Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αποδεκτή διαφορά εμβαδού μεταξύ τίτλου - τοπογραφικού ως 2%


GRTOPO

Recommended Posts

 nbr  σωστα,

όπως ειπες,

"Ποτέ μέχρι τώρα δεν αξιώθηκε σε διανομή Υ.Γ. χρησικτησία"  [επι  τμηματος  του κληρου...]

 

Αλλα,  να συμπληρωσουμε

 

δλδ.  μεχρι τον ν 4061/12, που καταργησε τις απαγορευσεις κατατμησης κληρων...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 266
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τα 300 που υπολειπονται "βρισκονται  εντος " του γειτονικου  γηπεδου το οποιο εχει περιτοιχισει/περιφραξει  χτισει και μαλιστα κατα μια διασταση/επιφανεια , τμημα  κτιριου  του ομορου βρισκεται  στο δικο μας  

και αν τα 300 τα παρω απο το αλλο ομορο το οποιο ανηκει εν μερει και στον εδω ιδιοκτητη τοτε το απομειωνω και  υπεισερχεται στο εν λογω προβληματικο γηπεδο  αυθαιρετη κατασκευη 

 

και αποτι καταλαβα  η αδεια βγηκε ως εξης: τοπογραφικο απο διανομη μην χαλασει και η "σουπα"  ,διαγραμμα καλυψης κατα τα οριζομενα του ΓΟΚ/ΠΔ.181/85  και αντε αδεια 

 Στην πραξη ......

με την πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω σκαριφηματα .

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί από την μία πλευρά να χάνεις 500 και να κλέβεις από την άλλη 200... Μόνο με έλεγχο όλης της πλάκας θα βγάλεις άκρη.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα ήθελα να μάθω πως τα βρήκες (?)  και που τα βρήκες τα 300τμ ? Για οικισμό είναι πολύ μεγάλη έκταση. Σε πολλές περιπτώσεις είναι ένα καλό άρτιο οικόπεδο! Δηλαδή ο δικός σου έβλεπε να κτίζουν στο οικόπεδό του και δεν κατάλαβε και δεν είπε τίποτα και μάλιστα 10 χρόνια πίσω(??). Αυτό στα χωριά δεν πολυ-συμβαίνει! Πια πολεοδομία είναι εκεί κοντά? Ή θα αποτυπώσεις (με τις τιμές της Τ.Υ και όχι GPS Και τέτοια) το δικό σου και τα όμορα ή όλο το οικ. τετράγωνο με τις απέναντι φάτσες, αν δεν βρεις εξάρτηση και μέσα θα βάλεις-εφαρμόσεις όλα τα οικόπεδα του. Μάλλον ο Δημήτρης θα σου πει τα νομικά. Για τις τράμπες με τα διπλανά εγώ δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

πρωτα πρωτα,

μιλαμε για εκτος σχεδιου...

αν εγω υποψιασθω οτι το "αλλο" δεν ειχε το καταλληλο εμβαδον/προσωπο/διαστασεις

και ανηκε κατα ενα ποσοστο στον ιδιοκτητη του πρωτου

 

ισως  λέεεεω  "ισως"

εχτισαν το πρωτο...   μετα εκοψαν ενα τμημα απο αυτο και το φορτωσαν στο β για να αρτιοποιηθει

 

ή απλα ειναι ντιπ τσαπατσουληδες

χα

 

παιδες παμε για αλλα :smile:

Link to comment
Share on other sites

Eχω προβλημα με το σκανερ και δεν μπορω να ανεβασω σκαριφημα 

παντως για να προχωρησει η κατασταση ,επειδη θελουμε τοπογραφικο   <<μονο>> για το αγρ αναπτυξης μπορω να παρακαμψω  καπως τον σκοπελο της δηλωσης 651 ?

 

να πω επισης οτι ο ομορος ο οποιος εχει τα τετραγωνικα που υπολειπονται εχει περιτοιχισει κανονικα και ο πελατης μου δεν ειπε κιχ ,ουτε νυξη ουτε τιποτα 

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

μα αφου ...είπας..

 

 "το   αλλο ομορο το οποιο ανηκει εν μερει και στον εδω ιδιοκτητη "

 

Αρα, γιατι να
φωναξει" αν τον βολευε"???

 

Απο περιεργεια ...πόσα τμ ηταν διπλανο???

 

γνωμη μου εναι οτι

μετα τη  απομειωση του Α  σε κατω απο το οριο αρτιοτητας/οικοδομησιμοτητας

αφου το εναπομειναν γηπεδο δεν ειναι πλεον αρτιο και οικοδομησιμο

εχει προβλημα η αδειά του...επομενως και το κτισμα...

 

Οπότε, βεβαιωση του  ν. 651  δεν υπογραφεις...ας λενε ό,τι..... θενε....

Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή Θέρμη -Πανόραμα, τοιχίο τεράστιο 1,5 ύψος και 100μ μήκος γκρεμίστηκε με δικαστική απόφαση. Ο πλούσιος, ντεμέκ, ενώ ήξερε πως το χωράφι του είναι 50χ100 (μπορούσε και μόνος του με πενηντάρα κορδέλα να το κάνει) όμως με το έτσι θέλω έκανε το τοιχίο του 6,5μ. (!!??) μέσα στο διπλανό. Τον βγήκε όμως ο κούκος αηδόνι. Δεν μας είπες πια πολεοδομία είναι εκεί κοντά.

 

Υ.Γ. θέλω να ζητήσω συγνώμη επειδή ( #106) έγραψα παραπάνω Ο,Τ. ενώ εννοούσα "πλάκα" και αντί για γήπεδα έγραψα οικόπεδα.    

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.