Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβές


kwstas

Recommended Posts

αυτοι που οπως γραφουν σε διαφορες ιστοσελιδες ηδη περαιωσαν τη διαδικασια και τακτοποιησαν τα αυθαιρετα τους, τι αμοιβες, φορους, εισφορες πληρωσαν?

Link to comment
Share on other sites

Απο την μια ειμαστε επιστημονες και δεν ασχολουμαστε με πραματα που και ενας λογιστης θα εκανε....απο την αλλη ομως θα υπογραψουμε για μικρο-παρανομιες γιατι τι εγινε μωρε αδερφε; σιγα εγινε μπαλκοναρα αφου μπηκαν καλα τα σιδερα.....εγω λοιπον που ειμαι μικρος απειρος και ισως ασχετος μηχανικος ειμαι και λιγο ρωμαντικος....και σκεφτομε και λεω....γιατι εχουμε τον ΓΟΚ και το κτιριοδομικο; γιατι εχουμε συντελεστες δομησης; γιατι εχουμε κανονες....αφου μπορουμε να κανουμε εξωστες γερους και ανθεκτικους τοτε ειναι νομιμοι και οκ οσο μεγαλοι και αν ειναι.....και τελικα δεν τρεχει και τιποτα....η κυρα μαρικα το ηθελε μεγαλο (το μπαλκονι) ολα οκ γιατι αυτη θα μας πληρωσει στο κατω κατω....αρα θα βαλω και υπογραφη οτι ειναι νομιμο αφου εγω τις το εφτιαξα!!!

Συγνωμη αλλα εγω με το κουτο μυαλο μου αντιλαμβανομε οτι ειμαι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ που σημαινει οτι ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ και περνω τις ευθυνες των πραξεων μου, δεν τις πλασαρω σαν μαγκια και εξυπναδα!!! ΚΑΝΤΑΤΙΜΑ τετοιων ιδεων ειναι τα εκτρωματα που βλεπω γυρω μου.....βαλτε υπογραφη οπου γουσταρετε (το αλλο ελπιζω να σκεφτεστε καλυτερα που το βαζετε).....αλλα δεν σας φταει κανεις για οτι ακολουθησει......οποιος καταλαβε καταλαβε....οποιος δεν καταλαβε ας προσπαθησει λιγο ακομα......

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Τωρα με την διευκρινηση αυτη το ΤΕΕ μας λεει την νομιμη αμοιβη μας, για ολα αυτα που αναφερει στην Α +Β φαση.Το ερωτημα μου ειναι, ειμαι υποχρεωμενη να παρω τοσα για αυτα?(εγω παντως δεν θα παρω γιατι το θεωρω υπερβολη) Οταν ειχε βγει ο νομος για τους η/χ γιατι δεν ειχαν βγαλει και μια επιπλεον αμοιβη συμφωνα με τον χρονο απαοσχολησης μας για την διαδικασια περαιωσης , οταν ειχαμε εξουσιοδοτηθει απο τον ιδιοκτητη για αυτη? Τοτε ειχαν τα 235e ελαχιστα(που αναφερονταν ουσιαστικα στην συνταξη του φακελου) .

Εδω που τα λεμε ποιος μηχανικος θελει 1 μερα (8 εργατοωρες) για να κανει μια αυτοψια(ακομα και αποτυπωση) και την συλλογη στοιχεiων και αλλη 1 μερα(παλι 8 εργατοωρες) για την επεξεργασια και διεκπεραιωση στο συστημα? Εγω προσωπικα οχι.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλε οδηγίες το ΤΕΕ για ποιες μελέτες θα περιλαμβάνει το δεύτερο στάδιο και αν στο έργο για αμοιβές που θα εισάγουμε θα βγάζουμε ξεχωριστά αμοιβές για κάθε στάδιο;

Link to comment
Share on other sites

.

Εδω που τα λεμε ποιος μηχανικος θελει 1 μερα (8 εργατοωρες) για να κανει μια αυτοψια(ακομα και αποτυπωση) και την συλλογη στοιχεiων και αλλη 1 μερα(παλι 8 εργατοωρες) για την επεξεργασια και διεκπεραιωση στο συστημα? Εγω προσωπικα οχι.

 

Dora είναι και το ζήτημα της ευθύνης. Τόσο η αυτοψία όσο και η αποτύπωση από νομικής άποψης έχουν την ισχύ της υπεύθυνης δήλωσης. Και τζάμπα να τα κάνεις στον ιδιοκτήτη, αν γίνει κάποιο λάθος και ζημιωθεί θα σε τρέχει στα δικαστήρια.

