Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβές


kwstas

Recommended Posts

Δηλαδή για ένα αυθαίρετο κλειστό μπαλκόνι που το πρόστιμο θα βγεί καμιά 750αριά ευρώ η νόμιμη αμοιβή θα είναι 1400! Rofl...

 

Αλήθεια ΑΠΥ θα κόβουμε όσο λίγο θέλουμε;

 

Όχι... 1400 + την αποτύπωση των 2-3 τετραγωνικών :P:P:P

Link to comment
Share on other sites

εχω 10 αιτησεις για 5 τ.μ παραπανω εξωστες και 4 τ.μ κλεισμενο εξωστη......

 

(ακομα δεν εχω βρει πως θα παω το προστιμο....πιθανοτατα αναλυτικο για παραπανω εξωστη και τ.μ για κλειστο)

 

δλδ θα ζητησω 10 *1400=14,000 ενταξει πιστευω αποτυπωσεις δεν θα μου ζητηθει !!

 

αντε παιδες αυριο ολοι σε οποια μπυραρια σας κανει κεφτι....ΟΛΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ !!!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αυτό που λέτε ότι είναι πολλά τα λεφτά για μια αποτύπωση π.χ 50 τ.μ, ίσως να ακούγονται πολλά...Αλλά πλάκα πλάκα ένα σοβαρό σχέδιο θέλει τις ώρες του. Δεν μιλάμε για 2 γραμμές..Επιπρόσθετα για να σχεδιάζουμε στον υπολογιστή έχουμε κάποια έξοδα όπως ο γρήγορος Η/Υ, το πρόγραμμα και σε πολλές περιπτώσεις ταν έξοδα εκμάθησης ενός τέτοιου προγράμματος-σεμινάρια.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε και τη φθορα-απαξιωση του μηχανηματος απο τη χρηση με τον καιρο....

 

Αυτο που το πας....

 

Σοβαρευτειτε...!

 

Οι τιμες ειναι τραγικες εν περιοδω κρισης και προβλεπω εκπτωσεις κατι 50αρια απο καρχαριες που θελουν να σαρωσουν τη χαλκιδικη και δε συμμαζευεται....

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν νομιζω οτι θα παμε 1400+(αποτυπωση +τοπογραφικο με ελαχιστη).

Αυτοι με την ανακοινωση διευκρινιζουν τι θεωρειται πλεον νομιμη αμοιβη για το ΤΕΕ.Δλδ για το ΤΕΕ ισχυει σαν μονιμη η ελαχιστη που βγαινει αν εχεις αποτυπωση ή τοπογραφικο.Οσον αφορα για την α και β φαση πιστευω οτι εξηγει αυτο που λεει παραπανω"Συμφωνα με τον Νόμο, η νομιμη αμοιβη για τις υπόλοιπες εργασιες και ελεγχους οριζεται απο το χρονο απασχολησης του μηχανικου.Δλδ οριζει τι θεωρει το ΤΕΕ νομιμη αμοιβη για τις αλλες εργασιες και πως θα υπολογιζεται.

Η πρωτη προταση της ανακοινωσης λεει" Οι αμοιβες καθοριζονται απο την γραπτη συμφωνια μηχανικου -πολιτη."

Επομενως εχω στο μυαλο μου ποιες ειναι οι νομιμες αμοιβες για το ΤΕΕ αλλα απο την αλλη δεν με δεσμευει στο ποια θα ειναι η αμοιβη μου και βασει των νομιμων μπορω και πω μια τιμη στον πελατη κανοντας μια λογικη εκπτωση αν θελω βεβαια.Δλδ αν εγω του ζητησω για τα σχεδια 300 με τοπογραφικο μαζι, ενω συμφωνα με το ΤΕΕ μπορει να ειναι 1500 (λεμε) και 200 για την ολη διαδικασια, ενω για το ΤΕΕ ειναι 1400 ε τοτε ισως και να εχω θεμα.

Απο την αλλη δεν ειμαι υποχρεωμενη να παω με τις τιμες του ΤΕΕ, γιατι τοτε τι νοημα εχει η γραπτη συμφωνια ?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη αλλα για τα εντος με η/χ που δεν πηγε με 3843.....1400 ευρω (η αποτυπωση θα δωσει και 60 ευρω ) οσο εκπτωση και αν κανεις ΠΑΝΤΑ θα υπαρχει το μετρο συγκρισης με τα 233 του 3843/...

 

και στην τελικη 1400 ηλεκτρονικα με 233 και περιμενε 3 νυχτες αγια παρασκευη δεν συγκρινονται.....

 

θεωρουσα και θωρω ενα λογικο ποσο για εντος με νεο νομο στυλ η//χ κανα 400 το μεγιστο...

 

απο 1400 να πεσω στα 420 θελω 70 % εκπτωση !!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το θέμα!

 

Ο 3843 απαιτόυσε ελάχιστη εργασία μηχανικού (πιο πολύ δουλειά ήταν το χαρτομάνι και τα σούρτα φέρτα στις πολεοδομίες και τις εφορίες) και η αμοιβή των 232 ανταποκρινόταν σε αυτό.

