Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έκδοση άδειας περί λόγων υγιεινής και χρήσης και επισκευή φέροντα οργανισμού


Recommended Posts

Εκεί που καταλήγω είναι ότι αυτό που ταιριάζει στην περίπτωσή μου είναι άρθρο 107,παρ 5β ("επιτρέπεται, κατά παρέκκλιση από κάθε ισχύουσα διάταξη η εκτέλεση αα) εργασιών επισκευής, οι οποίες αποβλέπουν στην υγιεινή, την αισθητική βελτίωση-αποκατάσταση,τη συνήθη συντήρησή τους, καθώς και εργασιών προσαρμογής, σύμφωνα με τα άρθρα 116 και
117,").

Με ποιό τρόπο όμως θα γίνει η έγκριση αυτών των εργασιών?αφού: 

"ε) Το έντυπο για τη χορήγηση έγκρισης εργασιών των περιπτώσεων α και β της παραγράφου 5 καθορίζεται με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χαίρετε!!!

Για την ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΔΥΟ ΥΠΟΣΤΗΛΩΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΥΠΟΓΕΙΟΥ πολυώροφης οικοδομής, θα ΒΓΑΛΩ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΚΑΤ.3. Όμως με αναγκάζει το Σύστημα e-adeia, να βγάλω πρώτα προέγκριση ή Βεβαίωση όρων δόμησης. Μα δεν αλλάζω το Διάγραμμα κάλυψης και ούτε και καμία μελέτη.

- Μόλις μου πέρασε από το μυαλό, μήπως πρέπει να προχωρήσω σε τακτοποιήσεις αυθαιρεσιών

- Μήπως πρέπει να προβώ σε Ενημέρωση της άδειας

Έχει κάποιος ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα τελικά κάποιος τρόπος να βγει μια έγκριση για επισκευή όψεως σε ρυμοτομουμενο από το σχέδιο πόλεως, κτίριο κατασκευής προ του 1955 υπαρχει; 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Kαλησπέρα, σε μη άρτιο και μην οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο έχω ισόγειο κτίσμα ύψους 3.00μ. στο άκρο, κατασκευή του 1983, από τσιμεντολιθοδομή που εχει νομιμοποιηθεί με τον ν.4495/17 και η στατική μελέτη έχει δείξει ρωγμές, αποκόλληση πεσών στις γωνίες και συνιστά μελέτη ενίσχυσης για να είναι ασφαλές το κτίσμα. Μπορώ σε έγκριση εκτέλεσης εργασιών να δηλώσω ενίσχυση με κατακόρυφα διαζώματα στις γωνίες και οριζόντιο διάζωμα στην κορυφή της τοιχοποιίας για την ενίσχυση ή πάω σε οικοδομική άδεια που λόγω μη οικοδομήσιμου δεν μπορώ να την βγάλω

Link to comment
Share on other sites

Mε βάση αυτό συμβουλεύομαι. Συγκεκριμένα, στέκομαι στην ενότητα δδ)ενίσχυσης, όπως αυτή προκύπτει από τη μελέτη στατικής επάρκειας, χωρίς να επέρχεται αντικατάσταση του φέροντος οργανισμού. Τα σενάζ δεν λειουργούν ως φέρον οργανισμός, αλλά ως ενίσχυση. Συνεπώς δεν αντικαθίσταται το στατικό σύστημα ούτε μεταβάλλεται ο όγκος. Η χύτευση όμως υποστυλώματος έστω και ως διαζωματική λειτουργία δεν απαιτεί οικοδομική άδεια; Ή ο συλλογισμός μου είναι λάθος. Δηλαδή και στις εργασίες που απαιτούν οικοδομική άδεια αναφέρεται η επισκευή.....

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
On 13/11/2018 at 6:32 ΜΜ, eleni_civil said:

Εκεί που καταλήγω είναι ότι αυτό που ταιριάζει στην περίπτωσή μου είναι άρθρο 107,παρ 5β ("επιτρέπεται, κατά παρέκκλιση από κάθε ισχύουσα διάταξη η εκτέλεση αα) εργασιών επισκευής, οι οποίες αποβλέπουν στην υγιεινή, την αισθητική βελτίωση-αποκατάσταση,τη συνήθη συντήρησή τους, καθώς και εργασιών προσαρμογής, σύμφωνα με τα άρθρα 116 και
117,").

Με ποιό τρόπο όμως θα γίνει η έγκριση αυτών των εργασιών?αφού: 

"ε) Το έντυπο για τη χορήγηση έγκρισης εργασιών των περιπτώσεων α και β της παραγράφου 5 καθορίζεται με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας."

Καλησπέρα,  έχω παρόμοια περίπτωση σε τακτοποιημένο με περαιωμένη διαδικασία. Πως καταχωρίσατε την άδεια σας τελικά; Από την δική μου την πολεοδομία μου είπαν πως για μικρές εργασίες μπορείς να πας απλά με "Τεχνική Έκθεση" και "δήλωση-ανάληψης ανάθεσης", δηλαδή με Έγκριση Εκτέλεσης Εργασιών. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.