Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποδεκτή διαφορά εμβαδού μεταξύ τίτλου - τοπογραφικού ως 2%


Recommended Posts

Καλημέρα.

Ακόμη και 'συ, διπλα στο 3,45στρ., βάζεις 3 θαυμαστικά. (Ε! 3,5 στρέμματα δεν είναι πολύ??)

Γράφεις ...... "και σύμφωνα με το νέο τοπογραφικό η έκταση προέκυψε 4,7στρ (διαφορά 3,45στρ!!!)". Αυτό είναι τοπογραφικό που το έκανες εσύ? Είναι με υπόδειξη ορίων από τον ιδιοκτήτη (?). Η δική σου έρευνα τι βγάζει. Έκανες έλεγχο τίτλων & στα όμορα? 

Από τι στιγμή που όλοι ξέρουμε πως η γη ΔΕΝ είναι λάστιχο πρέπει να συμπεράνεις πως αυτά από κάπου θα  λείπουν. Ακόμη και αν δίπλα μας έχουμε κοινόχρηστο χώρο και τον "φάμε" είναι λάθος, γιατί και αυτό έχει ιδιοκτήτη τον Δήμο. Τον μαντρότοιχο ποιος τον έκανε?? Ο ιδιοκτήτης? 

 

Υγ. Περίμενα να δω τι θα έγραφαν κάποιοι άλλοι συνάδελφοι για το θέμα αλλά δεν βλέπω να γράφουν.

Και τι να γράψουν?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 266
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπαρχουν και χειροτερα!

Κατα την διενεργεια πραγματογνωμοσυνης με διαταγη του δικαστηριου (πριν απο καμμια 20αρια χρονια) το συμβολαιο ελεγε 700 μ2 ή οσο και να ειναι (γνωστη παλαια ελληνικη  πατεντα) και συμφωνα με τα ορια που υπεδειξε ο φερομενος ιδιοκτητης η τοπογραφικη αποτυπωση εβγαλε 42 στρεμματα!!!!!

Φυσικα το εχασε το δικαστηριο αλλα θα πρεπει να θυμομαστε οτι:

1) Τον καιρο εκεινον τα συμβολαια εγραφαν το περιφημο ή οσο και να ειναι (αν και κατα το ΣτΕ ναι μεν οσο και να ειναι αλλα οχι και υπερβολες..)

2) Πολυ συχνα για να μην πω συχνοτατα εβαζαν για εφοριακους λογους πολυ μικροτερες εκτασεις απο τις πραγματικες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, nbr said:

...

Από τι στιγμή που όλοι ξέρουμε πως η γη ΔΕΝ είναι λάστιχο ...

Μη βάζεις και στοίχημα (στη χώρα που ζούμε).

Κατά τα λοιπά, μόνο με δικ. απόφαση κατοχυρώνεται. 

Link to comment
Share on other sites

φυσικα ειναι  λαθος       ολο αυτο το παρακατω:

"και σύμφωνα με το νέο τοπογραφικό η έκταση προέκυψε 4,7στρ (διαφορά 3,45στρ!!!)"

Διοτι, ειχε αγορασει τρια γηπεδα σε διαφορετικα έτη, ενα το 1936, ενα το 1942 και ενα  το 1960.

Εστω και υπο τον σχυρισμο  στο συμβολαιο του  2006, οτι,

"τα συνενωσε τοις πραγμασιν απο το 1960" και μετα βρεθηκαν να ειναι 4,7 στρ., νομικα δεν μπορει να το ισχυριθει,  διοτι αγορασε τρια και οχι ενα. Μπορει το ενα ή και καθε ενα να ηταν μεγαλύτερο, αλλα, αφου τα αγορασε ξεχωριστα , αυτα παραμενουν ξεχωριστα εστω και εν μειζονι εκτασει το καθε ενα.

Το εκ χρησικτησιας τμημα θα ειναι ενα αυτοτελες και ανεξαρτητο γηπεδο, μεχρι την κατα νομο συνενωση με ομορο του ιδιου.

Ουτε καταλαβα τι "φορο χρησικτησιας"  πληρωσε, αφου η τελευταια πραξη ηταν το 1960 και η επομενη το 2006, ότε ειχε παραγραφει η υποχρεωση καταβολης "φορου διαφορας-χρησικτησιας"...εκτος εαν εννοεις "φορο δωρεας"

['η εκτος εαν μεσολαβησαν ενδιαμεσα και αλλες πραξεις]

Εν τελει, και αποφαση χρησικτησιας να βγαλεις για την διαφορά, αυτη δεν θα αφορα το "μεγαλωμα" ενος απο τα τρια ή περισσοτερων,  αλλα θα αποτελεσει "τιτλο" για ενα "τεταρτο" ανεξαρτητο και αυτοτελες γηπεδο.

