Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Παλι αδιαβαστο σε πιανω...

 

Αθήνα, 5 Οκτωβρίου 2011

 

 

Ανακοίνωση σχετικά με διευκρινίσεις για τη διαδικασία τακτοποίησης των αυθαιρέτων :

 

Το Υπουργείο Περιβάλλοντος Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, σχετικά με την διαδικασία τακτοποίησης των αυθαιρέτων, διευκρινίζει τα εξής:

 

- διευρύνει άμεσα, το αργότερο εντός δύο εβδομάδων, την ηλεκτρονική πλατφόρμα, προκειμένου να συμπεριλάβει την κατάθεση με ηλεκτρονικό τρόπο όλων των βεβαιώσεων μηχανικών που απαιτούνται για την μεταβίβαση ακινήτων, τόσο αυτών που έχουν εκδοθεί όσο και αυτών που θα εκδοθούν, ώστε να καταστούν διαφανείς οι πράξεις και να ελέγχεται η φερεγγυότητα τους και οι ευθύνες των μηχανικών.

 

 

Αυτο εχει ανακοινωσει το ΥΠΕΚΑ απο 5/10....

Καλως- κακως αυτο ειναι..

Για μενα καλως θα καταχωρουνται ολα ηλεκτρονικα και μακαρι να βγουν και στη Διαυγεια ΟΛΕΣ οι βεβαιωσεις...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά να μη μου λένε του ΤΕΕ να το δηλώσω ως αυθαίρετο με 0 παραβάσεις και να πληρώσω ΤΣΜΕΔΕ για 1500€ αμοιβή!!! Και επίσης, εφόσον οι αμοιβές είναι ελεύθερες και μας έχουν πρήξει με αυτό, να μη μου ζητούν υπέρογκες κρατήσεις ΚΑΤΟΠΙΝ εορτής!!!! Ας είχαν το σύστημα ΗΔΗ ΕΤΟΙΜΟ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Για μια ακομη φορα διαβαζεις και καταλαβαινεις αυτα που θες, η μαλλον αυτα που σε βολευουν.πιο πολυ για φοβισμενο ανθρωπακι (φοβαμαι οτι ουτε πενταετια ως μηχανικος δεν εχεις) σε κανω παρα για επιστημονα μηχανικο.

 

Ειδικα εσυ στην επομενη επισκεψη σου στη ΔΟΥ σου, οταν θα τους ρωτησεις πως συμπληρωνεται η λιστα των συμφωνιων δειξτους και το βιβλιαριο καταθεσεων σου να σου πουνε μπραβο.

 

Σε θεωρω μεγαλη παραπληροφορηση και επιστω την προσοχη σε οσους διαβαζουν σχολια σου

 

Διαβασε λιγο, στα ελληνικα ειναι

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Για το τσάμπα διαφωνώ.

Το ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ δε θέλουν να χάσουν τα έσοδα τους , όχι ότι νοιάζονται για τους μηχανικούς.

Επίσης θέλουν να μειώσουν τις περιπτώσεις όπου γίνεται υπερβολική έκπτωση , δεν εκδίδονται καθόλου ΑΠΥ ή εκδίδονται εικονικές ΑΠΥ (π.χ. 50Ε).

Η τιμή που έχει θέσει το τοπικό ΤΕΕ , είναι λογική. Κάπου εκεί είχα χρεώσει και την πρώτη που έκανα πριν βγάλουν κάποια ανακοίνωση.

Κατά τη γνώμη σε περίπτωση μονοκατοικίας όπου πρέπει να κάνεις περισσότερους ελέγχους , το κόστος της βεβαίωσης είναι μεγαλύτερο.

Τα παραπάνω δεν είναι δικιά μου απαίτηση αλλά του τοπικού ΤΕΕ. Τα παράπονα στους εκπροσώπους του ΤΕΕ.

Εμένα δεν μου έκαναν δεκτή μία βεβαίωση , η οποία ήταν αναλυτικότερη , επειδή δε συμβάδιζε με το υπόδειγμα.

Εκεί που διαφωνώ εγώ είναι ότι δεν δίνουμε Υ.Δ. αλλά βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Σε πελατη σου που του εξεδωσες αδεια, πληρωθηκες αμοιβη, πληρωθηκες επιβλεψη και κατασκευαστηκε το σπιτι γραμμη-γραμμη οπως στα σχεδια σου. Εχεις αριστη σχεση μαζι του και θελει μετα απο ενα χρονο (σημερα) να κανει συμβολαιογραφικη πραξη μεταβιβασης σου ζητα βεβαιωση.του ζητας χρηματα?

Link to comment
Share on other sites

Οι δικηγόροι αμοίβονται με 1% επί του συμβολαίου , απλά για την παράσταση.

