Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αριθμητικά παραδείγματα ΟΑΣΠ


 
Takis3008

Recommended Posts

Συνάδελφοι θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις πάνω στα παραδείγματα του ΟΑΣΠ.

Θα ξεκινήσω από απλά πράγματα:

 

1) Στα πρώτα παραδέιγματα όπου υπάρχει μία τετραέρειστη πλάκα, γιατί το συνεργαζόμενο πλάτος πλακοδοκών λαμβάνεται bef=bw+(1/5)lo (που αφορά αμφίπλευρη πλακοδοκό) και όχι bef=bw+(1/10)lo εφόσον πρόκειται για μονόπλευρη πλακοδοκό;

 

2) Ποιος έιναι ο ακριβέστερος τρόπος προσομοίωσης τέτοιων πλακών με περιμετρικές δοκούς; Αν γίνει meshing στην πλάκα και οι δοκοί δοθούν με τις πραγματικές τους διαστάσεις (όχι σαν πλακοδοκοί) πρέπει να δοθούν μειωτικοί συντελεστές δυσκαμψίας στην πλάκα και τις δοκούς;

 

3) Στα πρώτα επίσης παραδείγματα παραπέμπει σε πίνακες που περιέχονται στο CD για τις ιδιομορφικές τμές των εντατικών μεγεθών. Στο CD όμως υπάρχουν μόνο τα αρχεία *.sdb και *.s2k οπότε θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν κάπου στο Sap αυτά τα στοιχεία. Μέχρι στιγμής έχω μπορέσει να βρώ σε πίνακες μόνο τις μέγιστες τιμές των εντατικών μεγεθών που έχουν προκύψει με τετραγωνική επαλληλία των ιδιομορφών για σεισμό στη διεύθυνση x και y και στη συνέχεια με επαλληλία SRSS για την ταυτόχρονη αυτή δράση των δύο συνιστωσών. Από εκεί και μετά στον πίνακα 8 χρησιμοποιεί τις πιθανές ταυτόχρονες τιμές που υποθέτω ότι παράγονται από τις σχέσεις 3.11.α και 3.11.β του ΕΑΚ. Αναρωτιέμαι όμως υπάρχουν κάπου στο Sap οι τιμές αυτού του πίνακα ή γενικά υπάρχει τρόπος να παραχθούν;

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει import και το s2k και το sdb αρχείο και από ότι καταλαβαίνω είναι τα ίδια σε διαφορετικές εκδόσεις. Αυτό που ρωτάω είναι που θα βρω τις ιδιομορφικές τιμές των εντατικών μεγεθών και τις πιθανές ταυτόχρονες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το πρώτο ερώτημά σου είναι έτσι όπως το λες. Απλά έχουν κάνει μάλλον την παραδοχή ότι οι δοκοί είναι μεσαίες σε όλα τα παραδείγματα. Είχα και εγώ την ίδια απορία στην διπλωματική μου η οποία ήταν σχετική με τα παραδείγματα. Αν θέλεις πες μου να στην στείλω. Ίσως σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επανερχόμενος σε ένα από τα αρχικά υποερωτήματα, θα ήθελα τη γνώμη σας για την ορθή προσομοίωση δοκών πλάκας. Στα παραδείγματα του ΟΑΣΠ θεωρεί πλακοδοκούς σύμφωνα με τα εκάστοτε ανοίγματα και μεταφέρει επί των δοκών τα φορτία των πλακών. Σε περίπτωση που δε θέλουμε να υπολογίσουμε τις διαστάσεις της πλακοδοκού και κάνουμε mesh τις πλάκες, τι παραμέτρους πρέπει να εισαγουμε για να έχουμε σωστή προσομοίωση; Δηλαδή τι συντελεστές δυσκαμψίας πρέπει να εισάγουμε για τις δοκούς και την πλάκα και που πρέπει να πάει το insertion point; Παρατήρησα πάντως ότι αν το insertion point της δοκού πάει στο top center όπως προτείνεται σε κάποιο watch and learn οι ροπές που προκύπτουν στις δοκούς είναι πολύ μειωμένες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν Nομίζω Τάκη ότι μπορείς να καταφέρεις εύκολα αυτό που λές. Εάν κάνεις mesh των πλακών θα πρέπει να συνδέσεις με constrain τα σημεία διακριτοποίησης των πλακών με αυτά της πλάκας και να ενσωματώσεις έναν τύπο που θα αφαιρεί την πρόσθετη δυσκαμψία της πλάκας από αυτή της δοκού για να πάρεις σωστά αποτελέσματα. Αν επίσης σκεφτείς ότι πρέπει να κάνεις και απομείωση της καμπτικής δυσκαμψίας της δοκού και της δυστρεψίας της πρόκειται για ένα πραγματικά δύσκολο πρόβλημα. Το αποτέλεσμα (το εχω δοκιμάσει στο παρελθόν στο SAP και στο λέω) όσον αφορά την ανάλυση δεν θα έχει διαφορά από την προσομοίωση μόνο με κατακόρυφα φορτία και διαφραγματικής λειτουργίας. Δεν θεωρώ ότι αυτό είναι απαραίτητο εκτός ένα έχεις κάποιο εύκαμπτο διάφραγμα που παραμορφώνεται στο επίπεδό του, αλλά και πάλι υπάρχουν άλλοι τρόποι αυξάνοντας την δυσκαμψία της δοκού στο διάνυσμα της ροπής Rz κάθετα στον άξονα της δοκού και πάράλληλα με το ύψος

