Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δελτίο Δομικής Τρωτότητας και Τ.Ε. μηχανικού


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

 

το ΔΔΤ που αναφέρεστε(http://www.emichanik...?do=file&id=921)σύμφωνα με τον ΟΑΣΠ αφορά δημόσια και κοινοφελή κτίρια.

ΔΕΝ είναι για ιδιωτικά κτίρια, ΔΕΝ είανι για τον Ν4014/11.

 

ΔΔΤ για τον Ν4014/11 είναι υπεύθυνο το ΥΠΕΚΑ να βγάλει.

Ετσι είπε τουλαχιστον η υπάλληλος που φάνηκε ενημερωμένη σχετικά.

Αυτή είναι η επίσημη άποψη του ΟΑΣΠ.

Edited by Faethon11
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Είμαστε σαν χώρα ό,τι να ναι! Δελτίο δομικής τρωτότητας κατηγορίας 2, δικαίωμα υπογραφής Τοπογράφος ΤΕ! Κατηγορίας 3, δικαίωμα υπογραφής ΑΤΜ! Δικαίωμα υπογραφής για πάνω από 2 ορόφους Αρχιτέκτονας! Δεν θα το σχολιάσω περισσότερο. Οι συνάδελφοι Πολιτικοί Μηχανικοί (ΠΕ-ΤΕ) ας το σχολιάσουν αν θέλουν.

 

Ιδού το ξεχαρβάλωμα των πάντων: http://portal.tee.gr...e20120601-2.pdf

 

Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να θίξω άλλον συνάδελφο. Τα γραφόμενά μου έχουν να κάνουν με τον αυθαίρετο ρυθμιστικό ρόλο του ΤΕΕ με την απονομή από μέρους του ΕΔ και μονομερών περιορισμών στην ελεύθερη άσκηση του επαγγέλματος και της επιστήμης του Μηχανικού, μέσω του ηλεκτρονικού του συστήματος.

 

Το ΤΕΕ παίζει με την επιστήμη των Πολιτικών Μηχανικών και μάλιστα πάνω σε πολύ σημαντικά θέματα που έχουν να κάνουν με την ασφάλεια των κατασκευών!!

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Βάλτε τώρα που γυρίζει...........

Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να ...εισπράξουν!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε καμία περίπτωση δε θα ήθελες να θήξεις όμως η γραφή σου μόνο εριστική μπορεί να χαρακτηριστεί μετα θαυμαστικά και τα σχόλιά σου. Για μένα ή υποτιμάς κάποιους ή υπερεκτιμάς κάποιους άλλους και δε μου πάει τέτοιο επίπεδο όταν μιλάμε ως μηχανικοί. Παρακαλώ λοιπόν και άλλους συναδέλφους, κρατήστε ένα επίπεδο γραφής. Ούτε μαχαίρια μπορούν να βγαίνουν τόσο αβίαστα ούτε και παρατηρήσεις που έχουν να κάνουν με σχολιαρόπαιδα. Είναι όντως μεγάλο θέμα, όλοι έχουμε μπει σε χωράφια όλων και δε μπορεί μια κριτική να έρχεται μόνο από μία μεριά. Σημαία μας δε είναι "οφθαλμός αντί οφθαλμού" ούτε και "τα δικά μου δικά μου και τα δικά σου δικά μου." Ελπίζουμε θέλω να πιστεύω ΟΛΟΙ να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα και ο καθένας να καρπώνεται από το δικό του χωράφι και μόνο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι δεν παρακολουθείς τις αναρτήσεις μου! Μου αρέσουν πολύ τα σημεία στίξης συνάδελφε... :) Αν δεν κάνω λάθος το έκτρωμα αυτό βυθίστηκε ωσάν τον "Βρετανικό".

Από εκεί και πέρα architektoniki ξαναδιάβασε με προσοχή αυτό που έγραψα στην αρχή του καλοκαιριού.

 

Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να θίξω άλλον συνάδελφο. Τα γραφόμενά μου έχουν να κάνουν με τον αυθαίρετο ρυθμιστικό ρόλο του ΤΕΕ με την απονομή από μέρους του ΕΔ και μονομερών περιορισμών στην ελεύθερη άσκηση του επαγγέλματος και της επιστήμης του Μηχανικού, μέσω του ηλεκτρονικού του συστήματος.