 

Ο 4014 έχει μια ευρεία γκάμα περιπτώσεων που ξεκινάει απο δουλειά όπως στον 3843 και καταλήγει σε πολλά τ.μ., στατικές επάρκειες, αποτυπώσεις, τοπογραφικά κλπ κλπ.

 

1400 Ευρώ για να ρυθμίσεις έναν εξώστη είναι γελοία αμοιβή.

 

1400 Ευρώ όμως για να ρυθμίσεις ένα τριόροφο εκτός σχεδίου χωρίς Ο.Α. είναι μάλλον οριακά.

 

Και αναρωτιέμαι:

Πες ότι έχεις περίπτωση εξώστη.

Πληρώνεις τις ληστρικές κρατήσεις επί της νόμιμης αμοιβής, και συμφωνείς αμοιβή για 400 ευρώ και κόβεις την ανάλογη ΑΠΥ. Μπορεί να σου δημιουργήσει το ΤΕΕ πρόβλημα λόγω της θεωρητικής τεράστιας διαφοράς της συμφωνειθήσας αμοιβής απο τη νόμιμη;

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικό παράδειγμα, με δεδομένα όσα προκύπτουν απ' τη διευκρινηση του ΤΕΕ...

 

260 τ.μ. σπίτι εκτός σχεδίου, σε γήπεδο 1 στρ.------πρόστιμο περίπου 30000 €

 

Αμοιβές Α Φάσης δήλωσης

2 ημέρες x 1500λ = 697,60 + ΦΠΑ 160,45 = 858,05

 

Αμοιβές Β Φάσης υποβολής

2 ημέρες x 1500λ = 697,60 + ΦΠΑ 160,45 = 858,05

 

Απαιτείται αποτύπωση αρχιτεκτονικών, τοπογραφικό και έλεγχος στατικής επάρκειας (μη μου πείτε πως...με το μάτι ίσως :P)

 

Άρα...

Τοπογραφικό και Στατικά για 1 μηχανικό:

156.26 +898.43 = 1054,69 + ΦΠΑ 242,58 = 1297.27

 

Αρχιτεκτονικά για 2ο μηχανικό:

968.27 + ΦΠΑ 222,70 = 1190,97

 

Συνολικά: A ΦΑΣΗ + Β ΦΑΣΗ + ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΑ + ΣΤΑΤΙΚΑ + ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ δηλαδή...

καθαρά: 3418.16

ΦΠΑ: 786.18

 

ΣΥΝΟΛΟ: 4204.34

 

Άλλο πραγματικό παράδειγμα...

 

Κλεισμένος εξώστης 4.49 τ.μ. σε διαμέρισμα 53 τ.μ., εντός σχεδίου-------πρόστιμο 227,06 €

 

Αμοιβές Α Φάσης δήλωσης

2 ημέρες x 1500λ = 697,60 + ΦΠΑ 160,45 = 858,05

 

Αμοιβές Β Φάσης υποβολής

2 ημέρες x 1500l = 697,60 + ΦΠΑ 160,45 = 858,05

 

Συνολικά: A ΦΑΣΗ + Β ΦΑΣΗ (θεωρώ πως δεν απαιτείται καμία άλλη εργασία) δηλαδή...

καθαρά: 1395,2

ΦΠΑ: 320,9

 

ΣΥΝΟΛΟ: 1716,1

 

ΦΠΑ επί καθαρής συμφωνηθείσας

ΦΕΜ επι καθαρής συμφωνηθείσας

ΤΣΜΕΔΕ επί καθαρής "νόμιμης"

ΕΜΠ επί καθαρής " νόμιμης"

ΤΕΕ επί καθαρής "νόμιμης" (εδώ δεν ξέρω τι θα καταθέτουμε στη ΕΤΕ και θα παίρνει το ΤΕΕ το ποσοστό του αυτόματα...θα πρέπει να καταθέσουμε τη νόμιμη και ας μην την εισπραξουμε? Προφανώς ναι, θα βάζουμε και από την τσέπη μας αν συμφωνήσουμε λιγότερα της νόμιμης για να συμπληρωθεί το ποσό της νόμιμης και για να βγουν και οι άλλες εισφορές)

 

Αύριο θα αναφέρω σε πελάτες τις πιθανές αμοιβές...θα με πάρουν στο κυνήγι, το βλέπω.....

Link to comment
Share on other sites

(εδώ δεν ξέρω τι θα καταθέτουμε στη ΕΤΕ και θα παίρνει το ΤΕΕ το ποσοστό του αυτόματα...θα πρέπει να καταθέσουμε τη νόμιμη και ας μην την εισπραξουμε? Προφανώς ναι, θα βάζουμε και από την τσέπη μας αν συμφωνήσουμε λιγότερα της νόμιμης για να συμπληρωθεί το ποσό της νόμιμης και για να βγουν και οι άλλες εισφορές)

 

Πολύ σωστή η παρατήρηση σου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.