Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Πήρα τηλέφωνο το ΤΕΕ σήμερα και μου είπαν ότι δεν γνωρίζουν για το θέμα ελάχιστες αμοιβές ή όχι. Πως ξεκινάμε με τις δηλώσεις? Στο τσάμπα? Ξέρει κανείς?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , απο τι ακουσα και μιλησα με συναδελφο ο οπιος πουλαει τα 1 απο τα γνωστα προγραμματα των εταιριων. Η ελαχιστη χρεωση θα ειναι αποτυπωση ! Δηαλδη στα φορολογικα θα εχεις σαν πλαφων την αποτυπωση, απο εκει και επειτα εχουμε Αμοιβη τοπογραφικου για εκτος σχεδιου αν απαιτηται που ανεβαινει το κοστος! Και δεν γνωριζω αν μπορουμε να εχουμε και αλλα extras!8-)

Link to comment
Share on other sites

ποιά φορολογικά βρε συνάδελφοι??δεν αναφέρεται πουθενά ότι απαιτείται στα έγγραφα που καταθέτεις αμοιβή μηχανικού,φεμ,τσμέδε ή κάτι δεν κατάλαβα?μ'ηπως τελικά είναι ότι του κάτσει του καθένα χωρίς ένα πλαφόν έστω για δεοντολογικούς λόγους?

Link to comment
Share on other sites

Στο εγχειρίδιο χρήσης σελ.13 αναφέρει κάτω-κάτω ότι πριν την οριστική ολοκλήρωση της δήλωσης πρέπει να συμπληρωθεί ο αριθμός του "έργου" στο οποίο έχουν δηλωθεί οι αμοιβές των μηχανικών.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, παίρνουν τηλέφωνο και ρωτάνε πόσο θα κοστίσει και δεν έχω ιδέα τι να τους λέω... Θα κοπούν κανονικά ελάχιστες αμοιβές; Δηλαδή 1162ευρώ+ΦΠΑ;;

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω. Για προκαταβολή τι να ζητήσω έρχονται και ρωτάνε για αμοιβή και δεν ξέρω τι να πω. Πάει με τα τετραγωνικά? και αν θέλει και τοπογραφικό πόσο περίπου θα βγει και αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Θα μάθουμε με ΚΥΑ που θα βγει λέει ο νόμος...λογικά θα έχει ταρίφα 1162+ΦΠΑ...ότι μελέτη και να γίνει θέλει 5000λ. Άντε λόγω απελευθέρωσης των αμοιβών να μπορεί να γίνει μια τυπική έκπτωση νόμιμα πλέον...εγώ αυτό νομίζω...

 

Αν απαιτούνται νέα σχέδια, επειδή δεν υπάρχουν, τι χρεώνουμε? Τα αρχιτεκτονικά? Για τοπογραφικό εκτός σχεδίου? 5000λ όλα μαζί όπως στις άδειες ή 5000λ για τοπογραφικό και 5000λ για τα υπολοιπα? Λογικά το πρώτο, αλλά μένει να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέμε εμείς και θεωρώ ότι μια ελάχιστη 5000λ είναι προσιτή και για τους ιδιοκτήτες και δεν γινόμαστε και ψιλικατζίδες εμείς όταν δεν θα υπάρχει Ο.Α.

Link to comment
Share on other sites

Και το 300 αρι για την κατάθεση φακέλου που λέγανε? Τελικά τι κάνουμε? Βιάζομαι να καταθέσω αιτήσεις.. Θα το κάνω αέρα σε πρώτη φάση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.