως σήμερα έστειλα μια τέτοια δήλωση, αναφέρω 2 παραβάσεις κατ.13 - έναν εξώστη λίγο πιο μεγάλο και ένα 500άρι για τη διαμερισμάτωση

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΑ!!! Δεν θέλω ηττοπάθειες και γκρίνιες!!! Αντε και τελείωσες! Αντε και τα έστειλες όλα! Τί θα κάνεις μετά;;; Γιατί οικοδομές... δεν θα κάνεις!

 

Τι να τις κάνω τις οικοδομές πλέον, εγώ βρήκα την άκρη. Θα πουλήσω τον εξοπλισμό που έχω και θα αγοράσω ένα χαλάκι, μια φλογέρα, ένα φιδάκι κόμπρα, και ένα πανέρι με αυτοκλειόμενο κάλυμα, μην φάει και κανένα το φίδι και βρώ τον μπελά μου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τι να τις κάνω τις οικοδομές πλέον, εγώ βρήκα την άκρη. Θα πουλήσω τον εξοπλισμό που έχω και θα αγοράσω ένα χαλάκι, μια φλογέρα, ένα φιδάκι κόμπρα, και ένα πανέρι με αυτοκλειόμενο κάλυμα, μην φάει και κανένα το φίδι και βρώ τον μπελά μου.

Να ερθω και εγώ να κάνω την αρκούδα ή να κάθομαι πάνω σε καρφια...??

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.