 

Η όλη λογική ήτανε λάθος. Όπως και να έχει, εκ των πραγμάτων ο υπογράφων του Δελτίου Δομικής Τρωτότητας θα ήταν αστείο να μπορεί να φέρει ευθύνη για μία κατασκευή αυθαίρετη δίχως μελέτη, την θεμελίωση της οποίας δεν θα μπορούσε να ελέγξει (παράδειγμα..). Τα καινούρια δελτία αναφέρουν ότι ο έλεγχος είναι καθαρά προσεγγιστικός και όχι μελέτη της υπάρχουσας κατασκευής σε βάθος. Έτσι ο Μηχανικός δεν φέρει άλλη ευθύνη πέραν του να συντάξει σωστά την έκθεση.

 

"...δεν δημιουργούνται ειδικότερα καθήκοντα επιμέλειας και εφαρμογής σύμφωνα με τους κανόνες της επιστήμης για τους υπογράφοντες Μηχανικούς, πέραν της ορθής καταγραφής, σύμφωνα με την παρούσα οδηγία" εκ του ΤΕΕ.

 

Τώρα το να κάνεις υποδείξεις και να παρακαλείς να κρατηθεί το ήδη υπάρχον αξιοπρεπέστατο επίπεδο του παρόντος θέματος ίσως σε κάποιο άλλο δικό σου επίπεδο επικοινωνίας και γραφής, και να το παίζεις θιγμένος συνάδελφε με τα 6 posts, είναι κάτι που αν μη τι άλλο δεν κάνει καλή εντύπωση σε κάποιους που προσφέρουν ανελλιπώς σε τούτο το φόρουμ... Σφάλματα είμαστε και ανθρώπους κάνουμε λοιπόν, τώρα από εκεί και πέρα verba volant, scripta manent. ;)

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

 

για να καταλάβω εγώ έχω κάνει ρύθμιση αυθαίρετης κατασκευής προσθήκης καθ'ύψος ιδιοκτησίας σε κτίριο με ΟΑ.

Με βάση την άδεια έχει ισόγειο - α' όροφο - β' όροφο και η προσθήκη έγινε στο δώμα δηλ. πλέον γ' όροφος.

Το Δελτίο Δομικής Τρωτότητας χρειάζεται να γίνει από ΠΜ;

Link to comment
Share on other sites

... γ' όροφος. Το Δελτίο Δομικής Τρωτότητας χρειάζεται να γίνει από ΠΜ;

 

Διαχειριστής μηχανικός της ένταξης μπορείς να είσαι εσύ, αλλά για > από 2 ορόφους πρέπει να έχεις και συμμετέχοντα ΠΜ ή ΑΜ

Link to comment
Share on other sites

Διαχειριστής μηχανικός της ένταξης μπορείς να είσαι εσύ, αλλά για > από 2 ορόφους πρέπει να έχεις και συμμετέχοντα ΠΜ ή ΑΜ

βγαίνει χωριστή αμοιβή για το ΠΜ; οσο θα χρειαστει για την συμπλήρωση του ΔΕΔΟΤΑ;

η αρχική άδεια ήταν μέχρι 2 ορόφους, η αυθαιρετη ιδιοκτησία έγινε στο δώμα του κτιρίου, οπότε μετράται και αυτό στο σύνολο των ορόφων, οπότε έχουμε 3 ορόφους;

ευχαριστώ

Edited by mariaplt
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλο φθινοπωρο...

 

Διαβαζοντας τις οδηγιες του ΔΕΔΟΤΑ αδυνατω να καταλαβω σε ποια κατηγορια θα ενταξουμε τις αυθαιρετες κατοικιες εκτος σχεδιου και χωρις οικ. αδεια...

Μου φαινεται πλησιεστερη η κατηγορια 3, επιλεγοντας υπαγωγη (αα) στο πεδιο 8 του αντιστοιχου δελτιου...(η κατηγορια 2 απαιτει Ο.Α.)...

Παρολα αυτα δεν υπαρχει η δυνατοτητα να επιλεξουμε οτι δεν υπαρχει Ο.Α. (μηπως δεν συμπληρωνουμε τιποτα στο πεδιο 5;)...

Προκυπτει ελεγχος στατικης επαρκειας, σε αντίθετα με τα οσα οριζει ο 4014 στο αρ. 24 παρ. 2, εδαφιο β;

Link to comment
Share on other sites

Τριπλή καταχώρηση του ίδιου ερωτήματος.Λυπήσου μας.Μία και καλή να γίνεται και λίγο υπομονή για τις απαντήσεις.(θα σου το γράψω και εγώ τρις)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.