Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβές


kwstas

Recommended Posts

. . . . . . . .

στο ξαναλεω 1000 ΒΑΣΗ......+- αναλογα την περιπτωση.......

Συμφωνώ! Και πρέπει να είμαστε προσεκτικοί γιατί ανάλογα την περίπτωση μια υπόθεση μπορεί να είναι αρκετά πολύπλοκη και να κρύβει πολλές παγίδες. Νομίζω παίζει ρόλο και πόσο συνεργάσιμος και συνεννοήσιμος είναι ο ιδιοκτήτης. Και έστω κάτι πάει στραβά και αύριο μεθαύριο σε τρέχει κάποιος στα δικαστήρια. Αν πας για ψίχουλα, με τι λεφτά θα βάλεις δικηγόρο? Οπότε 1000 +- που λέει ο Akius, ανάλογα την την περίπτωση, είναι η βάση για να συζητάμε. Με σωστή αμοιβή κάνεις πιο σωστή δουλειά και ελαχιστοποιούνται και οι πιθανότητες λαθών ή παραλείψεων.

Link to comment
Share on other sites

Με σωστή αμοιβή κάνεις πιο σωστή δουλειά και ελαχιστοποιούνται και οι πιθανότητες λαθών ή παραλείψεων.

 

δεν ισχυει αυτο σ'αυτη τη χωρα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σίγουρα η κάθε περίπτωση διαφέρει. Ας μην ξεχνάμε ότι προκειμένου να υπολογίσουμε αναλυτικό προϋπολογισμό για την κάθε παράβαση πρέπει να γίνει αναλυτική προμέτρηση που σημαίνει κάποια αποτύπωση...άρα μήπως πρέπει να προϋπολογίζουμε και τις ώρες που θα απασχοληθούμε;

Link to comment
Share on other sites

Το πιό λογικό πιστεύω είναι να χτυπήσουμε στα προγράμματα αμοιβών τα τετρ.μέτρα των κτιρίων και του τοπογραφικού και όσο δίνουν (+10%ΦΕΜ +23%ΦΠΑ), δηλαδή :

Αποτύπωση Αρχιτεκτονικών

Αποτύπωση Στατικών κ'

Τοπογραφικό εάν δεν υπάρχει

 

... και οπωσδήποτε να κρατήσουμε τις εντολές πληρωμής και τα γραμμάτεια είσπραξης, αφού αν εντός 3ετίας εκδωθεί οικοδομική άδεια νομιμοποίησης, να μήν ζητάμε από τους ανθρώπους να μας τα ξαναπληρώσουν.

Link to comment
Share on other sites

δεν ισχυει αυτο σ'αυτη τη χωρα!!!!!

 

 

ισχυει συναδελφε εκτος και αν θελει καποιος να κανει 200 δηλωσεις......ναι στον 3843 το νουμερο το κανανε πολλοι.....αλλα 200 δηλωσεις αυθαιρετων ? και αυθαιρετα εννοω τα εκτος σχεδιου.....τα εντος ειναι σαν σοφιτες και παταρια του 3843

Link to comment
Share on other sites

1500 για τριώροφο 300τμ χωρίς ΟΑ. Εξτρα το τοπογραφικό. Πολλά ή λίγα?

 

υπαρχει αρχικη αποτυπωση, τιποτα σχεδια ?

 

εγω κοιταζω και πινακα με τιμες αποτυπωσης ποσο παει και λεω

 

εγω λιγα τα βλεπω ειδικα με τοπογραφικο μεσα στην τιμη...

 

εγω επειδη δεν θελω να το παιζω νταβας στους συναδελφους τους λεω.....εγω τοσα και οσα παρει ο τοπογραφος αν θελετε βρειτε και εσεις να το κανει

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει αρχικη αποτυπωση, τιποτα σχεδια ?

 

εγω κοιταζω και πινακα με τιμες αποτυπωσης ποσο παει και λεω

 

εγω λιγα τα βλεπω ειδικα με τοπογραφικο μεσα στην τιμη...

 

εγω επειδη δεν θελω να το παιζω νταβας στους συναδελφους τους λεω.....εγω τοσα και οσα παρει ο τοπογραφος αν θελετε βρειτε και εσεις να το κανει

 

Το τοπογραφικό δεν είναι μέσα στην τιμή. Ό,τι τους πει ο συνάδελφος. Επίσης υπάρχουν κάτι ψευτοσκαριφήματα.

Δεν μου πάει καρδιά για παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Στην Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών που θα κόβουμε στους πελάτες για την τακτοποίηση αυθαιρέτων πρέπει να λάβουμε υπόψιν μας και το 10% ΦΕΜ όπως στους Η/Χ;

 

Πρέπει να συμπεριλάβουμε το ΦΕΜ και για ΑΠΥ που αφορούν τις Βεβαιώσεις Μηχανικού για τις μεταβιβάσεις ακινήτων;

Link to comment
Share on other sites

Από πού προκύπτει αυτό? Κάτι για 700 Ε είπε ένας βλάκας εκπρόσωπός μας. Είπε βέβαια κάθε περίπτωση είναι ειδική.

 

Από το άρθρο 102 του ΠΔ 696/1974 προκύπτει συνάδελφε. Στο περίπου είναι το 50 ευρώ που έδωσα. Για μεγαλύτερης εμπειρίας συναδέλφους με το τρέχον λ είναι ακόμα παραπάνω.

 

50 ευρώ την ώρα πρέπει να παίρνω???αφεντικόοοοο αυξησηηηηηηη!!!!!

Δηλαδή 50 ευρω*8 ωρες*25 μεροκάματα=10000 ευρώ μισθό!!!!!!*14=140.000 ευρώ το χρόνο!!!!!!!!!!!!Και εγω δουλεύω για 1100 ευρώ:(:(:(:(:(:(

και επίδομα κομπιούτερ ε???????????τσαμπα δεν κάνω τι δουλειά

 

Ελπίζω να κάνεις χιούμορ. Για την περίπτωση που δεν κάνεις χιούμορ αλλά ειρωνεύεσαι, σε προτρέπω (και εφόσον ασκείς το επάγγελμα του μηχανικού) να πας να διαβάσεις το ΠΔ696/1974...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.