Μετάβαση στο περιεχόμενο

TEE - ηλεκτρονική εφαρμογή υποβολής.


Recommended Posts

Να σου πω πως μου έχει τύχει να καθυστερήσει και 2 μέρες.....

 

Αλλά μέτα απο 1 μέρα μπορείς να το τσεκάρεις...

 

Πελάτης πλήρωσε Δευτέρα πρωί-πρωί και εγώ το είδα σήμερα, 2 μέρες μετά οπότε μάλλον στις 48 ώρες έχει πάει για κάποιο λόγο...

Link to comment
Share on other sites

Είναι προαιρετική όταν έχεις τουλάχιστον ένα τμήμα που δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί με άδεια αλλά μόνο να τακτοποιηθεί. Τι γίνετε όμως στην περίπτωση που το αυθαίρετο στο σύνολό του μπορεί να νομιμοποιηθεί με άδεια; Μπορείς τότε να επιλέξεις τακτοποίηση στο σύνολο αντί νομιμοποίησης; Εγώ πιστεύω πως, ερμηνεύοντας το νόμο και τις εγκυκλίου, δεν μπορείς.

 

Ο νόμος είναι σαφής. Αν και εφόσον τότε.

Η εγκύκλιος ήταν πάλι σαφής. Στο σώμα επεξηγεί πως οι Συντελεστές προσαύξησης υπολογίζονται χωρίς τα προς νομιμοποίηση τμήματα. Και στο παράδειγμα 1 έμπλεξε τα μπούτια του ο συντάκτης....

Αλλά.

Τον νόμο οφείλουν να τον σεβαστούν όλοι οι πολίτες.

Τις εγκυκλίους οφείλουν να εκτελούν αυτοί προς τους οποίους απευθύνεται. Δηλαδή "Τους Αποδέκτες Πολεοδομικών Εγκυκλίων"

Ποιο είναι αυτοί; Αν δεν κάνω λάθος είναι τα κατά τόπους πολεοδομικά γραφεία και γενικά όποια Δ.Υπηρεσία εφαρμόζει ή ελέγχει πολεοδομικές διατάξεις και ταυτόχρονα ανήκει στο ΥΠΕΚΑ (το τελευταίο όχι με σιγουριά). Εμείς όμως, μέχρι στιγμής, δεν είμαστε κάτι τέτοιο.

Ο υπάλληλος τώρα, αν δεν εφαρμόσει εγκύκλιο θα έχει τις νόμιμες κυρώσεις που προκύπτουν από το δημοσιουπαλληλικό δίκαιο (αν το λέω καλά). Άλλες κυρώσεις μπορεί να έχει μόνο με έγκληση.

Άρα ο ΔΥ για να μην έχει προβλήματα με την υπηρεσία του, θα τις εφαρμόσει.

Αν όμως κάποιος πολίτης προβεί σε καταγγελία, διότι η εγκύκλιος, συγκεκριμένα το παράδειγμα 1, είναι αντίθετη προς το νόμο, τότε θα δημιουργηθεί πρόβλημα....

Και τότε δύο περιπτώσεις υπάρχουν. Ή θα αναιρέσει την εγκύκλιο το ΥΠΕΚΑ ή θα νομοθετήσει με νόμο.

Ποιο πιθανό βρίσκω να αναιρέσει την εγκύκλιο...

 

υ.γ. συγνώμη για το ότι μπορεί να έχω χρησιμοποιήσει λάθος νομικούς όρους, αλλά δεν είμαι νομικός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξέρω άν έχετε παρατηρήσει ότι το σύστημα των αυθαιρέτων του ΤΕΕ είναι εκτός λειτουργίας εδώ και λίγες ώρες... μήπως γνωρίζετε τί συμβαίνει??

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

προσπαθώ να εκδώσω απο το ηλεκτρονικό σύστημα μια βεβαίωση οτι

"....δεν υφίσταται αυθαίρετη χρηση που να επηρεάζει το ύψος, τη δόμηση ή την κάλυψη του μεταβιβαζόμενου ακινήτου (κατά την παρ.1 του άρθρου 23 του Ν.1577/1985, ως έχει τροποποιηθεί και ισχύει. Οικοδομική άδεια, νομιμοποιήσεις κτλ)"

 

αλλά, στο σύστημα δε μου βγάζει τέτοια επιλογή. ξερει κανείς αν κάνω κάτι λάθος;

 

ευχαριστω..

  • 0

Link to comment
Share on other sites

ακόμα το έντυπο pdf που βγάζει το σύστημα έχει 34 δόσεις (με ημερομηνίες 2011 !!! ) και δεν υπάρχει τρόπος να βάλεις τη διαφορετική διαμερισματοποίηση

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την διαμερισμάτωση την έβαλα σαν 1 λοιπή παράβαση και στην τεχνική έκθεση έγραψα τι ακριβώς είναι.

Πιστεύεις πως θα κάνουν ειδική κατηγορία;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την διαμερισμάτωση την έβαλα σαν 1 λοιπή παράβαση και στην τεχνική έκθεση έγραψα τι ακριβώς είναι.

Πιστεύεις πως θα κάνουν ειδική κατηγορία;

 

 

Faethon απ το ΥPEKA σήμερα που ρώτησα περιμένουν την συμμόρφωση του συστήματος με την προσθήκη της διαμερισμάτωσης. Διαφορετικά την περνάς ως λοιπή παράβαση και το αναφέρεις στην Τεχνική σου Έκθεση, όπως σωστά έπραξες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.