Η αμοιβή των 232Ε για τη βεβαίωση νομιμότητας τους φαίνεται μικρή.

@Stahlex , πληρώθηκες για τις μελέτες και τις επιβλέψεις και όχι για το πιστοποιητικό νομιμότητας.

Επίσης οι παραπάνω αμοιβές δεν περιλαμβάνουν

- Τη διεκπεραίωση του φακέλου στην πολεοδομία

- Τυχόν συμπήρωση ΑΠΔ στο ΙΚΑ

- Οργανώση τιμολογίων για τη θεώρηση από την εφορία και ηλεκτροδότηση κτλ......

Πολλές από τις παραπάνω εργασίες πολλοί μηχανικοί συνήθως τις εντάσσουν στις αμοιβές της άδειας.

Οι αμοιβές της άδειας κανονικά περιλαμβάνουν μόνο μελέτες και επιβλέψεις.

Κατά την άποψη όλα τα υπόλοιπα πρέπει να χρεώνονται.

Από εκεί και πέρα , ας κάνει ο καθένας ό,τι θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα κι εγώ τα υποδείγματα του ΤΕΕ Λάρισας μία φορά για μεταβίβαση διαμερίσματος χωρίς αυθαιρεσία. Στην Υ.Δ. απλά "Βεβαίωσα". Σαν βεβαίωση είναι, απλά πιο επίσημη. Δε βλέπω κάποια σημαντική διαφορά.

 

Όσο για τις αμοιβές, είμαι δυχασμένος (ίσως φταίει που η εμπειρία μου είναι .... από πέρισυ!)

Από τη μία μας λένε ότι είναι ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ και ιδιωτικά συμφωνητικά και πάλι "ελεύθερες" και κόντρα "ελεύθερες". Έχω βαρεθεί να το ακούω!

Και από την άλλη, μας λένε για νόμιμες ΑΛΛΑ και "πρόβλημα" σε "ασυνήθιστα χαμηλές". Εντάξει να υπάρχουν νόμιμες για να τα παίρνουν (κρατήσεις εννοώ), αλλά τι σημαίνει "ασυνήθιστα χαμηλές" ?

Είναι ο κολλητός μου και γουστάρω να του το κάνω δώρο με 50€. Ελεύθερες δεν είναι?

 

Δεν ξέρω... έχω μπερδευτεί!

Link to comment
Share on other sites

stahlex

 

1. Σε παρακαλω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μην κανει ασκοπη παραθεση ολοκληρου μηνυματος..Χρησιμοποιησε "Reply to this topic" που βρισκεται στο τελος των ποστ και ΟΧΙ το "Quote" που βρισκεται σε καθε ποστ.

 

2.Εγω μπορει να μην εχω ουτε μια 5ετια αλλα εσυ μαλλον φαινεται πως δεν εχεις ιδεα απο την αγορ και τις διαδιακασιες...

Εσυ κανε τσαμπα οτι θες, ομοιως και τα αυθαιρετα μην τα υποβαλλεις ηλεκτρονικα κανε αιτημα στο ΚΕΠ.

Επισης αν αυριο ενημερωθει το λογισμικο του ΤΕΕ για ηλ. υποβολλη των δηλωσεων νομιμοτητας (που θα επρεπε να γινει ηδη) εσυ μην το χρησιμοποιησεις καθολου, δικαιωμα σου.

 

Δεν θα διαφωνησω αλλο μαζι σου, οτι θες σε παρακαλω σε πμ.

 

Συμφωνω με τον spy στο ποστ #508.

Οχι ως προς την αμοιβη αλλα ως προς το νοημα...

 

Γενικα το ΤΕΕ Θεσσαλιας κατι κανει, αλλα ειναι ως προς το συμφερον το ΔΙΚΟ ΤΟΥ και οχι των μηχανικων...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα για τον 4014 του ΤΕΕ στις δηλώσεις, στην καρτέλα πρόσθετα στοιχεία υπάρχει ένα κουτάκι που λέει ᾽᾽Συμφωνηθείσα αμοιβή μηχανικών᾽᾽. Το έχει συμπληρώσει κανείς αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία ποια είναι;

Πότε πάω το συμφωνητικό στην εφορία για τον 4014 για αυαθαίρετα;

Επίσης κρατήσεις που θα τις υποβάλλουμε; Το συμφωνητικο και τις κρατήσεις θα τις πάμε και στο ΤΕΕ να τις ελέγξει;

 

Υπάρχει υπόδειγμα για συμφωνητικό και επίσης απαλλαγή λόγω συγγένειας ή ιδιοκτησίας που το δηλώνουμε;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.