αυτα:sad:

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

Καθώς δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις σε τοπογραφικά αλλά θέλω να ενημερώσω τους πελάτες μου όσο πιο σωστά γίνεται, με την προτροπή προφανώς να απευθυνθούμε σε τοπογράφο για οποιαδήποτε κίνηση κριθεί απαραίτητη, παρακαλώ για τη βοήθειά σας.

Έχω διαμέρισμα (οριζόντια ιδιοκτησία) εντός σχεδίου σε οικόπεδο σε περιοχή με κτηματολόγιο. Μετρώντας το διαμέρισμα αλλά και το (γωνιακό & ορθογωνικό) οικόπεδο το βρίσκω λίγο μικρότερο.

Δεδομένα: Στην οικοδομική άδεια του 1967 αναφέρεται το οικόπεδο ως 8*10=80 τμ, σε παλία αποδοχή κληρονομιάς αναφέρεται ως "περίπου 100 τμ" (υπάρχει και νεότερη αποδοχή αλλά δεν την έχω στα χέρια μου - πιθανολογώ ότι θα λέει τα ίδια), στο κτηματολόγιο είναι περασμένο ως 100 τμ και στην πραγματικότητα μετράω 7,75*10=77,5τμ. Η απόκλιση από την ΟΑ είναι εντός της επιτρεπτής απόκλισης αλλά από το κτηματολόγιο και τα συμβόλαια είναι εκτός.

Το ερώτημα μου είναι: Σε πιθανό συμβόλαιο, τι κινήσεις πρέπει να γίνουν; Να αλλάξει στο κτηματολόγιο; Να αλλάξει στους τίτλους; Να γίνει νέο τοπογραφικό; Με το ότι είναι εντός απόκλισης τι "κερδίζω"; Δεν αλλάζω τίποτα ή κάνω τοπογραφικό νέο και πάλι;

Σημείωση: τακτοποίηση Ν.4495/17 για το διαμέρισμα θα κάνω για να υπάρχει νομιμοποιητικό έγγραφο για το απομειωμένο εμβαδόν αλλά και για άλλες μικροδιαφορές από την άδεια. Τέλος, σε περίπτωση που χρειαστεί να γίνει Ηλεκτρονική Ταυτότητα Διηρημένης Ιδιοκτησίας χωρίς να γίνει συμβόλαιο (πχ για Εξοικονομώ) θα πρέπει να προηγηθούν κάποιες ενέργειες από τα παραπάνω; Τι εμβαδό οικοπέδου θα καταχωρήσω; 80 ή 77,5;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα,

εχω περίπτωση απόκλισης εμβαδού μεγαλύτερης του 5% από τοπογραφικού συμβολαίου 2017 σε τοπογραφικό οικοδομικής άδειας του 2021 σε οικισμό κάτω των 2000. Είναι ορθό αυτό ? Δεν θα έπρεπε να είχε γίνει πρώτα διόρθωση του συμβολαίου?

 

Link to comment
Share on other sites

Δε θα έπρεπε να έχει διαφορά το τοπογραφικό του συμβολαίου με της αδείας, αφού και τα δύο συντάχθηκαν με τις ίδιες προδιαγραφές.

Γενικά για τις ανεκτές αποκλίσεις μπορείς να δεις πιο "επίσημα" (αν και αλληλογραφία μεταξύ υπηρεσιών δεν αποτελεί νομοθέτημα) και την άποψη της ΔΑΟΚΑ

Αποκλίσεις τοπογραφικών.pdf

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σας, έχω διαβάσει τα σχόλιά σας αλλά έχω προβληματιστεί με κάτι για το οποίο δεν είμαι σίγουρος. Αν υπάρχει τοπογραφικό του 2000 (για αγοραπωλησία) και τώρα πηγαίνουμε για οικοδομική άδεια αλλά τα υλοποιημένα όρια στο νέο τοπογραφικό της άδειας είναι διαφορετικά σε σχέση με το αρχικό τοπογραφικό της πράξης, τότε χρησιμοποιούμε το 2% ή το 5%;

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το τοπογραφικό συμβολαίου είναι προ 2013, έχεις ανοχή στο εμβαδό 5% για εντός σχεδίου ή 10% για εκτός.

edit:

Πρόσεξε λίγο παραπάνω αν η περιοχή έχει κτηματολόγιο. Οι ΥΔΟΜ ελέγχουν την ανοχή του τοπογραφικού αδείας και με τον τίτλο και με το κτηματολόγιο.

Edited by Gousgounis
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.