Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Εγω εκει που εχω μπερδευτει ειναι στο εξης και για αυτο ειμαι λιγο αγχωμενη .

Θα πρεπει να ζητω χρηματα στο συμφωνητικο πχ 1400 για α+β φαση, 1400(αποτυπωση κτιριου με τοπογραφικο- ενας μηχανικος) ωστε να μην υπαρχει περιπτωση να με καλεσει το ΤΕΕ ή στο συμφωνητικο μπορω να αναφερω πχ 2000 για ολα μεσα,(παντοτε για καθαρη αμοιβη μιλαμε) να στειλω το συμφωνητικο στο τεε και να περιμενω αν θα το κανει δεκτο?

Δεν ειμαι η καλη σαμαρειτισα και θελω να πληρωνομαι για την δουλεια μου. Αυτο προς αποφυγη παρεξηγησεων για το προηγουμεο post μου

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο στάδια υποβάλλονται στο ΤΕΕ ξεχωριστά ως έργα ή θα βγει ενιαίο σύστημα υπολογισμού;

Η πάμε απλώς με τις εργασίες ανα χρόνο απασχόλησης + τοπογρφικό + αποτυ΄πωση

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις να απαντησει αυτα που ρωταω?

 

Ούτε ο πρόεδρος του ΤΕΕ , αλλιώς θα είχε αναρτηθεί κάτι περισσότερο στο site του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Που είδατε πως η ελάχιστη αμοιβή για δήλωση αυθαιρέτων είναι 1400Ε??. Διαπραγματευόμαστε ελεύθερα τις αμοιβές. Υπάρχει και διευκρίνιση τουΤΕΕ.

Πάντως πιστεύω πως η δουλειά είναι πολλή και η ευθύνη μεγάλη (δες κυρώσεις) και δικαιολογούνται ψηλές αμοιβές. Όμως αυτές θα πρέπει να κλιμακώνονται (άλλη αμοιβή για κάποιον με βίλλα και άλλη από κάποιον με φτηνή κατασκευή.). Για διευκρινίσεις μπορείτε να ρωτάτε ότι θέλετε στην διεύθυνση http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/ayth/faq

Link to comment
Share on other sites

Στις διευκρινισεις του ΤΕΕ γινεται αναφορα για 2+2 μερες και για αυτες τις μερες η νομιμη αμοιβη για το ΤΕΕ αναλυοντας αυτα που λεει βγαινει 1400.Συμφωνω με τον neo_s_7 για την κλιμακωση

Link to comment
Share on other sites

κανω δοκιμές για τα ''νομιμα''

 

697+ φπα για α΄σταδιο

 

697 + φπα για β σταδιο

 

287 τοπογραφικο για 3 στρεμματα (εδω θα κανω λαθος)

 

αποτυπωση αναλογα με προυπολογισμο εργου;

 

επίσης ελεγχος δομικης τρωτοτητας πως βγαινει αμοιβη;

Link to comment
Share on other sites

700€ είναι η α' φάση και τουλάχιστον 1000€ η β φάση. Από εκεί και πέρα αν το οικόπεδο είναι μεγάλο, είναι παράγωνο, το τοπογραφικό πάει πιο πολύ, γι'αυτο καλό είναι να το ξεκαθαρίζεις στον πελάτη αν δεν έχεις δει το οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Αποτύπωση ολόκληρου κτιρίου μόνο στα εκτός σχεδίου.

Αλλά και στα εντός δεν πρέπει να πάρεις τα σχέδια και να μετρήσεις όλο το σπίτι ώστε να είσαι σίγουρος ότι η μόνη παρανομία είναι αυτή που θα δηλώσεις? Οπότε στην ουσία και στα εντός σχεδίου κάνεις έλεγχο ολόκληρου του σπιτιού και αποτύπωση της αυθαιρεσίας.

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις να απαντησει αυτα που ρωταω?

#269

architect_duth, εσύ θα βάλεις 1.5 ημέρα x 1000 x λ = 348.80€

Ο άνω των 10 ετών θα βάλει 1 ημέρα x 1500 x λ = 348.80€

Ο άνω των 20 ετών θα βάλει 0.75 ημέρας x 2000 x λ = 348,80€

Άρα για τις 2ημέρες που λένε, όλοι θα έχουν σαν ελάχιστο (νόμιμο) 697.60€

 

..........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.