Βάλε και το ενοίκιο γραφείου (δεν έχει σημασία αν το γραφείο είναι δικό σου, το εξηγώ εδώ):

http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=354452#post354452

τις έκτακτες εισφορές, το χαράτσι στους ελεύθερους επαγγελματίες, το μειωμένο αφορολόγητο, το νέο τρόπο φορολόγησης μηχανικών, το ΤΣΜΕΔΕ, τις βενζίνες κτλ.

Πώς θα βγουν όλα αυτά;

Είσαι ελεύθερος επαγγελματίας επιστήμονας, όχι καθαρίστρια να τα υπολογίζεις όλα με την ώρα και το λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σου , αλλα οταν σε καποιον το προστιμο του βγαινει 1200 εγω του ζητω 1400+1500(αποτυπωση+τοπογραφικο ) +φπα .Μιλαμε για απλες περιπτωσεις αυθαιρεσιας (μου εχει τυχει αυθαιρεσια στον περιβαλλοντα χωρο και περιφραξη) ε τοτε δεν ειναι καπως ?

 

Τελικα αντι να μπορουμε να βγαλουμε ενα συμπερασμα με τις υποτιθεμενες διεκυκρινησεις , μπερδευομαστε περισσοτερο.Τοσο δυσκολο ειναι να κανουν ενα αριθμητικο παραδειγμα οσον αοφρα τις αμοιβες μας χρησιμοποιωντας και την γραπτη συμφωνια μηχανικου-πελατη ????

Link to comment
Share on other sites

μπορέι να μου απαντήσει κάποιος.

 

θεωρητικά πόση είναι η ελάχιστη αναγκαστική αμοιβή που μπορεί να πάρει κάποιος μηχανικός? (και μη μου πείτε για απελεθερώσεις αμοιβών επαγγέλματος και τέτοιες ππριες)

αποτύπωση αρχ/κων + μελέτη στατικής επάρκειας (αν χρειάζονται)?

Link to comment
Share on other sites

Dora κάπου έχεις μπερδέψει τα πράγματα. Αποτύπωση και Τοπογραφικό είναι το ίδιο πράγμα και σύμφωνα με το Π.Δ.696/74 και του προγράμματος του ΤΕΕ έχει ελάχιστη αμοιβή 1162 ευρώ + ΦΠΑ + κρατήσεις. Αν κάποιος χρειαστεί τοπογραφικό σημαίνει ότι έχει αυθαίρετη μονοκατοικία, άρα το πρόστιμο θα είναι αρκετό.

Και μόλις τώρα διάβαζα

http://www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=1304623

ότι για τους νέους κάτω των 30 δεν θα ισχύσει τελικά το αφορολόγητο των 9000 ευρώ αλλά των 5000 όπως σε όλους...

Link to comment
Share on other sites

Dora κάπου έχεις μπερδέψει τα πράγματα. Αποτύπωση και Τοπογραφικό είναι το ίδιο πράγμα και σύμφωνα με το Π.Δ.696/74 και του προγράμματος του ΤΕΕ έχει ελάχιστη αμοιβή 1162 ευρώ + ΦΠΑ + κρατήσεις. Αν κάποιος χρειαστεί τοπογραφικό σημαίνει ότι έχει αυθαίρετη μονοκατοικία, άρα το πρόστιμο θα είναι αρκετό.

Και μόλις τώρα διάβαζα

http://www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=1304623

ότι για τους νέους κάτω των 30 δεν θα ισχύσει τελικά το αφορολόγητο των 9000 ευρώ αλλά των 5000 όπως σε όλους...

 

Αποτύπωση αρχ/κων και τοπογραφικό είναι το ίδιο??? δε νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί 8 ώρες να είναι πολλές για μια αποτύπωση αλλά και 2 ώρες να σου πάρει, αν υπολογίσεις και το πήγαινε-έλα (δεν είναι όλα στην περιοχή μας) και φας άλλες 2 ώρες στους δρόμους τότε έφυγε το πρωινό για πλάκα. Ένα πρωινό λοιπόν που το γραφείο θα παραμείνει κλειστό επειδή θα έχεις πάει για αποτύπωση, δεν είναι λίγο γιατί μπορεί να περάσουν 1-2 πελάτες που θα σε βρουν κλειστό και θα πάνε σε άλλο μηχανικό παρακάτω. Η δουλειά μπορεί δηλαδή να είναι 2 ώρες αλλά η "ζημιά" για εσένα είναι περισσότερη. Μας έφαγε η γκρίνια τόσες μέρες να λέμε ότι ξεφτιλίζεται το επάγγελμα με τις χαμηλές αμοιβές και ότι πιανόμαστε κορόιδα και τώρα που είναι υψηλές οι αμοιβές αισθανόμαστε ενοχές. Οι γιατροί που ζητάνε 50 και 70 ευρώ για μια επίσκεψη 5 λεπτών δε νομίζω να έχουν τέτοιες ανησυχίες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.