Link to comment
Share on other sites

Takis3008, το συγκεκριμένο -περί πλακών- θέμα έχει ξανασυζητηθεί εκτενέστατα, αλλά αυτή την στιγμή η αναζήτηση δεν με βοηθάει για να παραθέσω link (προσωπικά η άποψή μου είναι αρνητική)...

 

Για να μην επαναλαμβάνουμε θέματα που έχουν συζητηθεί, πως θα κάνεις έλεγχο μελών σε μεγέθη ορθής έντασης, όταν στο προσομοίωμά σου οι δοκοί συνεργάζονται με την πλάκα; Πως θα βρεις ποιο MSd και VSd είναι αυτά που θα λάβεις υπόψη;

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Δε θέλω να ανοίξω σε βάθος ένα θέμα που όπως λέτε έχει ξανασυζητηθεί, η απορία μου είναι πως μπορώ να γλιτώσω τον υπολογισμό του συνεργαζόμενου πλάτος κάθε μίας δοκού. Στα παραδείγματα του ΟΑΣΠ οι πλάκες είναι συμμετρικές και τα συνεργζόμενα πλάτη προκύπτουν ίδια κατά ομάδες δοκών, σε μία κατασκευή με πιο ακανόνιστο σχήμα τι κάνουμε, υπολογίζουμε 100 διαφορετικά beff; Αυτή είναι η βάση της απορίας μου και έφτασα μέχρι το meshing, δε προσπαθώ να κάνω ακριβέστερη (από τη διαφραγματική λειτουργία πλακών) προσομοίωση.

Όσο αναφορά το design θα ήθελα, μιας και τέθηκε το θέμα, να ρωτήσω (ξανά) αν το sap κάνει διαστασιολόγηση με τη μέθοδο των πιθανών ταυτόχρονων τιμών ή μόνο με τις άλλες πιο συντηρητικές μεθόδους. Δεν έχω μπορέσει προς το παρόν να βγάλω άκρη σε αυτό το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

τι κάνουμε, υπολογίζουμε 100 διαφορετικά beff;

εμ! γι' αυτό είναι και δύσκολο προγραμματιστικά αλλιώς θα το' χαν λύσει το θέμα. και με τον σεισμό τι θα κάνεις? άλλη μανούρα εκεί

Link to comment
Share on other sites

Αν θες την ταπεινή μου -και ίσως ολίγον ερειστική- γνώμη, η ακρίβεια στο beff δεν μπορεί να έχει και τόση σημασία για έναν κανονισμό που δίνει 15% ανακατανομή ροπών χωρίς έλεγχο...

 

Για δοκίμασε να λύσεις τον ίδιο φορέα με 100 ακριβέστατα beff και με 2 "μπαλαμουτιασμένα"... Έχει τόση διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.